Evde Tadilat Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Ev satın alanlar veya uzun süredir oturduğu evini yeni bir görünüme kavuşturmak isteyenler, evlerinde değişiklik yapmak isteyebilir. Örnek olarak; mutfak ve oturma odası birleştirilip açık planlı yaşam alanı oluşturmak, bir odayı bölmek ya da genişletmek, pencereleri büyütmek ve balkonu kapatmak gibi çalışmalar tadilat olarak adlandırılır. Boya badana işleri, zemin kaplaması gibi işlemler de evde tadilat kısmına girer.
Yeni alınan veya içerisinde yaşadığınız evinizi yenilemek istiyorsanız, bağlı bulunduğunuz belediyeden gerekli izinleri almanız gerekir. Yeni inşa edilen binalarda olduğu gibi, tadilat işlemlerinin bazıları da özel izin gerektirir. Tadilat için gerekli ruhsat alınmadan yapılacak olan büyük tadilat çalışması şikayet edildiğinde, mühürlenebilir hatta yıkılabilir. Böyle bir durum hem maddi kayıp yaşamanıza hem de farklı yönlerden zarar görmenize neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı evde tadilat yapılacağı zaman, önemli noktaların dikkate alınması gerekir.

Tadilat Ruhsatı Nedir?

Tadilat ruhsatı, evde tadilat yapacak olan herkesi ilgilendirmez. Tadilat ruhsatı sadece yapının görünümünü, toplam yapı alanını ve bağımsız olan birimlerin metrekare cinsinden büyüklüklerini değiştiren tüm çalışmaları kapsar. Kısaca evin dış görünümünü, oda büyüklüğünü, bina taşıyıcı unsurlarını etkileyecek olan tadilatlar ve çatı yapma, kat çıkma gibi inşaat çalışmaları tadilat ruhsatının alınmasını gerekli kılar.

 

Tadilat Ruhsatı İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Ev tadilatında; tadilat ruhsatı için istenen belgeler belediyeye göre ve tadilat yapılacak olan binanın tipine göre değişiklik gösterebilir. Bundan dolayı tadilat ruhsatı için başvuru yapılmadan önce, ilgili belediyeye başvuru yapılarak danışılması gerekir. Tadilat için gerekli olan belgeler genel olarak şunlardır;

• Tadilat ruhsat dilekçesi

• Tapu için tescil belgesi

• İmar durumu çap belgesi

• Mimari proje

Bu belgelere ek olarak; noter onaylı fenni mesul taahhütnamesi, noter onaysız apartman karar defteri ve proje müellifleri oda sicil durum belgeleri de istenebilir.
Belediyeler tarafından; eksik ve yanlış bulunmaması halinde müracaat tarihi itibariyle 30 gün içerisinde tadilat ruhsatı verilir. Eksik veya yanlış varsa da müracaat tarihi itibariyle 15 gün içinde müracaat eden kişiye eksik ve yanlışları belirtilir.

Ev Tadilatı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev tadilatı için bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Ev tadilatı için hazırlık aşamasında gerekli önlemlerin alınması, birçok açıdan size fayda sağlar. Tadilat için dikkat edilmesi gerekenler;

• Ev tadilatına başlamadan önce ilk olarak evinizin ihtiyaç listesini hazırlayınız. Durum tespiti yapmak size hem maddi olarak kazanç sağlamanıza olanak sunar hem de tadilat için gerekli olan durumlarla daha sonra uğraşma derdi kalmaz.

• Tadilat yapılacak olan odalarda bulunan ufak tefek eşyaları kutulara koyarak kaldırabilirsiniz. Böylece tadilatta oluşacak toz ve kirden korunmuş olurlar. Büyük mobilyaların üzerinin örtülmesi de büyük ölçüde koruma sağlayacaktır.

• Ev tadilatı sırasında kırma, delme işlemleri sona ermeden temizlik işleri yapmayınız. İş bitmeden yapılacak olan temizlik işleri, hem sizi yorar hem de işler bitmediği için sürekli uğraşmanız gerekir.

• Tadilat yapılırken eğer bir ustadan yardım alıyorsanız; ustanın başında durup yönlendirme yapmak, sonrasında sürpriz ile karşılaşmanızı önler. Ancak ustanın yönlendirilmesi noktasında da fazla ileriye gidilmemesi gerekir, neticede her işin bir uzmanı vardır.

Evinizi Tadilat Yaptırırken Farklı Ustalarla Çalışmak

Evinizi tadilat ettirmeye karar verdikten sonra, dikkat etmeniz gereken unsurlardan birisi tadilatınızı hangi firmaya ya da ustalara yaptırmanız gerektiğidir. Oldukça büyük bir öneme sahip olan tadilat işlemi, özen ve dikkat göstererek yapılması gereken bir işlemdir. Bunun için çalışacağınız ustaların, işlerine gereken hassasiyeti göstermeleri oldukça önemlidir. Bildiğiniz ya da güvendiğiniz firmalarla veya ustalarla çalışmak işinizi her zaman garanti altına almanızı sağlayacaktır. Eğer herhangi bir tadilat firması ya da usta tanımıyorsanız, çevrenizde bilen birilerine sorarak fikir sahibi olabilir ya da internet üzerinden güvenilirliği kanıtlanmış firmaları inceleyerek tercihlerinizi bu firmalar içerisinden yana kullanabilirsiniz.

Evinizin içerisinde birden fazla alanda tadilat yaptırmak istiyorsanız bunu tek bir firma veya ustayla ya da birden fazla firma veya usta ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Önemli olan bu tadilat için ne kadar bir bütçenizin olduğu ve firmaların ya da ustaların ne kadar güvenilir olduğunu biliyor olmanızdır. Başka bir önemli husus olan kaliteli mal kullanımı, ustalar kadar tadilat için oldukça fazla önem gerektirmektedir. Çalışacağınız firmaların ya da ustaların kaliteli ve birinci sınıf ürün kullandığına emin olmanız, gelecekte olası bir kaza yaşamamanız için dikkat etmeniz gereken önemli konular içerisindedir.

 

Farklı Ustalarla Ya Da Farklı Firmalarla Çalışmanın Eksi Yönleri

• İlk öncelikle farklı firmalarla ya da ustalarla çalışmak giderlerinizin daha fazla olmasına sebep olacaktır. Her bir firmaya veya ustaya ayrı bir ücret ödemeniz gerektiği için ve bu yetkili kişilerin çalıştıracağı ustaların ve kullanacağı malzemelerin fiyatları değişiklik göstereceğinden inşaat maliyetiniz de artacaktır.

• Evinizin içerisinde bulunan her farklı alanda çalıştıracağınız ustaların takibi zor olacağından büyük bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Zamanın oldukça önemli olduğu günümüzde birden fazla insanı veya firmayı aynı an da takip ederek kontrol sağlamanız oldukça zordur.

• Her bir alan içerisinde çalışacak olan tadilat firmalarını ya da ustalarını çok iyi tanımama ihtimalinize karşı, işlerin dilediğiniz zamanda ve istediğiniz şekilde bitmemiş olması olasılıklar dahilinde yer almaktadır. Bu durum sizin hem zamanınızı hem de maliyetinizi negatif yönde etkileyecektir.

• Evinizde tadilat yaptıracağınız alanlar için ustaları ya da firmaları teker teker iş bitiminden sonra tadilata dahil edecekseniz, tadilat işlemleriniz çok daha uzun süreceği için sizi günlük yaşantınızdan alıkoyarak yoğun bir tempoya maruz kalmanızı sağlayacaktır.

• Küçük bir ihtimal içerisinde bulunsa da evinizin içerisinde yer alan farklı alanlarda çalışan ustaların birbirleri ile tartışmaları ve ortaya istenmeyen durumların çıkabilmesi mümkündür. İki ya da birden fazla rakip firmanın birbiri ile ortak iş yapması pek hoş karşılanmamaktadır.

Nasıl bir iş yaptığına dair fikrinizin olmadığı firmalarla ve ustalarla çalışmak sizi istenmeyen durumlara sürükleyebilir. Gerek zaman gerek maliyet açısından maddi ve manevi olarak zarara uğramamak adına her zaman güvendiğiniz ustalarla çalışmanız işinizi garanti altına almanızı sağlayacaktır.