Epoksi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gereken Koşullar

Hazırlanmakta olan yapıların var olan çevresel etkilere karşı mümkün olan en dayanıklı hale getirilmesi, genel itibari ile yapı sektörü konusunda insanların en fazla üzerinde durduğu konular arasında kendine yer buluyor. Epoksi uygulaması ile beraber yüzey kaplamaları başta olmak üzere akla gelecek gelmeyecek her türlü deniz ve kara yapısında doğadan ötürü ortaya çıkmakta olan etkilerin ve sanayide var olan en kötü koşulların yapı yüzeyini etkilememesi adına yapıların iç ve dış yüzeyleri estetik malzemeler ile kaplanır. Bununla beraber epoksi malzemeler ile üstün yapışma özelliği, fiziksel ve mekanik dayanımlarından ötürü farklı yapılardaki inşaat malzemelerinin birbirine yapıştırılması ve tutturulması işlemi de rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Yüzey koruyucu kaplama, taze betonun eski sertleşen beton ve harca bağlanması, betonarmede ankraj demirlerinin oluşturulması için filiz ekme işlemi, yüzey koruyucu kaplama, yapısal bağlantı onarım işlemleri, aşınmaya karşı koruyucu kaplama yüzeyi, yapılarda yüklerin artması, eskime ve hasar olması, yapısal değişikliklerin yapılması, imalat ve dizayn hataların oluşması durumunda yapıların güçlendirilmesi, yüksek dayanımlı duvar ve zemin boyası, su altı imalatı, yapılarda oluşmuş olan oyukların ve çatlakların doldurularak yapıştırılması ya da enjekte edilmesi işlemleri için epoksi uygulamasından faydalanılmaktadır. Yapılarda en yaygın şekilde kullanılmakta olan epoksi grubu ise zemin kaplaması olarak kullanılan grup olarak bilinmektedir.

Yapıların ihtiyaç duymakta oldukları epoksi uygulamasının belirlenmesi adına ise dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunların başında ise üzerine bu işlemin yapılacağı zeminin durumu gelmektedir. Ardından epoksi kaplamanın yapılacağı alanın kullanım amacı, asit etkisinin olup olmaması, araç yoğunluğu ve trafik, görsel beklentiler, bulunuyorsa diğer koşullar gibi detayların üzerinde dikkatli bir şekilde durulması gerekmektedir. Bu detayların üzerinde durulması ile beraber yapılarda istenildiği şekilde epoksi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilecek olan bu uygulama mutlaka bu konuda yeterli oranda deneyimli, işine hakim ekipler tarafından yapılmalıdır. Epoksi uygulamasının yapılacağı yüzey parlak olmaktadır. Boya ya da kaplama işlemi yapılmadan önce uygulanacak olan zemin üzerinde daha öncesinde görülmemiş olan problemler, sıkıntılar, yükseltiler, çukurlar; epoksi uygulaması ile beraber ışığın da gelmiş olduğu yöne göre çok daha belirgin bir hale gelecektir.

Bundan dolayı da epoksi uygulaması yapılırken bu detay mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden bir diğeri de yüzey hazırlığın yapılmasıdır. Islanmış, nemlenmiş ya da donmuş zeminler için epoksi uygulaması yapılmak istendiği zaman uygulama öncesinde gerekli olan tüm önlemler alınmalıdır. Reçine ve sertleştirici karıştırma kurallarına uyulmasının yanı sıra bilinmesi gereken en önemli detaylardan biri de sıcaklığa bağlı olarak çok kısıtlı bir süre içerisinde karışımın işlenmesi de yine önemli detaylar içerisinde kendine yer bulmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmalar sırasında bileşenlerin oranları son derece önemlidir. Bundan dolayı da tam set tarzında bir karışım yapılmak istenmiyorsa, mutlaka hassas bir tartının kullanılması gerekmektedir. Tüm detayların üzerinde durulduğu takdirde ortaya tam anlamıyla istenilen tarzda sonuçlar çıkmış olacaktır.

 

EPOKSİ UYGULAMASINI NEDEN TERCİH ETMELİYİZ, NERELERDE KULLANILIR?

Günümüzde oldukça popüler olan epoksi uygulaması, zemin kaplamalarında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra bu uygulama ile çeşitli onarım ve tamiratlar da yapılabilmektedir. Epoksi kaplama, yüzeylere sıvı biçimde uygulanmaktadır. Kullanım yerine ve nedenine bağlı olarak kat kat şeklinde yapılabilir. Bu malzeme kuruduktan sonra birçok dış etkene dayanıklı hale gelmektedir. Oldukça dayanıklı olan bu malzeme, su ve kimyasal gibi yabancı maddelerle ağırlıklara karşı da direnç gösterir. Epoksi kaplamalar ayrıca oldukça temizdir ve üzerlerinde herhangi bir canlı organizma yaşayamaz ve üreyemez. Bu yönü nedeniyle anti bakteriyel bir kaplama demek de mümkün olacaktır.

EPOKSİ NEDİR ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Epoksi zemin kaplama için kullanılan önemli malzemelerden birisidir. Reçine olarak kabul edilse de doğal değildir aksine kimyasaldır. Özellikleri ise şunlardır:

• Suya, asitlere ve alkaliye dayanıklı bir malzemedir.

• Kendi doğal özelliklerini asla kaybetmez.

• Dayanıklıdır.

• Kolay bir biçimde temizlenebilir.

• Modern yapı malzemelerinin başında gelir. Çok kullanışlıdır.

• Her türlü aşırı değişimlere karşı dirençlidir.

• Farklı renklerde üretilmektedir.

Epoksi zemin kaplama kullanım alanı açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Örneğin ilaç fabrikaları, kimyasal sanayi, demir yapıştırma, taş yapıştırma, ahşap yapıştırma, yüzey koruyucu olarak, doğalgaz tesislerinde, elektrik tesislerinde, havuzlarda ve diğer birçok noktada rahatlıkla kullanılabilmektedir.
Epoksi kaplamalar inşaat sektöründe zemin çatlaklarını tamir etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Buna epoksi derz dolgusu adı da verilir. Bu uygulamayı yaparken mutlaka dikkatli olmak şarttır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Epoksi uygulaması sırasında mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde listeleyelim:

• Epoksi eğer derz olarak zemin çatlaklarında kullanılacaksa mutlaka raf ömrünü tamamlamamış olmalıdır.

• Epoksi uygulaması yapılırken kutunun üzerinde bulunan tüm talimatlar harfiyen yerine getirilmelidir.

• Uygulama yapılırken dışarıdan yabancı farklı bir madde asla karışım içerisine eklenmemelidir. Çünkü yabancı maddeler epoksinin dayanıklılığına yani mukavemetine olumsuz anlamda etki eder.

• Karışım hazırlanırken topaklanma olmamasına dikkat etmek şarttır.

• Karışım tamamen homojen bir hal aldıktan sonra uygulamaya geçmek gerekmektedir.Derz dolgu yapılması planlanan yerlerin mutlaka temizlenerek nemlendirilmesi de gerekmektedir. Bu yerin temizliği oldukça önemlidir.

• Eğer zemin çatlaklarına epoksi derz dolgu yapılacaksa, mutlaka işinin ehli kişiler uygulamayı yapmalıdır.

• Epoksi kaplama uygulaması için sıcaklık ve nem oranlarına da dikkat edilmelidir. Hem ortamın hem de yüzeyin oranları bu uygulamaya uygun olmalıdır.

• Epoksi kaplamalarda kaplamaya uygun betonarme zemin gerekmektedir. Zeminin uygun hale getirilmesi için gerekirse, temizlenmeli ve pürüzlü noktaların giderilmesi için zımparalanması şarttır.