Duvar Yaparken Harcı Nasıl Hazırlamak Gerekmektedir?

Günümüzde inşaat sektörünün ciddi anlamda yükselişe geçmesiyle beraber birçok detay da önem kazanmaya başlamıştır. Özellikle bina yapımının birçok yönetmeliğe bağlı kalmasıyla beraber duvarların sağlam ve yönetmeliklere uygun bir biçimde yapılması şarttır. Bunların da önemli noktaları bulunmakta ve bu ipuçlarına dikkat etmek gerekmektedir. Harç bağlayıcı bir madde olarak görülmektedir. Su ve ince agrega kullanılarak yapılır ve kıvamı macun gibidir. Bu harçlar inşaatların tümünde hayati bir rol oynamaktadır bu nedenle de mutlaka düzgün bir biçimde yapılması şarttır. Günümüzde farklı türde birçok harç çeşidi bulunmaktadır. Bu harçların hepsinin kendisine özel özellikleri ve yapımları bulunmaktadır.

Bu yazımızın konusu olan duvar harcının nasıl hazırlanması gerektiğini sizlere anlatacağız. Bir harcın iyi olması için mutlaka dayanıklılık seviyesinin yüksek olması şarttır. Aynı zamanda yerleştirilebilme, hareketlilik ve su tutma özellikleri de önemlidir. Bu özelliklerin hepsini madde madde anlatacağız:

Harcın Dayanıklılığı

Harçların sertleştikten sonra dayanıklı bir hale gelmesi gerekmektedir. Eğer darbelere karşı dayanıklı değilse ya da tutucu macun görevini yapamıyorsa harcın dayanıklılığı düşük demektir. Bunun nedeni de genellikle kalitesiz malzeme kullanımı olarak gösterilmektedir. Harcın iyi kalitede olması için mutlaka malzemelerin de dayanıklı ve kaliteli olması gerekmektedir.

 

Hareketli Olması

Harcın “hareketlilik” kavramı ile açıklanması harcın kıvamına bağlıdır. Harçların kıvamları genellikle değişim göstermektedir. Sert, gevşek ve sıvı olarak farklı kıvamlarda bulunabilirler. Harcın hareketliliğinin duvar yapısına uygun olması için bileşenlerin özellikleri önemlidir. Farklı farklı birçok kıvamdaki harç farklı işlemler için kullanılmaktadır. Bu nedenle duvarın nasıl yapılacağı önemli bir konudur. Harç da buna göre hazırlanmalıdır.

Su Tutma Özelliği

Eğer harç kaliteli ise su tutma kapasitesi de oldukça güçlüdür. Eğer harç nakliye edilecekse mutlaka su içeriğini kaybetmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Eğer su harcın karışımından ayrılırsa harç azalır ve sertleşme ihtimali de düşer.

Yerleştirilme Kapasitesi

Harç tabakasının yapının yüzeyine yerleşmesi olayına kaplama denmektedir. Eğer harç kaliteli ise yüzeyi iyi bir biçimde kaplamalı ve tam yerleşmelidir. Bu özellik genellikle harcın kıvamına bağlı olarak değişim gösterebilmektedir.

HARCIN İYİ OLDUĞUNU NEREDEN ANLARIZ?

Bir duvar harcının iyi olduğunu aşağıdaki özelliklere bakarak anlayabiliriz:
• Harç ile temas eden hiçbir malzeme ve yüzey bu etkileşimden ötürü olumsuz anlamda zarar görmemelidir.
• Harç derzlerin kıyısında ve köşesinde çatlamaya ya da kırığa sebebiyet verecek şekilde kalitesiz olmamalıdır. Mutlaka uzun süre dayanmalı ve görüntüsü de güzel olmalıdır.
• Harç kolay bir biçimde yerleştirilmeli ve ekonomik olmalıdır.
• Harç mutlaka su geçirmezlik özelliğine sahip olmalıdır. Özellikle yağmur yağdığı zaman duvarların dış kısımlarında kullanıldıysa suyun iç kısma geçmesine izin vermemelidir.
• Harç mutlaka yeterli bir biçimde yapışmalı yüzeye tam oturmalıdır.