Eternit Nedir?

Yapıların çatılarının kaplanmasında geçmişte yaygın biçimde kullanılan eternit veya amtermit; günümüzde daha az kullanılıyor olmakla birlikte bazı yapılar için zorunluluk konumunda yer alır. Pratik ve efektif bir çatı kaplaması olan ürün; lifli çimento esaslı, kendinden oluklu bir yapıya sahiptir. Ebatlı biçimde sevk edilen enernit; kesilebilir ve yeniden boyutlandırılabilir olması sebebiyle kolay montaj özelliklerine sahiptir.
Eternit tanımı ve tarihçesi
Genellikle çatı ve benzeri yapılarda kaplama amacıyla kullanılan eternitler, farklı boylarda, kalınlıklarda üretilebilen ve üzerinde farklı oluk yapılarının yer aldığı asbestli çimentodan imal edilmiş malzemelerdir. İsminin kökeni aslında, geçmişte bu tür malzemeler üreten bir şirketin adından gelmektedir. Tabii günümüzde asbest kullanım yasaktır. Bu nedenle çimentoyu lifli forma kavuşturmak için farklı karışımlar uygulanmaktadır. Günümüzde üretilen enernit karışımında, fiber ve silikat gibi materyaller bulunur ki zaten üretici sayısı oldukça azdır.
Eternit nerelerde kullanılır?
Eternit çatıları yapılarda sıklıkla görmek mümkündür. Uygulamasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar olan eternitler, ister uygulamadan önce istenirse uygulandıktan sonra boyanabilmektedir. Bu noktada tavsiye edilen kriter ise uygulama yapılan bölge ile uyum sağlayacak bir renkge boyanmasıdır. Uygulama yapılırken de özellikle birleşme noktalarında boşluk olmamasına çok dikkat edilmeli ve altından uygun bir sabitleme işlemi yapılmalıdır. Bu işlem, özellikle rüzgârlarda gürültü oluşturmaması için çok gereklidir. Eternit; fabrika çatıları, depo çatıları, sundurmalar, üstü kapalı geçitler ve benzeri alanlarda yaygın biçimde kullanılır.

 

Yüksek Mukavemet
Çimentodan üretildiği için oldukça sert bir yapısı bulunan eternitler, birçok darbeye karşı da çok dayanıklıdır. Uzun bir kullanım ömrü sunan eternitler, aynı zamanda hem malzeme hem de işçilik anlamında da ekonomik olduğu için çok sık tercih edilen çatı kaplama malzemeleri arasında yer almaktadır. Günümüzde insanların estetik algısına da hitap eden ve farklı renk ve yapılarda üretilip hem iç hem dış tasarımlarda görmenin mümkün olduğu eternitlerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak eternit, üzerine gezilen çatılar için uygun olmayabilir. Her ne kadar lifli yapısı ile birçok materyale göre daha güçlü olsa da, sürekli darbe alması halinde çatlayabilmesi ve kırılabilmesi mümkündür.
Fiyatları genelde adet veya birim kesit alanına bağlı olara değişen eternitlerle ilgili çalışması olan birçok firma bulunmaktadır. Burada özellikle son kullanıcıların alanında uzman firmalarla çalışması sonrasında mağduriyet yaşamaması adına oldukça gerekli bir kriterdir.