Evimi/Ofisimi Bohem Akıma Göre Dekore Etmek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

Evinizde farklı bir dekorasyon mu yapmak istiyorsunuz? Karmaşanın içerisinde düzeni sunan bohem akımına ne dersiniz? Bohem akıma göre evinizi dekore etmek biraz zorlu olabilir. Ayrıca bu akım ofis dekorasyonundan ziyade ev dekorasyonu için kullanılır.
Bohem akımı benimseyecekseniz kesinlikle bu akımı salon veya yatak odasında denemenizi öneririz. Çünkü bohem dekorasyon, canlı renkleri ve birbirinden farklı desenleriyle en iyi sonuçlarını bu iki odada veriyor. Akımın karmaşık doğası nedeniyle ofis tasarımında pek de istenilen sonuçları sağlamıyor. Ama eğer el işi ya da yaratıcılık üzerine çalışan bir ofisiniz varsa, bohem tasarım ofisler için bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Dokuları Karıştırmaktan Korkmayın

Bohem akım denildiğinde akla ilk olarak birbirinden farklı dokular gelir. Bu akımı evinizde uygulayacaksanız aklınıza gelebilecek tüm kumaş türlerini karıştırın. Hatta anneanne veya babaanneden kalan örtüleri ve halıları da eklemeyi unutmayın.
Bohem dekorasyon söz konusu olduğunda asla çok fazla doku ve desen olamaz. Ne kadar fazla o kadar iyidir. Tabi burada dikkat etmeniz gereken nokta, tüm kumaşların uyumlu bir biçimde kullanılmasıdır. El işi örgüleri koltukların üzerinde kullanabilirsiniz. Eğer düz renk koltuklarınız varsa canlı maviler, pembeler ve yeşillerden oluşan el örgüsü bir örtü evinizin tüm havasını değiştirecektir.

Renkleri Kullanın

Bohem demek özgürlük demektir. Bu dekorasyonda tüm renkleri kullanmakta özgürsünüz. En sevdiğiniz pembe tonu artık salonun bir parçası haline gelebilir. Ya da turuncular korkulu rüyanız olmaktan çıkabilir. Hatta daha da ileriye gidersek pembeleri ve turuncuları bir arada bile kullanabilirsiniz. Bu akımda şu renkleri birlikte kullanamazsınız diye bir sınırlama yok. Sınırlar sadece sizin hayal gücünüzden ve yapmak istediklerinizden ibaret.
Dekorasyonu yaparken canlı renkleri kullanmak evin daha bohem bir havaya kavuşmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda beyaz veya kırık beyaz danteller de bu akımın önemli bir parçasını oluşturacak. Mümkün olduğu kadar çok danteli, deseni ve rengi birbirine karıştırmaktan çekinmeyin.

Çiçek Desenleri Bohem Akımın Olmazsa Olmazı

Çiçekler de en az renkler kadar önemlidir. Evinizde gerçek anlamda bohem bir hava yakalamak istiyorsanız basma desenli kumaşlar ve iri çiçek desenli halılar kullanmalısınız. Çiçek desenleri riskli olsa da düz renkli mobilyalarla birlikte kullanıldığında oldukça iyi sonuçlar yaratır.
Yatak odasında ise yatak örtüsünde cesur davranarak el yapımı, iri çiçekli bir örtü kullanabilirsiniz. Özellikle ahşap yatakla birlikte kullanıldığında bu çiçekli örtüler muhteşem bir hava yaratır.
Evinizi bu akıma göre döşerken çiçek desenlerinin yanı sıra gerçek çiçekleri de kullanabilirsiniz. Bohem akımı özgürlüğün yanı sıra doğayı ve doğanın bir parçası olmayı da içerir. Doğayı salonunuza taşıyın ve eve her geldiğinizde kendinizi yenilenmiş hissedin.

 

El Yapımı Aksesuarlara Yönelin

Evinizde bohem havayı yakalamanın en kolay yolu el yapımı aksesuarlardan geçer. Eğer dekorasyonda köklü değişimler yapmadan bohem akıma göre yenileme yapmak istiyorsanız, koltuklarınızı, masanızı, sandalyenizi ve yatağınızı olduğu gibi tutmalısınız.
Tek yapmanız gerek el yapımı cam aksesuarlar, seramik parçalar ve örgü işleri arasından seçim yapmak. Hatta bir adım da ileriye gideren kendi aksesuarlarınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bohem akım, kendin yap uygulamaları için ideal bir akımdır. Elinizi kirletmeye hazırlanın ve işe koyulun.
Birbirinden renkli el işi örtüler veya danteller yapabileceğiniz gibi tüylü ve renkli düş kapanları da yapabilirsiniz. İsterseniz saksılarınıza desenler çizerek bitkileriniz canlanmasını da sağlayabilirsiniz. İşe koyulduğunuzda neye ihtiyacınız olduğuna göre yapacağınız aksesuarlar da şekillenecektir.

Aydınlatmada Fener Kullanın

Kısa sürede bohem dekorasyona geçmek istiyorsanız işe aydınlatmanızı değiştirerek başlamalısınız. Aydınlatma çözümü olarak klasik abajurlar yerine birbirinden renkli fenerlere geçebilirsiniz. Boyalı camların şekillendirilmesiyle tasarlanan geleneksel görünümlü fenerler, bu akım için benzersiz bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda dantel ya da ip gibi bir malzemeden yapılan fenerler de evin havasını bir anda değiştirebilir. Diğer aksesuarlarda olduğu gibi fenerleri de kendiniz yapabilirsiniz.

Cibinlik Kullanın

Yatak odasında bohem bir hava yakalamak istiyorsanız cibinlik kullanarak bunu başarabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca kullanılan cibinlik, yeni tasarım trendleriyle birlikte yatak odalarına geri dönüyor. Ahşap paneller kullanarak yatağınız üstüne dantel bir cibinlik koyun. Yatağınızı el işi çiçekli örtülerle ve çiçekli yastıklarla süsleyebilirsiniz. Bohem dekorasyon işte bu kadar kolaydır.