Evimi/Ofisimi Fransız Akımına Göre Dekore Etmek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

Fransızlar şıklıkları ve ince zevkleriyle bilinir. Söz konusu ev dekorasyonu olduğunda da bu şıklık ve zevkler değişmez. Fransızlar için iyi bir ev ve iyi bir yemek her şeyden daha önemli olabilir. Bu nedenle evinizi Fransız akımına göre dekore edecekseniz, Fransızların stilini benimsemeniz gerekir.

Modern ve Vintage Karışımı

Fransız akımında hem modernliği hem vintage görüntüyü bir arada elde etme imkânınız var. Öncelikle dekore edeceğiniz mekânı tanımalısınız. Mekâna göre hangi özelliklerini öne çıkaracağınız karar vermelisiniz. Modern iç mekânı vintage aksesuarlar veya mobilyalarla desteklemelisiniz.
Fransız akımında aklınızdakileri karıştırmaktan korkmayın. Kaosun getirdiği düzen, evdeki modern eşyalarla vintage eşyaların mükemmel bir uyum yakalamasına yardımcı olacaktır.

Gösterişli Avizeler Kullanın

Bu akımda evlerin vazgeçilmez aksesuarı kesinlikle gösterişli avizelerdir. Hatta avize ne kadar gösterişli ise o kadar iyi diyebiliriz. Tavandan sarkan kristal bir avize, evin tüm havasını bir anda değiştirebilir. Fransız evleri genellikle yüksek tavanlı olduğu için tavandaki boşluk görüntüsünü kapatmak adına bu avizeler sıklıkla kullanılır.
Daha alçak tavanlarda da gösterişli avizeleri kullanmak mümkündür. Alçak tavanlı bir odanız varsa diğer mobilyaları sade tutarak tüm dikkati avizeye çekebilirsiniz. Bu, istediniz Fransız görüntüsünü elde etmenize yardımcı olacak.

Tavan Süslemelerini Kullanın

Avizeden sonra Fransız akımında tavan süslemeleri önemli bir rol oynar. Geçmişte birçok asilzadenin evinde gösterişli altın tavan süslemeleri ve paneller vardı. Günümüzde ise Fransız stilinde bu süslemelerin geçmişten gelen önemli bir parça olarak korunuyor.
Şimdi ise altın kaplamalar veya ahşap paneller yerine tavan alçı uygulamaları sayesinde istenilen görüntüyü elde etmek mümkündür. Birbirinden güzel çiçek desenleri ve diğer desenler, evinizde Fransız esintileri yaratacak.

Kendi Geçmişinizden İlham Alın

Fransızlar kendi geçmişlerine oldukça önem veriyor. Bu durum ise kaçınılmaz olarak tasarıma ve dekorasyona yansıyor. Eski şatafatlı günlerinden ilham alan Fransızlar, zarif stilleriyle gösterişi bir araya getirerek herkesi büyüleyen bir tarz ortaya koyuyor.
Kendi geçmişlerini modern dekorasyon ve tasarımla birleştiren Fransızlar, birbirinden farklı mobilyaları ve renkleri birlikte kullanarak herkesi büyüleyen bir dekorasyon ortaya çıkarıyor. Tarihi sembollerini koruyarak, dekorasyonda da bu sembolleri gösteriyorlar.

Eski Mobilyalarınız Değerini Bilin

Anneanne veya babaanneden kalma mobilyalar size sıkıcı ve gereksiz mi geliyor? Eğer evinizi Fransız akımına göre dekore edecekseniz bir kere daha düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Fransız akımında eski mobilyalar oldukça kıymetli konumdadır.
Elinizde çerçevesi sağlam ama biraz yıpranmış bir mobilya varsa, bu mobilyayı atmadan önce nasıl yeniden kullanabileceğinizi düşünün. Ufak birkaç tadilat ve cila, mobilyanızı yeni gibi gösterebilir. Bu akımda antika görünümlü mobilyalar oldukça yaygın olarak kullanılır. Eski mobilyalarınız değerini bilin ve mobilyalarınızı dönüştürerek yeniden kullanabilirsiniz.

 

Farklı Malzemeleri Bir Arada Kullanın

Fransız stilinde dekorasyon yaparken farklı malzemeleri bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Ahşaplar, metaller, kumaşlar ve diğer tüm malzemeleri karıştırarak muhteşem bir uyum elde edebilirsiniz.
Metal ayaklı mermer sehpalar, Fransızların stilini yansıtan mobilyalar arasında sayılabilir. Ayrıca altın varak kaplamalı devasa çerçeveler de geniş kumaş koltuklarla birlikte kullanılabilir.

Şömine Alanı Oluşturun

Fransız salonu denilince akla ilk olarak şömine görüntüsü gelir. Fransız akımının vazgeçilmezlerinden olan şömine, nerdeyse tüm evlerde bulunur. Salonun en önemli parçasını oluşturan şöminenin üzerine uygulanacak olan bir raf sistemi, baştan sonra görsel şölen sunar.

Devasa Aynaları Kullanın

Fransa’da evler genellikle yüksek tavanlı olduğu için boşluk duygusunun giderilmesi adına abartılı avizeler kullanmak oldukça yaygındır. Avizelerin yanı sıra nerdeyse tavandan yere kadar uzanan aynalar da dekorasyonun ayrılmaz bir parçasıdır.
Altın çerçeveli aynalar, Fransızlarda özellikle şöminenin üzerinde baş köşedeki yerlerini alıyor. Şöminenin üzerinden tavana kadar uzanan aynalar, odanın daha ferah ve aydınlık görünmesine de yardımcı oluyor.

Asimetriden Faydalanın

Simetrik tasarım kolay olabilir. Ama söz konusu Fransız akımı olduğu zaman simetriye veda etmeniz gerekebilir. Bu akımda asimetrik dekorasyon yaygın olarak görülür. Tüm eşyaları belirli bir çizgide yerleştirmek yerine daha özgür bir stil benimsenebilir.
Fransızların geleneksel ve özgürlüğü dengeli bir şekilde birleştirmesi, kullandıkları asimetrik dekorasyon tarzıyla mümkün oluyor. Evinizi gerçekten Fransız akımına göre dekore etmek istiyorsanız kendinizi özgür bırakın ve içinizden geldiği gibi dekorasyon yapın. Kurallara bağlı kalmadan en zarif görüntüyü elde edebilirsiniz.