Harpuşta Nedir ?

Bina çevreleri belirli alanlarla korunmaktadır. Bu korunma sistemleri parsel yapıları ile açıklanmıştır. Parsel bir binanın sınırlarını belirlemekte olan toprak parçalarından biridir. Bu nedenle parsel yapısına uygun olarak bina çevresinde sınırlamalarla belirli duvarlar örülmektedir. Harpuşta da bu duvarların kaplama malzemesine verilen isimdir. Harpuşta nedir ve nasıl kullanılır denildiğinde en genel tabiri ile harpuşta; don, yağış gibi hava etkilerinden korunmak amacı ile yapılan açık duvar üstleri kaplamasına verilen isimdir. Bu kaplama işlemi duvarların olası etkilere karşı dayanmasını sağlamak amacıyla yapılmış ve malzeme dayanıklılığını üst düzeye çıkartan yapısı ile kullanılmaktadır. Genel olarak harpuşta nedir denildiğinde kesme taş, beton, alüminyum ya da mozaik ile yapılan bir işlem olarak gösterilebilir.
Harpuşta, bina çatı parapetlerinde de sıkça kullanılmakta olan bir malzemedir. Yalıtım işlemleri sonrasında her bina kendi çapında yalıtım yapmaya başlamıştır. Bu işlemler doğrultusunda yalıtım için çeşitli malzemelerde kendini göstermiştir. Yalıtım sonucunda daha fazla çeşidi çıkan harpuşta da son dönemlerde dekoratif amaçlı da kullanılmaktadır. Kendi içerisinde birçok farklı çeşide sahip olan harpuşta, her alanda kendini göstermektedir. Ancak ilk kullanım alanlarından birisi yarı açık duvarları olası etkilere karşı korumak olmuştur. Bu nedenle aslında dayanım gücü olarak üst düzey bir güze sahiptir. Bina çevrelerinde ve bina içerisinde de kullanılması bu nedenle ekstra bir önem arz etmektedir.
Harpuşta Uygulaması
Harpuşta uygulanmak istenen alanların iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Bu alanların ölçümlerinin alınması ve çatı alanlarında özellikle saçak paretlerine göre harpuşta siparişi verilmesi gerekmektedir. Mantolama ile yapılacak olan harpuşta yapıştırma imalatından sonra uygulanması gerekmektedir. Harpuşta için mantolama, yapıştırma harcı gibi çimento esaslı malzemeler ile yapıştırılmaktadır. Bu noktadan sonra yapıştırılan harpuşta malzemesi doğru bir şekilde kontrol edilmeli ve aynı kotta olması sağlanmalıdır. Çatı için yapılan harpuşta aslında oldukça önemlidir. Yağmur, kar gibi yağışların ardından çatıda biriken su harpuşta sayesinde akma yapmamaktadır. Bu nedenle harpuşta binalarda özellikle çatılarda yalıtım sonrasında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında kendini iyi bir şekilde gösteren malzemedir.