EVLERE GÜNEŞ ENERJİSİ NASIL ENTEGRE EDİLİR?

Güneş enerjisi, dünya üzerinde var olan herhangi bir gaz salınımının yer almadığı, direkt olarak güneşten gelen ışıktan üretilen bir enerji kaynağıdır. Dünya üzerinde nüfus artımı ve gelişen teknoloji ile birlikte enerji artımı da olmaktadır. Aynı zamanda belirli bir dönemden itibaren petrol ve doğalgaz kaynaklarının da zamanla azalması, artmakta olan enerji ihtiyacına bir cevap bulamamaktadır. Ancak güneş enerjisi daha az maliyetle yenilenebilir ve herhangi bir kirlenme oluşturmayan temiz bir enerji kaynağıdır. Güneş enerjisi paneller yardımıyla evlerde kullanılabilir.

Evinize güneş paneli entegre ettirmek için bazı adımları izlemeniz gerekmektedir. Öncelikle paneli kurulacağı çatının alan, yön ve fatura bilgileriyle beraber kurulacak olan kapasite alanını belirlemeniz gerekmektedir. Bu aşamada tadilat firmalarından yardım alarak bu süreci doğru ilerlemesini sağlayabilirsiniz.
Kurulacak kapasitenin belirlenmesi işleminden sonra çatınıza panel kurdurmak için başvuru formu, kimlik ve evinizin mülkiyet bilgileri ile elektrik aldığınız dağıtım şirketine gitmeniz gerekli. Başvuru sonucunda onay geldiğinde çağrı mektubu alacaksınız. Bu mektubu aldıktan sonra kurulumu yapacak olan tadilat firmasına vekalet vererek, TEDAŞ projesi çıkarılarak onay alınması sağlanacak. TEDAŞ onayı sonrasında bağlantılı anlaşması imzalanarak kurulum sürecine geçilecek.

Tüm bu işlemlerin toplam süresi en fazla 6 ay kadar bir süre tutuyor. Ancak tüm her şeyin doğru yapılması ve herhangi bir sorun çıkmaması adına bürokratik işlemler bu denli uzun sürmektedir. Kurulum sonrasında ise 25 yıl kadar garantiye sahip olan güneş enerji sistemleri, bir sorun dahilinde uzun süre boyunca garanti kapsamında kalıyor.

Kurulum işlemleri onay ve bekleme süreci kadar uzun sürmüyor. Anlaşmış olduğunuz tadilat firması tarafından kurulum işlemi tüm onaylar tamamlandığında başlatılıyor. Evinizin çatısına gerekli döşemeler yapılarak güneş panelleri yerleştiriliyor. Bu işlem çatınıza çanak anten takmak kadar kısa ve kolay bir şekilde yapılıyor. Montaj işlemleri panele herhangi bir zarar vermeden ve istenilen ölçümü alınan bölgeye takılıyor. Çatınıza monte edilen dayanıklı ve uzun demirler üzerine güneş panelleriniz monte edilerek kısa bir işlemle birlikte bitiriliyor.

Güneş enerji panelini taktırdıktan sonra artık enerji üretiminde daha az masraf yapacağınız bir döneme geçmiş bulunuyorsunuz. Bu yöntemle birlikte evinize gelen faturalarda daha az bir enerji kullanımı ve daha az bir fatura maliyeti göreceksiniz. Bu sistemle birlikte hem yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşin ışığından yararlanacak hem de çatınızda enerji üretebileceksiniz. Aynı zamanda güneş paneliyle birlikte sıcak su elde etmenizin de imkânı bulunmaktadır. Sıcak su sistemleri için kolektör adı verilen toplayıcılar yerleştiriliyor. Yerleştirilen bu güneş kolektörleri, güneşten gelen ışınların etkisini artırıyor ve sıcak su üretimi sağlıyor. Yerleştirilen güneş kolektörleri yardımıyla elde edilen sıcak sular uzun süre beklemeksizin kolay ve hızlı bir şekilde ede edilir.