Elektro Galvaniz Sistemi

Elektro galvaniz, sıcak daldırma galvanize göre daha farklı bir işlemdir. Genel itibariyle bakıldığında günün ve geleceğin teknolojisine hitap eden elektro galvaniz işleminde az atık ile yüksek oranda dönüşebilir bir ürün kaplama yapılır. Sistem olarak kullanılan bu galvaniz yöntemi günün tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Global sanayi üzerinde etkili olan bu yöntem, çevresel oluşturulacak olan sorumluluğu kabul eder. Bu noktada çinkonun geri dönüştürülebilir bir madde olması oldukça önemlidir. Elektro galvaniz yönteminde kullanılan çinko ile çevrede oluşabilecek kirlilik ya da atık olayı en aza indirilir ve çevre korunmuş olur.

Elektro galvaniz kaplamada, elektrolit ile doldurulan kaplama alanı bölgesine anot ve katot olarak adlandırılan iki elektron daldırılır. Daldırılan bu elektronlardan anot tarafına saf çinko, katot elektronuna ise kaplanacak olan malzeme bağlanır. Bağlanan bu elektronlara akım gerilim üreticisi ve redresör kullanılarak elektro şok uygulanır. Bu sayede çinko elementinin metali kaplaması sağlanır. Elektro galvaniz kaplama da saf çinko elementi kullanılır.

 

Galvaniz yöntemlerinden sanayi de en çok tercih edileni olan elektro galvaniz sistemi ile birlikte çevreye çıkan atık sayısı üçtür. Bu atıklar çinko demir karışımı, lapa ve çinko külüdür. Bu atıkların hepsi çinko içerdiği için uzmanlaşmış firmalar tarafından dönüştürülerek kullanılır. Bu nedenle çevreye herhangi bir zarar vermez. Çelik kaplama da oldukça çok kullanılan çinko elementi bu anlamda önemlidir. O nedenle çinko alımları sırasında oldukça dikkat edilir. Çinko alımı ile birlikte analiz edilerek içerisinde demir ve yabancı metal oranları kontrol edilir. Bu şekilde çinkonun saf olup olmadığı anlaşılır. Saf olmayan çinko, elektro galvaniz sisteminde kullanılamaz.
Elektro galvanizle kaplanmış olan yüzeylerin darbelere karşı korunma oranı oldukça yüksektir. Bu yöntemle kaplanmış olan malzemelerde ufak çiziklere karşı direnç gösterme oldukça sık görülen bir olaydır. Hatta bu ufak çiziklere karşı malzeme kendi kendini onarabilir ve çizik ortadan kaybolur. Diğer yöntemlerde böylesine bir koruma mümkün değilken elektro galvaniz kaplama ile birlikte bu mümkündür. Kaplanmış olan malzeme ile çinko kimyasal bir bağ oluşturarak malzeme yüzeyinde bir alaşım meydana getirir. Bu alaşım ise malzemeleri darbelere karşı daha dayanıklı bir hale getirir.

Elektro galvaniz koruma ve bakım anlamında oldukça iyi bir yöntemdir. Koruma konusunda her türlü darbeye karşı korurken, sık bir bakım gerektirmez. Çok tercih edilen bir yöntem olmasıyla da dikkat çeken bu yöntemin dezavantajları da vardır.

1. Elektro galvaniz ile kaplanan malzemelerin onarım ya da tamiri mümkün değildir. Parçalar tadilat sonrası tekrar galvanizlenir.

2. Elektro galvaniz işlemleri sıcak daldırma işlemlerine göre daha pahalı bir işlemdir. Bu nedenle yöntemde lojistik sorunları yaşanabilir.

3. Malzemeler teker teker galvanizlenerek montajı yapılmalıdır. Montajı yapıldıktan sonra galvaniz işlemi yapılması sağlıklı bir durum değildir.