Evimi/Ofisimi İskandinav Akıma Göre Dekore Etmek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

Sade ve kullanışlı tarzıyla İskandinav akımı en popüler dekorasyon akımlarından biridir. İskandinav tasarımından etkilenen bu akım, temel renkler ve az eşyayla en iyi dekorasyonu elde etme prensibi üzerine kuruludur. Basit tasarım anlayışından dolayı bu akım, dünyanın farklı ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır.

Az Eşya Kullanın

İskandinav tasarımının ilk kuralı, mümkün olduğu kadar az eşya kullanarak iç mekânın etkili bir şekilde kullanılmasıdır. Az eşya kullanıldığından dolayı bu akım aynı zamanda ofis tasarımında da yaygın olarak benimsenmektedir.
Örneğin bir salon tasarımında aksesuarlarla evi doldurmak yerine sadece gerekli olan koltuk ve sehpanın kullanılması yeterlidir. Ya da yemek odasında sade bir büfenin yanı sıra masa ve sandalyeler kullanılmalıdır.
Ofis tasarımında ise sadece ofis için gerekli mobilyaların kullanılması İskandinav havasının yakalanmasına yardımcı olur. Sade ve kullanışlı bir masa ve konforlu bir çalışma sandalyesi, bu akım için yeterlidir.

Temel Renkleri Tercih Edin

İskandinav tasarımının diğer bir önemli noktası ise temel renklerin tercih edilmesidir. Temel renkler arasında ise beyaz, gri ve siyah yer alır. Ağırlıklı olarak gri ve tonlarının kullanıldığı tasarımda ana amaç sadelikle şıklık yakalamaktır. Genellikle bu akımda tezatlık yaratacak renkler de tercih edilir. Örneğin açık gri koltuklar koyu gri veya siyah yastıklarla tamamlanabilir.

Ahşap Masa Kullanın

Ahşap masa kullanımı, odanın az eşyayla daha dolu görünmesine yardımcı olur. Bu akımda amaç en az eşyayla dekorasyon yapmak olduğu için yoğun bir görüntü oluşturan malzemelerin tercih edilmesi gerekir.
Ahşap, dokusu ve rengi itibariyle grilere ve beyaza en iyi uyum sağlayan malzemedir. Bu nedenle İskandinav akımına göre tasarım yapılırken hem masa hem de mobilyaların iskeletlerinde ahşap malzeme tercih edilir. Aynı zamanda zeminde de epoksi gibi farklı uygulamalar yerine ahşap kaplamalar kullanılır.

Alçak ve Tek Kişilik Koltukları Tercih Edin

İskandinav tasarımının ortaya koyduğu en dikkat çekici ürün alçak ve tek kişilik olan koltuktur. Bu koltuk İskandinav ülkelerinin yaşam tarzını en etkili şekilde yansıtan üründür. Konfor ve işlevselliği ön plana çıkaran bu ürün, İskandinav akımının vazgeçilmezleri arasında yer alır.
Alçak ve tek kişilik koltuklar, tüylü battaniyelerle tamamlanabilir. Bu akımda çok sayıda yastık kullanmaktan kaçınmak gerekir. Genellikle mobilyayı vurgulayan tek bir bileşen, etkili bir görüntünün elde edilmesi için yeterli olacaktır.

x

Odada Öne Çıkan Bir Parça Olsun

İskandinav tasarımında iç mekânın yıldızı tek bir parça olmalıdır. Birden fazla öne çıkan mobilya veya aksesuar, kafa karışıklığına neden olur. Dekorasyonu yapmadan önce odanın hangi bölümünü vurgulayacağınıza karar verir.
Örneğin büyük bir koltuk kullanabileceğiniz gibi koyu bir ahşap masayla da dikkati yemek bölümünü çekebilirsiniz. Ofis tasarımında ise büyük ve koyu renkli bir çalışma masası ofisin yıldızı olacaktır. Yatak odasında bu akımı uygulamak istiyorsanız dikkat çekecek mobilya yatak olmalıdır. Dolaplarınızı daha sade seçerek yatağın öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Sade Aksesuarlar Seçin

Bu akımda mümkün olduğu kadar sade bir görüntü elde etmeniz gerekir. Dekorasyon yaparken olabildiği kadar basit aksesuarlar seçmelisiniz. Aksesuarların dekorasyonun içinde kaybolması oldukça önemlidir. Minimalist akımına benzer aksesuarlar bu akımda da kolaylıkla kullanılabilir. Siyah çerçeveler, metal ayaklar ve ayaklı kısa lambalar bu akımda rahatlıkla kullanabileceğiniz aksesuarlar arasında yer alır.

Küçük İç Mekânda Pratik Çözümler

İşlevselliğin önemli olduğu bu akım aslında tam da küçük iç mekânlara göre bir akımdır. Doğru bir şekilde tasarlandığında iç mekânlar İskandinav akımıyla olduğundan daha büyük hale gelir. Bu akıma göre dekorasyonda kullanılan tüm öğeleri pratik çözümler üretmesi gerekir.
Odanın sadece zeminini değil tavanını da kullanarak farklı çözümler üretmek mümkündür. Örneğin koltuğun üzerinden tavana kadar raf yerleştirilerek depolama alanı arttırılabilir. Aynı zamanda mobilya seçiminde de depolama alanını arttıracak çözümler tercih edilebilir. Depolama alanı olan bir puf, tam da İskandinav tasarımını yansıtan öğeler arasındadır.

Metal Çerçeveli Lambalar

Lamba ve avize seçiminde ise geometrik desenlere sahip metal çerçeveli olanlara yönelmelisiniz. Tamamen kapalı avizeler yerine boşluklu olan metal çerçeveler istediğiniz görüntüyü elde etmeye yardımcı olacaktır. Avizelerin yanı sıra ayaklı ya da duvara monte edilen lambalar da bu akımın vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır.