Evinizdeki veya sitenizdeki havuzun bakımını düzenli olarak yaptırıyor musunuz? Havuz bakımı, havuzda insan sağlığını tehdit eden zararlı organizmaların oluşmasını önlemek için gereklidir. Havuzlu sitelerde ve evlerde, yılda iki kere havuz bakımı yaptırmak önemlidir. Bu bakımlar, havuz zeminin uzun süre dayanıklı kalması için önemlidir.

Havuzlar genellikle çocuklar tarafından tercih edilir. Bu nedenden dolayı havuz bakımı daha da önem kazanmaktadır. Çocuklar, yetişkinlere göre hastalıklara daha kolay yakalanırlar. Havuzlar ise toplu olarak kullanılan yerler olduğu için çocukların daha kolay hasta olmasına neden olabilir. Ancak doğru bakım, onarım ve tadilatla bu olumsuz durumların önüne geçmek mümkündür.w

Havuz Bakımı Nedir?

Havuz bakımı, havuzla ilgili tüm bileşenleri gözden geçirilmesidir. Zeminden filtreleme sistemine kadar havuzda meydana gelebilecek tüm sorunlar kullanım öncesinde incelenir.
Havuz bakımı yapılırken birkaç adım izlenir. Yaz aylarına girerek ilk olarak havuzun zemini kontrol edilmelidir. Eğer kış aylarında havuz üstü açık bir şekilde bırakıldıysa, havuzun içinde yapraklar, toprak ve diğer maddeler birikebilir. İlk olarak bu maddelerin detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir.
Daha sonra havuzun zemininde ve duvarlarında herhangi bir çatlak veya yarık olup olmadığı incelenmelidir. Havuzda meydana gelen çatlak, su doldurulduğu zaman suyun toprağa sızmasına neden olabilir. Su sızıntısı sırasında, toprak parçaları havuzun içine dolabilir.

Son aşama olarak da havuzun filtreleme sistemine gerekli bakım yapılır. Filtreleme sistemi, klorlu suyu havuza veren sistemdir. Filtrenin düzenli olarak bakımdan geçmesi, havuz suyunun sağlıklı değer aralığında kalmasına yardımcı olur.

Havuz Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Havuz bakımı yılda en az bir kere yaptırılmalıdır. Yaz mevsimi başlamadan önce yapılacak olan bakım, havuzun uzun süre sorunsuz olarak kullanılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak havuzla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşılırsa gerekli tadilatın yapılması gerekir.

Bazı durumlarda havuz bakımı yapılmasına karşılık filtreleme sisteminde sorun ortaya çıkabilir. Filtreden gelen kötü koku, sistemde bir sorun olduğunu işaret eder. Bu gibi bir durumda normal bakım zamanı beklenmemeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Ayrıca havuz sezonu kapandıktan sonra genel bir temizlik de yapılabilir. Kış sezonuna girerken havuzu sorunsuz bırakmak, bir sonraki sezonda karşılaşılacak olan masrafları önemli ölçüde azaltır.

Havuz Bakımı Neden Önemli?

Havuz bakımı insan sağlığını korumak için önemlidir. Havuz duvarlarında ve zemininde meydana gelen yosunlaşma, uzun vadede insan sağlığını tehdit eden zararlı kimyasallar oluşmasına neden olur. Filtreleme sisteminde yaşanan arızalar ise normalden fazla klorun havuz suyuna karışmasına yol açar. Yüksek miktarda klor, sağlık için tehlikelidir. Havuz bakımının zamanında ve düzenli olarak yapılması, tüm bu sorunların önüne geçmeye yardımcı olur. Düzenli havuz bakımı, havuz içerisinde ve havuz çevresinde meydana gelebilecek kazaların önüne geçmeye yardımcı olur.

Havuz Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Havuz bakımı yaparken havuzun kendisine ek olarak çevresindeki yapıların da gözden geçirilmesi önemlidir. Ayak yıkama alanları, duş alanları ve havuzun çevresindeki güneşlenme alanları da bakım kapsamında gözden geçirilmelidir.

Havuzda gözle görünen tüm problemler en kısa süre içerisinde düzeltilmelidir. Kış aylarında ise havuza su gönderen borularda donma olmasını önlemek adına suyun bu boruların 20 santim aşağısına indirilmesi gerekir. Büyük çoğunlukla kış aylarında havuzun tamamen boşaltılması tavsiye edilir.

Havuzda filtre sistemi varsa, kış aylarında yaşanabilecek donma olaylarına karşı filtre sisteminde tüm su boşaltılmalıdır. Ayrıca kış aylarında havuzun üstünü kapatmak, aşınma ve zarar görmeye karşı havuzu koruyacaktır.

Havuzda atlama tahtası ve kaydırak varsa genel havuz bakımı sırasında bunların da bakımı yapılmalıdır. Atlama tahtası ve kaydırak bakımında gerekli talimatlar izlenmeli ve tüm tadilat işlemleri üreticinin sağladığı kurallara göre yapılmalıdır.

Havuz Onarım ve Tadilatı Ne Zaman Yapılmalı?

Genellikle tadilat ve onarım yaz aylarının başında yapılır. Havuzu kullanmadan önce bakım ve tadilatın yapılması, yaz aylarında karşılaşılabilecek sorunların önüne geçilmesine yardımcı olur. Havuzun bir sonraki yıla en az bakım masrafıyla girmesi için havuz boşaltıldıktan sonra genel temizlik ve bakım da yapılabilir.

Havuza doğru bir şekilde bakmak, oluşabilecek sorunları en aza indirecektir. Yaz aylarında çocukların ve yetişkinlerin havuz keyfinin yarım kalmaması için bakım ve tadilat işlerini aksatmamak önemlidir.