EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Zemin yapıları, doğru bir zemin çalışması ev için oldukça önemlidir. Zemini yeni yaptıracak biri için çalışılan kişi düzgün bir zemin hazırlama yapmaz ise ev içerisinde yükseltiler söz konusu olacaktır. Bu nedenle zemin çalışmalarına önem verilmeli ve profesyonel kişilerle çalışılmalıdır. Epoksi zemin kaplama işlemi de buna dayanmaktadır. Zemin kaplamalarda kullanılan epoksi boya, birçok farklı bileşenin bir araya gelmesiyle oluşan bir reçine yapısıdır. Yapısı nedeniyle genel olarak dayanıklıdır. Su, asit ve alkali maddelere karşı direnç konusunda oldukça iyidir. Epoksi zemin kaplama işlemi katı halden sıvı hale geçer ardından 24 saat içerisinde kuruma gösterir.
Özellikleri
Epoksi zemin kaplama yapısı ve bileşenleri ile kendi çapında oldukça önemli bir maddedir. Özellikle zemin kaplama ve belirli diğer alanlarda epoksi boya sıkça kullanılan ürünlerden biridir. Peki, epoksi zemin kaplama özellikleri nelerdir?
• Su, asit ve alkaliye karşı direnç kaybetmez.
• Yüzeyi kaymayan yapıya dönüştürür.
• Yağ ve diğer tüm kimyasalları bünyesine geçirmez.
• Sürtünme ve aşınmaya karşı dayanıklılık gösterir.
• Kuvvetli bir yapıştırma gücü bulunur.
• Hijyeniktir.
• Yüzeyi kir tutmaz ve kolay temizlenir.
• İzolasyon özelliğine sahiptir.
• Uzun ömürlüdür.

 

 

Nerelerde Kullanılır?

Epoksi boya için en sık kullanım alanlarından biri epoksi zemin kaplamadır. Zeminlerin daha düzgün ve kullanışlı olması adına kullanılan epoksi zemin kaplama işlemi aynı zamanda aşınmaya karşı zemin koruyucusu kapsamında da kullanılır. Zeminlerde sıkça görülen epoksi boya işlemi, duvar boyalarında da yüksek bir dayanıklılık sağlamak adına kullanılmaktadır. Genel özelliklerine bakıldığında dayanıklılığın ön planla olması nedeniyle duvar ve zeminde oldukça fazla kullanılır.
Çatlak, oyuk gibi durumlar yapıları zora sokan durumlardır. Bu istenmeyen durumların doldurulması, yapıştırılması ya da enjekte edilmesinde epoksi boya işlemi yapılır. Aynı zamanda su altı imalatlarında da bir yalıtım malzemesi görevi görür. Birçok farklı alanda kullanılan epoksi boya, prefabrik beton yapı elemanları ve kolonların genel montaj işlemleri, çatlak ve kırıklarının tamirinde kullanılmaktadır. Birçok farklı alanda kullanılan epoksi boya en fazla epoksi zemin kaplama da kullanılır.

Eksi Yönleri Var Mı?

Epoksi kaplama zeminler beton ve mermer zemin kadar soğuktur. Parke zeminin aksine yere her bastığınızda sizi soğuk bir zemin karşılar.