Horasan Harcı, Kagir Duvar ve Kerpiç

Yapılarda kullanılan en önemli malzemeler beton, çelik ve ahşaptır. Bunların dışında köy evlerinde eski tarihi binalarda kullanılan horasan harcı, kagir duvar ve kerpiç gibi malzemeler kullanılır. Beton çelik gibi dayanımları yoktur fakat tarih de kullanılan malzemeler o zaman için oldukça önemli malzemelerdir. Hagir duvarlarda kerpiç malzemesi bağlayıcı olarak kullanılır ve duvarlarda horasan harcı da yüzeylerin örtülmesini sağlar. Şimdi bu 3 malzemeyi irdeleyelim.


• Horasan Harcı

Bağlayıcı maddesi kireç, agregası ise tuğla ve kiremit kırıkları kullanılır.
Malzemenin içine yumurta akı, peynir, reçine, pişmiş toprak gibi katkı maddeleri katarak meydana getirdikleri harçtır. Çok kuvvetli ve suya dayanıklı bileşimdir.
Bazı uygulamalarda saman, bitkisel lifler vb. bağlayıcı maddeler karıştırılmış ve mukavemetin artması amaçlanmıştır.
Horosan harcı olarak bilinen harç, içine pişirilmiş ve öğütülmüş toprak ürünleri katılan bir malzemedir. Bazı uygulamalarda kireç, kum ve çakıl karışımı da gözlenmiştir.

• Kagir Duvar
Doğal taşların veya beton, briket, kireç, kumtaşı, gaz beton blok vb. yapay taşların, kireç, çimento vb. bir mineral bağlayıcı ile yapılmış harç kullanarak örülmesi yolu ile oluşturulan yapı elemanıdır.

• Kerpiç
Duvar örmek için kullanılan, tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçık. Genelde köy evlerinin yapımında kullanılır. Bir nevi pişirilmemiş tuğla gibidir. Kerpiç yapılacak toprak, su ile karıştırılarak içine saman serpilir ve karışım ayakta çiğnenip ezilmek suretiyle çamur haline getirilir. Çamur kalıplara döküldükten sonra iyice sıkıştırılır. Sonra güneşte kurutulur. Isı yalıtımı iyidir. Yazın serin, kışın sıcak tutar.