Hafriyat bedelini etkileyen faktörleri iyi incelemek gerek.
Bir çok ilde hafriyat bedeli; operatör, kepçe, kamyon-tır masraflarından oluşmaktayken büyük şehirlerde bu bedellere bir de döküm bedeli ekleniyor. Bu bedellere dolaylı yoldan araçların trafiğe çıkma yasağı da eklenebilir. Örnek üzerinden açıklayalım.
İstanbul’da kamyon-tır gibi büyük araçlar sadece hafta içi 10.00-16.00 saatleri arasında trafiğe çıkabiliyor. Hafriyat molozu kamyona yüklendikten sonra döküm yapabileceği yerler de çok sınırlı. En yakın döküm yapabileceği yer çoğu zaman 1-2 saat mesafede oluyor. Pratiğe döktüğümüzde 1 kamyon günde sadece 2 kere döküm yapabiliyor. Her döküme gittiğinde yaklaşık 100TL mazot parası ödüyor. Bir de döküm sahasına döküm bedeli ödüyor. Dökümün tonu 2017’de 6-7 TL civarında. 1 tırın 25 ton hafriyat molozu aldığını düşünürseniz yaklaşık 150TL de döküm sahasına ödeniyor.
Hal böyle olunca İstanbul’da hafriyatın m³ bedeli 45-50TL’den altına düş(e)miyor. Ama ufak şehirlerimizde çalışma saati, döküm bedeli, döküm sahasının çok uzakta olması gibi sorunlar olmadığından fiyatlar haliyle çok daha düşük oluyor.
Hafriyat bedeli, şehirler arasındaki inşaat maliyetinin farklı olmasındaki en önemli etkenlerden birisi.