Fuga Nedir?

Mevsim değişiklikleri, yaşam koşulları, hava şartları gibi durumlar yapıların dış cephesinde yer almaktadır. Bu durum yapılara büyük zararlar verebilmektedir. Yapılarda ısıya karşı dayanıksızlık, boyaların zarar görmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Özellikle yapılara uygulanan hava şartları nedeniyle aşınmalar söz konusu olabilmesi mümkündür. Yapılar için bu durumlardan korunması ve önlem alınması gerekmektedir. Fuga nedir sorusu da bu noktada önemlidir. Fuga, dış ya da iç cephede, duvarlarda, her türlü yatay ve düşey alanlarda, tavanlarda, mimari açıdan oluşabilecek kaygılardan kurtulmak ve bu bölgelerde oluşabilecek çatlaklara, boya akmasına, ısı köprüsü gibi sorunlara karşı önlem almak amacıyla boşluklu şekilde üretilen bir yapı malzemesidir. Fuga nedir sorusunun terim anlamı oldukça uzun olsa da genel olarak, yapıları korumak amacıyla yapılan bir yapı malzemesidir.
Fuga nedir denildiğinde yalnızca inşaat alanında bir tanımlama yapılmamaktadır. Farklı alanlarda fuga kulanımı oldukça yaygındır. Bu nedenle oldukça geniş çaplı olan bu terim inşaat alanında oldukça önemlidir. Fuga derz dolgu malzemesi olarak da karşınıza çıkmaktadır. Ancak genel olarak bir profil yapısı ile kullanılmaktadır. Bu nedenle yapılarda istenmeyen durumlara karşı önem arz etmektedir. Profil olarak imalatı yapılan fuga, merdiven keanrlarında da karşınıza çıkabilmektedir. Bu nedenle fuga için çeşitli kullanım alanları ve kullanım çeşitleri bulunmaktadır. Fuga nedir sorusuna bu nedenle hangi alanda cevap arandığına dikkat edilmesi gerekmektedir.
Yapı içerisinde boşluk oluşumları bulunmaktadır. Bu boşlukların doldurulması ve doldurulurken yapıya uygun ve tüm zorluklara karşı sağlam bir çalışma yapılması gerekmektedir. Fuga profili de bu noktada boşlukların düzgün bir halde birleştirilmesi için kullanılmaktadır. Kullanılan profiller kapsamında ısıya, boyaya karşı önlem alınmakta ve alınan önlemler yapının ekstra bir şekilde korunması sağlanmaktadır. Fuga bu kapsamda küçük çaplı bir çalışma olsa da bina ve diğer alanlar için koruma konusunda etkili bir çalışma olacaktır. Aynı zamanda dayanıklılık konusunda da fuga yapıya etkili bir dayanım sağlanmaktadır. Bu nedenle yapılar için kullanılacak olan yapı malzemeleri arasında fuga kullanımına dikkat edilmesi ve doğru bir şekilde kullanılması gerekmektedir.