İnşaat Hesabı

Granit Nedir?

Granit Nedir?

blank

Granit; kuvars ve feldspat başta olmak üzere çeşitli minerallerden oluşan volkanik doğal bir taştır. Yeraltında magmanın soğumasıyla oluşmuşlardır. Bu çeşitli minerallerin miktarına göre çeşitli renk ve dokularda karşımıza çıkar.
Eğer kuvars ve albit oranları fazla ise, granit beyaz ve gri renklerden; potasyum ve feldspat oranları fazla ise, granit pembe ve tonlarında görülmektedirler.
Granit Nerelerde Bulunur?
Granit, maden ocaklarından çıkartılır. Dünyanın her yerinde bulunabilirler. Bulundukları konumlara göre renk ve desenleri farklı olabilmektedirler. Türkiye’de Edremit, Bursa, Eskişehir, İstanbul başta olmak üzere, birçok bölgemizde granit çıkarılmaktadır.
Granitin Kullanım Alanları Nelerdir?
Granit, günümüzde iç ve dış mekân uygulamalarında, inşaat ve mimari malzeme olarak kullanılmaktadır. İç mekânlarda; mutfak ve banyo tezgâhları, zemin döşemesi, duvar ve merdiven kaplaması, asansör, şömine, masa ve dekoratif eşyalar gibi oldukça geniş bir kullanımı vardır. Dış mekânlarda ise; cephe kaplaması, yer döşemesi, kaldırım ve bordür taşları, havuz, çeşme, heykel, barbekü ve peyzaj alanlarında oldukça yaygın olarak kullanılırlar.

Mermer Nedir?

blank

Mermer, metamorfik olaylar sonucunda kalker ve dolomitik kalkerlerin yeniden kristalleşmesiyle oluşurlar. %90’dan fazla CaCO3(Kalsiyum karbonat) içermekle birlikte, düşük oranda MgCO3(Magnezyum karbonat) da içermektedirler. Asıl minerali kalsit olan mermerin içinde az miktarda bazı mineraller de bulunmaktadır.
Renkleri genellikle beyaz ve gri olan mermerler, çeşitli maddeler nedeniyle farklı renklerde de olabilmektedirler.
Mermer Nerelerde Bulunur?
Mermer de granit gibi dünyanın her yerinde bulunabilmektedirler. Dünyadaki mermer rezervinin %42’si Türkiye’de bulunmaktadır. Ülkemizde; Afyon, Denizli, Elazığ başta olmak üzere, Anadolu ve Trakya boyunca geniş bir bölgede görülmektedirler. Türkiye bu geniş rezervin aksine; mermer üretiminde dünyada 7. Sırada gelmektedir.
Mermerin Kullanım Alanları Nelerdir?
Mermer, tarih boyunca saraylardan camilere, Antik Yunan heykellerinden Hindistan’daki Tac Mahal’e kadar birçok alanda kullanılmıştır. Her ortama uyum sağlayabilen bir mineral olduğu için; Hititlerden Osmanlı’ya kadar birçok medeniyet tarafından tercih edilmişlerdir. Günümüze; mutfak tezgâhı, mezarcılık, sütun, çeşme, zemin döşemesi, dekorasyon, duvar kaplama, banyo ve şömine gibi çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır.
Granit ve Mermer Arasındaki Farklar Nelerdir?
Mermer ve granit farklı oluşum evrelerine sahiplerdir. Mermerin granite göre oluşum evresi daha kısadır. Bu nedenle ikisinin arasında bazı farklar gözlenmektedir. Bunlar;
• Mermer granite göre daha yumuşaktır.
• Mermer granite göre kolay çizilir ve lekelenir.
• Mermer granite göre daha ucuzdur.
• Granit mermere göre daha dayanıklıdır ve zor kırılır.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank