Evimi/Ofisimi Endüstriyel Akıma Göre Dekore Etmek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

Endüstri devrimi hayatımızda pek çok şeyi değiştirdi. Bunların en başında dekorasyon geliyor. Endüstriyel akım, metalik parçaların ve koyu renklerin bir araya geldiği bir tasarımı yansıtır. Bu akımın en başarılı uygulamaları salon ve ofislerde görülür.

Koyu renklerin ağırlıklı olduğu endüstriyel akım, yatak odası ve mutfak için uygun bir tasarım sunmaz. Genellikle yatak odasında daha açık renklerin hâkim olduğu tasarımlar tercih edilir. Bu nedenle endüstriyel akım salon, yemek odası ve ofislerde kullanılır.
Bu akımın en önemli noktası, metal çerçevelerin kullanılmasıdır. Metal çerçeveler dekorasyonun adete bir fabrikadan veya tamirhaneden kopmuş bir parça gibi görünmesini sağlar. Bu akımda da elde edilmek istenen görüntü budur.

Koyu Renkleri Tercih Edin

Endüstriyel akıma göre dekorasyon yapmanın bir numaralı kuralı koyu renkler kullanmaktır. Yani parlak kırmızılara ve mavilere veda etmeniz gerekiyor. Dekorasyondaki ana renkleriniz siyah, koyu gri, koyu kahverengi ve hırpani görünüm veren tüm koyu renkler olmalıdır.
Ofiste bu akıma göre bir dekorasyon izlenecekse koyu kahverengi deri koltuklar ve koyu renkli ahşap bir masa iyi bir seçim olabilir. Ofisin kalan kısmı ise siyah aksesuarlarla tamamlanabilir. Kullanılacak büyük beyaz ya da krem rengi bir duvar saati hem renkleri dengeleyecek hem de dekorasyonu ön plana çıkaracaktır.

Metal Çerçeveler Baş Köşede Yer Alsın

Endüstriyel tasarımın bir diğer öne çıkan özelliği ise metal parçalardır. Avizelerden masa ve sandalye ayaklarına kadar odanın farklı yerlerinde siyah metal çerçeveleri kullanmak mümkündür. Ofis dekorasyonunda ise metal kütüphane çerçeveleri kullanılabilir.
Metal çerçeveler, dekorasyona istenilen endüstri görüntüsünün katılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda metal ayaklı sandalye ve masa bulmak oldukça kolaydır. Yatak odasında ise askılık olarak metal askılıklar tercih edilerek dekorasyonda endüstri esintileri yaratılabilir.

 

Mekanik Parçaları Aksesuara Dönüştürün

Endüstriyel akımın en büyük artısı ise hurda olarak nitelendirilebilecek tüm malzemelerin mükemmel bir dekorasyon parçasına dönüşmesidir. Örneğin büyük dişli çarklardan muhteşem bir kitap tutucu yapabilirsiniz. Ya da kesin boru parçalarını boyayıp şık bir masa üstü aydınlatmasına dönüştürebilirsiniz.
Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Sonuçta bu sizin eviniz ve evin içini sanayideki ustanın dekore etmesini istemezsiniz. Metal ve hurda parçaları doğru bir şekilde birleştirmek, endüstriyel tasarımın en iyi örneğini elde etmenize yardımcı olur. Bu tasarımı uygulamak için farklı tasarımcıların ürünlerini inceleyebilir ve evinize veya ofisinize en uygun olan ürünü seçebilirsiniz.

Büyük Saatler Kullanın

Tüm duvarı kaplayan büyük saatler, endüstriyel akım için oldukça iyi bir aksesuardır. Saatleri tüm tasarıma kontrast yaratacak şekilde açık renkli seçebilirsiniz. Devasa metal akrep ve yelkovan, dekorasyonda kullandığınız diğer metal eşyaları tamamlayacak.
Bir tane büyük saat yerine birden fazla küçük saat de kullanarak dekorasyonda farklı bir hava yakalayabilirsiniz. Saatler çalışmayı ve üretmeyi temsil eder. Bunlar da verimli bir endüstrinin evdeki en iyi yansımasını oluşturur.

Deriyi Tercih Edin

Ofiste endüstriyel akımı uygulamayı planlıyorsanız ilk tercihiniz deri olmalıdır. Deri koltukları metal masalarla birlikte kullanmalısınız. Koyu ahşaplar da bu akıma göre dekorasyon yapmanıza yardımcı olacaktır. Evde ise salonda büyük ve koyu renkli bir deri koltuk tercih edebilirsiniz. Bu deri koltuğu ise koyu gri tekli koltuklarla tamamlayabilirsiniz. Endüstriyel akımda koltuk dışında deri kullanmamaya çalışın. Deri koltuk patronun odasını temsil ederken kalan metal ve koyu renk bileşenler de işleyen fabrikayı temsil edecektir.

Boruları Tasarıma Dâhil Edin

Bu akımın size en büyük faydası borular konusunda olacak. Evde veya ofiste duvarda görünen borular varsa bunları saklamanıza gerek yok. Dahası, ne kadar çok boru o kadar iyidir. Boruları metalik griye boyayın ve aksesuar gibi kullanın.
İsterseniz avizenizi bile borudan yaparak ucunda normal ampul takabilirsiniz. Bazı tasarımcılar metal boruları farklı formlara sokarak masa üstü lambası bile yapmaktadır. Endüstriyel akımı izleyecekseniz evdeki boruları tadilatla saklamanıza gerek kalmaz.

Hırpani Görünen Ahşap

Normalde ahşap ne kadar az yıpranmış görünürse o kadar iyidir. Ancak söz konusu endüstri akımı olduğunda işler değişiyor. Seçeceğiniz masanın ahşabı veya zemin kaplaması ne kadar hırpalanmış görünürse o kadar iyi. Yıllardır kullanılmış gibi görünen bir ahşap, dekorasyonunuzu tamamlamak için ihtiyacınız olan son dokunuş olabilir.