İnşaat Hesabı

Düşük Bütçe İle Tadilat Yapma Fikirleri

 

Düşük Bütçe İle Tadilat Yapma Fikirleri

Değişiklik, yenileme anlamında kullanılan tadilat, ihtiyaç duyulduğu takdirde her alana yapılmaktadır. Ev yâda işyerlerin de ömrünü tamamlamış her türlü yapı malzemelerinin yenilenerek bakım ve onarımının yapılması işlemi tadilat işlemini kapsar. İster evinizin ister işyerinizin tadilatı olsun, her zaman için tadilat fikri insanları bir nebze de olsa ürkütmektedir. Sebeplerin başında elbette ki, tadilata ayrılacak bütçenin kısıtlı olması gelmektedir. Diğer bir neden ise, zaman ve mekânın tadilat süresi boyunca karmaşası ve yorgunluk olacaktır.

Aslında, burada asıl sorun, kişilerin tadilat yaptırırken harcayacakları miktarı kestirememeleri, bunun için de ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini bilmemeleridir. Bunun için, düşük bütçe ile tadilat yapma fikirlerini basit bir şekilde ele alarak bu konuda ki, endişeleri bir nebze de olsa açıklığa kavuşturmak istemekteyiz. İşte sizler için, düşük bütçe ile tadilat yapma fikirleri;

 

1. Tadilat işi için, işini iyi bilen, kullandığı malzemeden tutunda, değişik ve pratik fikirlere kadar her şeyiyle işinden anlayan, tadilat ustasına gerek duyulmaktadır. Tadilat işini yapacak kişi, bilgisi, el becerisi, ustalığı ve hatta neyi nasıl yapacağını bilen, güvenilir ve sözünün eri, kısacası işinin erbabı olması gereklidir. İşinin ehli, verdiği sözde duran ve güvenilir bir tadilat ustası, tadilat yaptıracak kişiye maddi olarak kazanç sağlayacaktır. Öyle ki, aldığı malzemenin kalitesinden fiyatına kadar bilerek, zaman konusun da verdiği sözü tutarak, bir yerin tadilatı yapılırken diğer bir yeri kırmadan dökmeden yapabilme becerisine sahip olmalıdır. Emin olun ki, bu beceri de bir tadilat ustası, her şeyi ile işinize değer katacaktır.

2. Kalite açısından düşük malzemeler kullanmak yerine, kaliteli ve uzun ömürlü malzeme kullanmak, ileriye dönük daha maliyetsiz olarak size dönüş sağlayacaktır. Öyle ki, ucuz maliyetle alınmış, kalitesiz bir fayans kısa süre de kabara bilmekte, ucuz dolap kapakları düşebilmekte, sağlam yapılmamış ve ince borular zamanla paslanarak sorunlar çıkarabilmektedir. Bundan dolayı da, kaliteli malzeme kullanılması ileriye dönük daha az sorun demektir.

3. El becerinize göre yapabileceğiniz işleri, kendinizin yapması da tadilat sırasında maliyeti büyük oranda düşürecek bir unsurdur. Örneğin, mutfak veya banyo dolap kapaklarının boyanması, şık avizelerin takılması, mutfak ve yatak odası dolap kapak kulplarının değiştirilmesi, boya ve badana işleri, muslukların tamiratı, gider borularının temizlenmesi gibi işleri sizler yapabilirsiniz.

4. Bu süreçte, eskimiş ev gereçlerinizi değerlendirebilir, onlara yeni formlar kazandırabilirsiniz. Böylece hem yeni bir eşyaya sahip olmuş, hem de eski eşyanızı atmamış olursunuz. Böylece tadilat sırasında yeni eşya alımı için bütçe ayırmamış olursunuz.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank