Ev Almak İçin En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Herkesin hayallerinden biri de ev sahibi olmaktır. Ya da sadece çocuklarınıza güzel bir hediye almak istiyorsunuz, artan kira fiyatlarını ödemekten sıkılmış olabilirsiniz. Genellikle uzun yıllar kira ödeyen aileler, en uygun fırsatları kollayarak kendi evlerine sahip olmak ister.
Her ne kadar kendi evinize sahip olmak isteseniz de ev almak içi en uygun zamanı beklemek birçok fayda sunacaktır. Doğru zamanda ev sahibi olmak, hem maddi hem manevi yönden sizi rahatlatacaktır. Tabi ki de ev almak için en uygun zaman şu aydır ya da şu gündür diye bir şey söylemek tam olarak mümkün değil. Uygun zaman, genellikle birçok farklı değişkene bağlıdır. Peki, bu değişkenler neler? Hayalinizdeki eve kavuşmak için hangi zamanı beklemelisiniz? Maddeler halinde ev alma sürecinde ki fiyat farklılıkların oluşmasının nedenlerini ve uygun zamanı nasıl yakalayabileceğimizi sıraladık.

1-) YAŞADIĞINIZ BÖLGEYE GÖRE FARKLILIKLAR OLABİLİR.

Yaşadığınız bölge, ev almak için en uygun zamanı etkileyebilir. Örneğin Akdeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi aynı koşullara sahip değildir. Doğu Anadolu Bölgesinde yaz ayları taşınmak için daha ideal koşullar sunarken Akdeniz Bölgesi’nde ise kış ayları taşınmak için daha idealdir. Antalya, Adana veya Mersin’de yaz aylarında sıcaklık 50 dereceye kadar çıkar. Sıcak hava ise ev bakma ve taşınma işlerini zorlaştırabilir. Benzer şekilde Van, Ağrı, Hakkari gibi şehirlerde ise zorlu kış koşulları ev bakma işlerini zorlaştırabilir.

Ayrıca aynı il içerisinde ki bazı ilçeler ev alım-satım açısından yüksek sezonu yaşarken diğer ilçeler düşük sezonu yaşayabilir. Bu nedenle ev satın almadan önce yaşadığınız il veya ilçedeki emlak piyasasını takip etmek faydalı olur.

2-) YAZ AYLARINDA TAŞINMAK DAHA KOLAYDIR.

Yukarıda sayılan örneklerin aksine, birçok kişi için yaz aylarında taşınmak daha kolaydır. Genellikle eve ilk taşındığınız zaman doğalgaz bağlı olmaz. Bu da en az bir hafta süreyle ısınmanın olmayacağı anlamına gelir. Kış aylarında ise özellikle soğuk illerde ısınma olmadan yaşamak çok zor olur. Yaz ayları ise daha ılıman koşullara sahip olduğu için ısınma olmadan idare etmenizi sağlar. Ayrıca yağmur-kar gibi kötü hava koşulları olmadığı için eşyalarınızı evden eve taşımanız da daha kolay olur. Bunlara ilaveten çocuklu ailelerin çocuklarının okula gidiş gelişten etkilenmemesi için yaz ayları tercih edilir.

3-) KREDİLERİ TAKİP ETMELİSİNİZ.

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenler, kredi çekerek ödemelerini tamamlarken, peşinatı tamamlayan kişiler, almak istedikleri evin toplam miktarına göre kredi başvurusunda bulunurlar. Bankadan kredi çekerken, geri ödeme tutarı ve faiz tutarı önemli bir rol oynar. Kısa süreli geri ödemeye sahip krediler daha cazip faiz oranları sunar. Ayrıca bankalar belirli dönemlerde faiz oranlarında indirime gidebilir. Eğer acil ev ihtiyacınız yoksa, banka kredilerini takip ederek en uygun zamanda kredi çekip ev sahibi olabilirsiniz.

 

4-) YATIRIM İÇİN KIŞ AYLARINI TERCİH EDEBİLİRSİNİZ .

Yatırım amacıyla ev satın almak istiyorsanız, emlak piyasasının daha durgun olduğu kış aylarını tercih edebilirsiniz. Kış aylarında insanlar taşınmaktan kaçındığı için ev satışları yavaşlar. Bu durumda ise ev sahipleri ve müteahhitler, kış aylarında ev almak isteyenlere indirim teklif edebilirler. Hemen oturmayacaksanız emlak sektörünün canlandığı ilkbahar ve yaz ayları yerine kış aylarını tercih edebilirsiniz.

5-) İNŞAAT PROJELERİNİN İLERLEMESİNİ TAKİP ETMELİSİNİZ.

Son zamanlarda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Hatta son yıllarda bu çalışmalar daha da hız kazandı. İnsanlar, şehrin merkezinde yer alan tek binalar yerine projelerin sunduğu yaşam komplekslerini tercih etmeye başladı. Yeni inşaat projeleri de ev sahibi olmak isteyenlere fırsatlar sunuyor.
Örneğin; henüz bir inşaat projesi tamamlanmadan inşaat aşamasındayken daire satın alırsanız, inşaat projesi tamamlandıktan sonraki satın almanıza kıyasla daha karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Müteahhitler ve şirketler, projelerini tamamlamadan daha uygun fiyatlı olarak daire satıyorlar. Fakat bu şekilde ev satın almak riskli bir yatırım olabilir. Projenin bitmemesi veya belirtilen süreden sonra teslim edilmesi alıcının kabul ettiği riskler arasındadır. Bu riskleri göze alırsanız, tahmin ettiğinizden daha karlı bir alışveriş gerçekleştirebilirsiniz.

6-) HAYALİNİZDEKİ EVİ BULUNCA VAKİT KAYBETMEYİN.

Ev almak için uygun zamanı beklemek çoğu zaman size avantaj sağlayacaktır ama unutmamanız gereken bir nokta var. Eğer hayalinizdeki evi bulduysanız vakit kaybetmeyin. Fırsat bir daha ayağınıza gelmeyebilir. Bu durumda hemen banka kredilerini araştırın ve satıcıyla sıkı bir pazarlığa oturun. Beğendiğiniz eve yüksek talep varsa, uygun zamanı bekleyeceğim derken fırsattan olabilirsiniz.