Düşük Bütçe İle Tadilat Yapma Fikirleri

Değişiklik, yenileme anlamında kullanılan tadilat, ihtiyaç duyulduğu takdirde her alana yapılmaktadır. Ev yâda işyerlerin de ömrünü tamamlamış her türlü yapı malzemelerinin yenilenerek bakım ve onarımının yapılması işlemi tadilat işlemini kapsar. İster evinizin ister işyerinizin tadilatı olsun, her zaman için tadilat fikri insanları bir nebze de olsa ürkütmektedir. Sebeplerin başında elbette ki, tadilata ayrılacak bütçenin kısıtlı olması gelmektedir. Diğer bir neden ise, zaman ve mekânın tadilat süresi boyunca karmaşası ve yorgunluk olacaktır.

Aslında, burada asıl sorun, kişilerin tadilat yaptırırken harcayacakları miktarı kestirememeleri, bunun için de ne kadar bütçe ayırmaları gerektiğini bilmemeleridir. Bunun için, düşük bütçe ile tadilat yapma fikirlerini basit bir şekilde ele alarak bu konuda ki, endişeleri bir nebze de olsa açıklığa kavuşturmak istemekteyiz. İşte sizler için, düşük bütçe ile tadilat yapma fikirleri;

1) Bütün Mutfağı Değiştirmeye Gerek Yok

Mutfağınızda bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunuzda boya rengini değiştirmek bile büyük bir yenilik katacaktır. Bunun yanı sıra fayans kaplı duvarlarda da bir değişiklik olması adına seçeceğiniz farklı renkler ya da desenli fayanslar mutfağınızı yenilenmiş gibi göstermeye yetebilir.

2) Banyonuza İşlevsel Aksesuarlar Ekleyin

Bütün birbanyo tadilatına girişmek yerine eski eşyalarınızı yeni ve dekoratif olanlarla değiştirin. Evde yapabileceğiniz çamaşır sepetleri, havlularınız için kullanacağınız özgün tasarım askılıklar gibi ufak dokunuşlar atmosferi etkileyecektir. Bunun dışında yalnızca küvet ve duşa kabini değiştirmek bile banyonuza çok farklı bir hava katabilir.

3) Mobilyaları Baştan Aşağı Değiştirmeyin

Tümden yeni mobilyalar almak sizi çok büyük bir masrafa sokabilir. Bunun yerine hem eski olanların onarımını yaptırmak hem de kaplamalarını değiştirmek evinizin havasını baştan aşağı değiştirmeye yeter. Hepsini birbirine uygun ancak farklı renk ve kapmalarda yapabileceğiniz için çeşitlilik imkanı da yaratır. Üstelik cebinizden de çok daha az para çıkar.

4) Kapı ve Pencereleri de Boyamayı Düşünün

Özellikle ahşap olanlar için bu durum çok daha kolay olacaktır. Hem farklı bir dekorasyona bürünecek hem de daha temiz görünecek olan kapı ve pencerelerinizi değiştirmek yerine onları boyamak ev tadilatında pratik bilgilerinden biri olarak masrafsız bir değişim olacak.

5) Duvarlara Desen Katın

Badana ve boya işlemlerinden sonra, ihtiyacınız olmadığı halde evinizde bir değişiklik yapmak istiyorsanız yeniden evi boyatmanıza gerek yok. Bunun yerine duvarlarda kullanılabilen çizim şablonları ile duvarlarınıza desen katabilirsiniz. Bunun dışında sadece bir kutu boya ile kendi desenlerinizi de çizebilirsiniz.

6) Dolaplar Kalsın, Kulplar Değişsin

Tüm kapaklı ve çekmeceli mobilyalarınızı değiştirmek yerine yalnızca kulplarını değiştirerek bile çok fazla fark elde edebilirsiniz. Mobilyalarınızda aksesuar işlevi gören bu parçalar dekorasyonun havasını değiştirecektir. Buna ek olarak dolap kapakları ile kulpları farklı renklere boyamak da mobilyalarınızı yepyeni göstermek için uygulayabileceğinizucuz dekorasyon fikirlerinden biri.

7) Işıklandırmayı Hafife Almayın

İmkanınız varsa direkt ışıklandırma atmosferi oldukça değiştirecektir. Ancak daha masrafsız bir yol tercih ediyorsanız ev tadilatı listenizin başında bütün avizeleri değiştirmek yerine dekoratif bir revize yeterli olabilir. İşe abajur başlıklarını değiştirerek başlayabilir, yeni avizeler yapmak için de hasır iplik, cam fanus gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Biraz daha sıra dışı olmak için eski bir ahşap teker ya da bakırdan yapılmış delikli ve işlemeli başlıklar tercih edebilirsiniz.

8) Etraftaki Dağınıklığı Kaldırın

Bunun için duvarları kırıp dökmek, yeni mobilyalar almak her zaman şart olmayabilir. Örneğin, bölmeli bir alana ihtiyaç duyuyorsanız yeni bir dolap almak yerine önce bazalarınızın altını uygun ölçülerde kesilmiş ahşaplarla bölümlendirebilirsiniz. Düzenli bir ev için pratik bilgiler arasında boşluk olan alanları raflarla doldurmaktır. Daha büyük bir oda fikrini düşünmeden önce odanızda mevcut boşlukları raflarla düzenleme seçeneğini değerlendirin.

9) Balkonu Kapatın

Balkonu odayı büyütmek amaçlı olarak odaya katmadan önce ayrı bir alan yaratma ihtimalini değerlendirin. Balkonunuzu cam ile kapatmak hem daha masrafsız hem de daha kullanışlı olabilir. Cam ile kapattığınız balkonunu küçük bir kış köşesine de dönüştürebilirsiniz. Hem çalışmak hem de dinlenmek için evinizde oluşturacağınız bu yeni alanla birlikte evinizi daha da zenginleştirebilirsiniz.

10) Merdiven Altlarını Değerlendirin

Dubleks bir evde oturuyorsanız merdiven altlarının size ne kadar fazla eşyayı taşımakta yer açacağını tahmin edersiniz. Ancak çok daha dekoratif bir görünüm katmak için bir dolap işlevi görmesinden çok bir kitaplığa da dönüştürebilirsiniz. İsterseniz sadece mevcut boşluğa uygun çekmeceler yaptırarak mevsim boyunca kullanmayacağınız giysileriniz için de bir alan yaratabilirsiniz.
Daha da artırılabilecek olan ucuz tadilatfikirlerden ihtiyaçlarınız doğrultusunda faydalanmak çok daha düşük bir bütçe ile evinizde bambaşka bir hava yaratmanızı sağlayacaktır.

11.) İşten Anlayan Bir Usta ile Anlaşın

Tadilat işi için, işini iyi bilen, kullandığı malzemeden tutunda, değişik ve pratik fikirlere kadar her şeyiyle işinden anlayan, tadilat ustasına gerek duyulmaktadır. Tadilat işini yapacak kişi, bilgisi, el becerisi, ustalığı ve hatta neyi nasıl yapacağını bilen, güvenilir ve sözünün eri, kısacası işinin erbabı olması gereklidir. İşinin ehli, verdiği sözde duran ve güvenilir bir tadilat ustası, tadilat yaptıracak kişiye maddi olarak kazanç sağlayacaktır. Öyle ki, aldığı malzemenin kalitesinden fiyatına kadar bilerek, zaman konusun da verdiği sözü tutarak, bir yerin tadilatı yapılırken diğer bir yeri kırmadan dökmeden yapabilme becerisine sahip olmalıdır. Emin olun ki, bu beceri de bir tadilat ustası, her şeyi ile işinize değer katacaktır.

12.) Kaliteli Malzeme Kullanın

Kalite açısından düşük malzemeler kullanmak yerine, kaliteli ve uzun ömürlü malzeme kullanmak, ileriye dönük daha maliyetsiz olarak size dönüş sağlayacaktır. Öyle ki, ucuz maliyetle alınmış, kalitesiz bir fayans kısa süre de kabara bilmekte, ucuz dolap kapakları düşebilmekte, sağlam yapılmamış ve ince borular zamanla paslanarak sorunlar çıkarabilmektedir. Bundan dolayı da, kaliteli malzeme kullanılması ileriye dönük daha az sorun demektir.

13.) El Becerinizi Göz Ardı Etmeyin

El becerinize göre yapabileceğiniz işleri, kendinizin yapması da tadilat sırasında maliyeti büyük oranda düşürecek bir unsurdur. Örneğin, mutfak veya banyo dolap kapaklarının boyanması, şık avizelerin takılması, mutfak ve yatak odası dolap kapak kulplarının değiştirilmesi, boya ve badana işleri, muslukların tamiratı, gider borularının temizlenmesi gibi işleri sizler yapabilirsiniz.