İnşaat Hesabı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir ?

 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir?

Bir bölge üzerinde yapı çalışmalarında önce ilk olarak plan ve proje işlemleri gelmektedir. Bu noktada çalışmalarda toprak yapısı, bölgenin incelenmesi buna göre göre bir plan çıkartılması gibi işlemler oldukça önemlidir. Bunun dışında inşaat çalışmaları sırasında da yapının temel durumu kullanılan malzemeler, olabilecek herhangi bir duruma karşı alınan önlemler gibi tüm işlemlerle yapı bitimi gerçekleştirilir. İskân belgesine sahip olan bir yapı o noktadan sonra gayrimenkul olarak adlandırılır. Ve gayrimenkul için gayrimenkul değerleme uzmanı nedir sorusu sorulan ilk sorular arasında yer almaktadır. Değerleme işlemi, varlık ya da gayrimenkulün hak ve faydalarını belirli bir tarih içerisinde olabilecek en muhtemel değerini bağımsız olarak belirlenmesi işlemidir. Bu nedenle gayrimenkuller için gayrimenkul değerleme uzmanı nedir sorusu oldukça önemledir.
Gayrimenkul proje aşamasındayken dahi yapılabilen değerleme işleminde çalışabilecek kişilerin profesyonel olması gerekmektedir. Bu nedenle gayrimenkul değerleme uzmanı nedir denildiğinde ilk olarak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından gönderilen uzmanlar olduğu bilinmesi gerekmektedir. Bir gayrimenkulün değerleme çalışmalarında uzman kişiler, bu alanda eğitim almış ve ekstra olarak değerleme çalışmaları için farklı bir eğitim almış kişiler olmaktadır.
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı
Gayrimenkul değerleme uzmanı nedir ve kimler gayrimenkul değerleme uzmanı olabilir denildiğinde, şirketler bu alan için belirli bir boşluk oluşturmaktadır. Özellikle yapı şirketleri bu alanda çalışacak olan kişiler için uzman ve işinde oldukça iyi bir çalışma gerçekleştiren kişileri seçmektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için mühendislik, işletme, ekonomi, mimarlık, peyzaj mimarlığı gibi bölümlerde lisans eğitimi tamamlamak gerekmektedir. Bu lisans alanlarında eğitim alınsa dahi, uzman olabilmek için bazı sınavlara girilmesi söz konusudur. Sınavlar;
• Dar kapsamlı sermaye piyasası ve meslek kuralları
• Gayrimenkul mevzuatı
• İnşaat gayrimenkul muhasebesi
• Gayrimenkul değerleme esasları
Bu sınavlar sizlere gayrimenkul değerleme uzmanı lisansını vermektedir. Bu nedenle hak kazanmak için 4 ders için alınacak not ortalamasının 60 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu sayede gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmek için önünüzde herhangi bir engel kalmayacak ve gerekli alanlarda işinizi en iyi şekilde yapacaksınız.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank