Evimize Küçük Dokunuşların Önemi

Evimiz, hepimizin hayatının büyük kısmını geçirdiği yaşam alanlarımızdır. İster küçük bir stüdyo dairesi olsun, isterseniz de çokça odası bulunan bir villa, her şey de olduğu gibi yaşam alanlarımız da eskimeye meyillidir. Çünkü evlerin de bir ömrü bulunmakta, kullanıldıkça yıpranıp, bozulmaktadır. Uzun süre kapalı kalan, kullanılmayan evler ise daha çok eskimeye yüz tutmakta tabiri caizse her yerleri dökülmektedir. Bundan dolayıdır ki, evlere, yaşayan yapılar demek mümkündür. İster ufak tefek tadilatlar olsun, ister büyük çapta bir onarım, belirli aralıklarla yaşam alanlarına yapılacak küçük dokunuşlar ile evimizin çehresini değiştirmek ve yeni bir görüntü kazanmak mümkündür. İster eviniz, ister işyeriniz olsun, ufak çapta da olsa tarzınıza ve isteklerinize uygun tadilatlar yapmak, daha konforlu, daha sağlıklı ve daha estetik görünen yaşam alanlarına sahip olmanızı sağlayacaktır. Böylece, sizin de içinde bulunduğunuz ve belki de zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz bu mekânlara sahip olmanız, yaşam kalitenizin artmasına katkı sağlayacaktır. Kim istemez ki, tarzını yansıtan bir eve sahip olmayı, ya da çalışırken zevkine uygun aksesuarlar ile döşenmiş bir çalışma alanını. Neyse ki artık günümüzde, yaşam alanlarınıza uygulayabileceğiniz küçük dokunuşlar ile tüm bunları yapmak artık mümkün hale geldi. Öncelikle yapılması gereken ilk şey, ne istediğini bilmek ve buna göre hareket etmektir. Profesyonel iç mimar ile çalışılmış dekorasyon işlerinde dahi, kendimizden, istek ve beklentilerimizden, zevklerimizden bir parça katmamamız gereklidir. Bundan dolayıdır ki, evimize uygulayacağımız küçük dokunuşlarda da ne istediğimizi bilerek karar vermeli ve yapacağımız ufak dokunuşlar ile tarzımızı yansıtmalıyız. Peki, küçük dokunuşlar ile evimizi nasıl değiştirebiliriz?

Duvarlarda değişim

Evlerde ilk yapılabilecek küçük fakat etkili değişimlerden bir tanesi elbette ki evinizi boyamanızdır. Ev dekorasyonunuza uygun renkleri uygulayacabileceğiniz duvarlarınız, hem yeni ve temiz duracak, hem de duvarlarınıza farklılıklar katacaktır. Diğer bir ayrıntı ise, boyanmış duvarların boş kalmamasıdır. Bu basit bir o kadarda etkili olan dekorasyon fikri ile duvarlarınız da tarzınıza uygun tablolar, saatler ve hatta kolaj resim çerçeveleri ile süsleyebilirsiniz.

 

Ahşap veya ferforjeden raflar

Evinizin bir köşesine yaptırabileceğiniz ahşap veya ferforjeden basit bir raf sistemi ile odanıza farklı bir hava katabilirsiniz. İster kitap koymak için, ister çiçek köşesi ya da aksesuarlarınız için, bu rafları kolaylıkla her alanda kullanmanız mümkün.

Eski eşyaların değerlendirilmesi

Evinizde yer alan eski eşyalarınızı değerlendirerek, farklı tasarımlar yaratıp çok farklı bir eşyadan yeni bir eşya yaratabilirsiniz. Örneğin, eskimiş bir sandalyenin arka kısmını kestirerek üzerine döşeme kaplaması yaptırarak, yeni bir puf elde edebilirsiniz.

Işıklandırma

Evinizin baştan aşağı ışıklandırma tarzını değiştirerek, yeni bir görünüm sağlamanız oldukça basit. Hoş bir ışıklandırma ile ya da çok ucuza alabileceğiniz tripot tarzı ayaklı lambalar ile odanız hem sıcak duracak hem de şık bir görüntü sağlayacaktır.