Doğal taşlardan olan granit ve mermer kendi aralarında bazı farklılıklar barındırmaktadır. Bazı ortak kullanım alanları da bulunan bu iki doğal taş genelde kıyas konusu olmuştur. Örneğin mutfak tezgahı yaptırmak isteyenlerin hangisi daha iyi tartışmalarını duymuşsunuzdur. Yazımızda mermer ve granitlerin özelliklerini, kullanım alanlarını ve birbirinden farklarını listeledik.

İçindekiler

 1. Granit Nedir?
 2. Granit Nerelerde Bulunur?
 3. Granitin Kullanım Alanları Nelerdir?
 4. Mermer Nedir?
 5. Mermer Nerelerde Bulunur?
 6. Mermerin Kullanım Alanları Nelerdir?
 7. Granit ve Mermer Arasındaki Farklar Nelerdir?

1.Granit Nedir?

Kuvars ve feldspat başta olmak üzere çeşitli minerallerden oluşan volkanik doğal bir taştır. Yeraltında erimiş magmanın soğumasından kaynaklandığı için volkanik olarak adlandırılır. Isıtma ve ardından yavaş soğutma işlemi sırasında son derece sert bir malzeme olarak granit oluşur. Bu çeşitli minerallerin miktarına göre çeşitli renk ve dokularda karşımıza çıkar.

Eğer kuvars ve albit oranları fazla ise, beyaz ve gri renklerden; potasyum ve feldspat oranları fazla ise, pembe ve tonlarında görülmektedirler.

2.Granit Nerelerde Bulunur?

Granitler, maden ocaklarından çıkartılır. Dünyanın her yerinde bulunabilir. Bulundukları konumlara göre renk ve desenleri farklı olabilmektedir. Türkiye’de Edremit, Bursa, Eskişehir, İstanbul başta olmak üzere, birçok bölgemizde çıkarılmaktadır.

3.Granitin Kullanım Alanları Nelerdir?

Granit, günümüzde iç ve dış mekân uygulamalarında, inşaat ve mimari malzeme olarak kullanılmaktadır. İç mekânlarda; mutfak ve banyo tezgâhları, zemin döşemesi, duvar ve merdiven kaplaması, asansör, şömine, masa ve dekoratif eşyalar gibi oldukça geniş bir kullanımı vardır. Dış mekânlarda ise; cephe kaplaması, yer döşemesi, kaldırım ve bordür taşları, havuz, çeşme, heykel, barbekü ve peyzaj alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılırlar.

4.Mermer Nedir?

Mermer, metamorfik olaylar sonucunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle oluşan kireçli taşlardır. %90’dan fazla CaCO3(Kalsiyum karbonat) içermekle birlikte, düşük oranda MgCO3(Magnezyum karbonat) da içermektedirler. Asıl minerali kalsit olan mermerin içinde az miktarda bazı mineraller de bulunmaktadır.

Renkleri genellikle beyaz ve gri olan mermerler, çeşitli maddeler nedeniyle farklı renklerde de olabilmektedir.

5.Mermer Nerelerde Bulunur?

Mermer de dünyanın her yerinde bulunabilmektedirler. Dünyadaki mermer rezervinin %42’si Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemizde; Afyon, Denizli, Elazığ başta olmak üzere, Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgede görülmektedirler. Türkiye bu geniş rezervin aksine; mermer üretiminde dünyada 7. Sırada gelmektedir.

6.Mermerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Mermer, tarih boyunca saraylardan camilere, Antik Yunan heykellerinden Hindistan’daki Tac Mahal’e kadar birçok alanda kullanılmıştır. Her ortama uyum sağlayabilen bir mineral olduğu için; Hititlerden Osmanlı’ya kadar birçok medeniyet tarafından tercih edilmişlerdir. Günümüze; mutfak tezgâhı, mezarcılık, sütun, çeşme, zemin döşemesi, dekorasyon, duvar kaplama, banyo ve şömine gibi çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır.

7.Granit ve Mermer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mermer ve granit farklı oluşum evrelerine sahiplerdir. Mermerin granite göre oluşum evresi daha kısadır. Bu nedenle ikisinin arasında bazı farklar gözlenmektedir. Bunlar;

 • Mermer granite göre daha yumuşak ve gözeneklidir.
 • Mermer granite göre kolay çizilir ve lekelenir.
 • Mermer granite göre daha ucuzdur.
 • Granit mermere göre daha dayanıklıdır ve zor kırılır.
 • Kristal yapısının aşınmaya, lekelenmeye ve renk bozulmasına karşı daha dirençli hale getirdiği granit, aslında tüm doğal taşların en güçlüsüdür.
 • Tezgah olarak mutfak kullanımında granit, doğal lekeye dirençli özelliklere sahip olduğundan, mermer malzemelere göre daha az sıklıkta sızdırmazlık uygulamasına ihtiyaç duyar.
 • Mermer sıcağa karşı hassas bir özellik sergilerken, granit daha dayanıklıdır.