Ev Tadilatı Yaparken Tasarruf Etmenizi Sağlayacak Öneriler

Kimi zaman çok uzun bir zamanı kapsayan ev tadilatı için ekonomik öneriler arayanlar için faydalı bir liste yaptık. Hemen okuyun!

Çoğunlukla ev tadilatı öncesi sonrası ile altından kalkması zahmetli, yorucu ve pahalı bir sürece dönüşebiliyor. Eskiyen evinizin bakımı ve bozulan kısımların yenilenmesi için yapacağınız her türlü tadilat işlemi için hem zamanı hem de bütçeyi iyi yönetmeniz gerekir. Bu konularda fikir sahibi olmanızı sağlayacak önerilerimiz size yardımcı olacak!

1) İyi Bir İş Planı Yapmak

Evinizde tadilat yapmadan önce gereksinimlerinizi iyi belirlemeniz gerekir. Evinizde eskimiş, kırılmış, bozulmuş bütün alanların tespitini yaparak bir liste çıkarabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan hem de ekonomik açıdan tasarruf sağlayabilirsiniz. Çünkü toplu halde iş yaptırmanız normalden daha düşük fiyatlara iş yaptırmanızı sağlayabilir.

2) Bir Bilene Danışın

Ev tadilatında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de evinizin yalnızca gözle görülür yerlerinde değil, elektrik ve su tesisatı gibi gözle görülmeyen yerlerinde de sorun olabileceğidir. Bu tespiti elde edememek işi bilmiyorsanız mümkün olmayabilir. Örneğin; banyonuzun yerini değiştirmek için kabaca gereklilikleri belirleyebilirsiniz. Ancak duşa kabin ya da küvetinizi konumlandıracağınız yeni yerin size su tesisatında farklı zorunluluklar doğurma ihtimalini gözden kaçırabilirsiniz. Bu da size tadilat sürecinde ekstra masraf çıkmasına sebep olabilir.

 

3) Piyasa Araştırması Yapın

Tadilatın büyük çoğunluğunu işçilik oluşturuyor olsa da çıkacak olan masraf yalnızca bundan ibaret olmayacak. Ev tadilatı listesi çıkarırken yalnızca bakım ve onarıma ihtiyaç duyan alanları değil, ne gibi malzemelerin de gerekli olacağını listeye eklemelisiniz. Banyo ve mutfak fayansları, zemin döşemeleri, boya, kapı ve pencere gibi gerekli olabilecek malzemelerin hepsi için bir piyasa araştırması da yapmanız gerekir. Bu sayede hem kalite/fiyat performansına dair bir fikir edinebilir hem de bütçenizi sarsmayacak seçimler yapabilirsiniz.

4) Tadilat Yapacağınız Zamanı İyi Belirleyin

Özellikle uzun süreli bir ev tadilatı yapacaksanız zamanı iyi belirlemenizde fayda var. Birçok tadilat için bar ve yaz aylarını beklemek daha mantıklı bir seçenek olabilir. Bu da dolaylı yoldan masraf çıkmasına sebep olabilir. Örneğin; kapı ve pencereleri değiştirmeyi düşünüyorsanız kış aylarında olmanız tadilat süresi boyunca evdeki ısıyı muhafaza edemeyeceğiniz anlamına gelecektir. Bu da ısınmak için harcadığınız parayı daha fazla artırmak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bunun dışında, boya badana işlemleri için de sıcak hava malzemenin daha kolay kurumasını sağladığı için işin daha kısa sürede bitmesi de zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

5) Kendiniz Çözmeye Çalışmayın

Eğer gerçekten de ev tadilatında pratik bilgiye sahip değilseniz tadilatı kendi başınıza yapmayın. Sadece internetten ya da kulaktan dolma bilgi ile incelikli bir tadilat işinin altından kalkmanız mümkün olmayabilir. Bir musluğu değiştirmeye kalkarken bile su tesisatına zarar verecek bir hamlede bulunabilir, var olan ama fark etmediğiniz bir arızayı körükleyebilir ve hiç beklemediğiniz masraflara kapı açabilirsiniz. Ayrıca, işçilik konusunda iyi bir performans göstermediğiniz takdirde ne kadar iyi malzemeler kullanmış olursanız olun yine de uzun süre dayanıklı olmayacak bir tadilat işleminden öteye geçemezsiniz. Bu durumda da hiç beklemediğiniz bir zamanda evinizi yeniden tadilata sokmak ve işçilik ücretinin yanı sıra yeniden malzeme almak için de masrafa girebilirsiniz.

6) Hangisine İhtiyacınız Olduğunu Belirleyin

Çoğu insan ev tadilatı için en uygun çözümü ararken bir firma mı; yoksa bir usta ile mi çalışması gerektiğine karar vermekte zorlanıyor. İki seçeneğin de kendine göre bazı avantajları bulunuyor ancak bir usta ile çalışmak çoğu zaman ev tadilatı hesaplaması yaparken size daha uygun fiyatlar çıkarıyor. Ancak, yalnızca daha ucuz olduğu için de bir usta ile çalışmamalısınız. İşçilik, tadilatın yarısı demek olduğu için mutlaka referansları güçlü ve alanında donanım sahibi birini bulmalısınız. Bunun dışında, eğer ustanın başında duramayacaksınız bir tadilat firması daha pahalı olsa da zamandan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Her şeyi sözleşme ile belirleyeceğiniz için harfiyen yerine getirilmeyen her şey için kanuni bir hak talep etme şansınız olacağı için ustaların başında beklemeniz gerekmeyebilir.

7) Kanuni Engellerden Haberdar Olun

Son yıllarda değişen yasalarla birlikte ev tadilatında da bazı kısıtlamalar ve güvenliği korumak amacıyla alınmış bazı önlemler söz konusudur. Basit tadilat projeleri için gerekmese de eski ev tadilatı gibi esaslı tadilat işlemleri için mimari tadilat projesi çizdirmeniz gerekebilir. Bu gerekliliği yerine getirmediğiniz takdirde can güvenliğinize zarar gelebileceği gibi, tadilat sonrasında büyük cezai işlem uygulanabilir. Bu da tadilat için harcayacağınızdan çok daha büyük bir masrafın kapısını açabilir. Bu yüzden tadilata başlamadan önce basit tadilat işlemlerinden ibaret mi; yoksa esaslı tadilat işlemlerinden mi oluşacak bir sürecin sizi beklediğinden emin olun ve gerekiyorsa eğer mimari tadilat projesi çizdirin.

Evinizin tadilatı için gereken her şeyi belirledikten sonra alanında uzman kişilerle işe başlayabilir ve daha konforlu bir yaşam alanı yaratmış olmanın tadını çıkarabilirsiniz.