FUAYE NEDİR?

Emlak sektörü ve inşaat sektörü bir arada ilerleyen iki farklı kuruluşlar arasındadır. Bu kuruluşlar arasında belirli tanımlar ve belirli durumlar söz konusudur. Fuaye de bu tanımlar arasında yer almaktadır. “Fuaye nedir?” sorusuna bakıldığında, özel toplantı, davet gibi etkinliklerden önce dinlenmek ve tanışmaların yapılması adına bulunan hol alanına denilmektedir. Küçük bir amacı var gibi görünse de etkinlikler için önemli bir kısmı oluşturmaktadırlar. Yapılan etkinliklerde bu nedenle fuaye alanına daha fazla dikkat edilmekte ve bu bölgedeki ambiyansın iyi bir şekilde tutulması sağlanmaktadır. Fuaye alanında en önemli olan birleştirici bir alan olmasıdır. Ortak alan olarak olmasından dolayı oldukça ferah olmalıdır. Danışman kısmının olması da bilgi açısından çok önemlidir. Tiyatro sinema gibi alanlarda ise kantin büfe kafe gibi alanlarda olabilir.


Fuaye Ortamında Bulunması Gereken Faktörler
“Fuaye nedir?” sorusu günümüzün en çok merak edilen sorularından biri haline gelmiştir. Gelişen yapısallaşma ve etkinlik düzenlemeleri ile ortaya çıkan terim olması ile etkinlik öncesinde de oldukça önemli bir hizmete aracılık etmektedir. Fuaye alanları bu nedenle bazı faktörler olması gerekmektedir. Bu faktörlerden ilki, yapı ile fuaye alanı arasındaki bağlantıdır. Bu bağlantı iyi bir şekilde dizayn edilmelidir. Bu nedenle inşaat anına kadar inilen bu noktada, inşaat sürecinde tüm detayların dinlenme alanına uygun olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Bu alana giriş yapacak olan katılımcıları iyi bir fuaye alanı beklerken, dış görünümden de etkileyici bir çalışma görülmesi gerekmektedir.
Görselleştirme günümüzün en önemli özelliklerinden, bu nedenle görsele dikkat edecek olan katılımcılar için mimari açıdan estetik bir görünüm de fuaye alanı için ikinci bir faktördür. Mimari çalışmaların yoğun ve etkili bir şekilde yapılması gerekilen bu alanda katılımcılar dış cephede ilgisini çeken bir mimari çalışmanın iç alanda da ufak bir şekilde sergilenmesini isteyecektir.

 

Fuayenin Önemi
Etkinlik öncesinde dinlenme alanı gibi gözükse de aslında fuaye alanı başka durumlar içinde önemlidir. İnşaat yapım süreci sırasında belirlenen fuaye alanı yapımları doğru bir şekilde planlanması gerekmektedir. Etkinlik katılımcılarını bir araya getiren samimi bir ortam olması gereken fuaye alanı, doğru planlanmamış ise etkinlik öncesi sıkıcı ve istenmeyen bir ortama dönüşecektir. Bu nedenle büyüklük, iç cephe ve giriş çıkış gibi alanların yapısal kuruluşu ve düzenlenmesi önemlidir. Fuaye her açıdan önemli bir alandır. Doğru planlama ve dizayn ile unutulmaz alanlardan olacaktır.