Kadınlar iş dünyasında birçok farklı meslek alanında çalışmıştır. Özellikle geçmiş dönemlerde çoğu meslek “erkek işi” olarak görülse de, bu işlere girip başarı olan kadınlarda yer almaktadır. 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başlangıcında bu akımdan etkilenen ve Dünyanın ilk kadın mimarı olan Marion Mahony Griffin, lisanslı ilk kadın mimarlardan biridir. Dünyada yapmış olduğu işler ile adını duyurarak, bu alanda hemcinsleri arasında bir ilk olarak anılmaktadır.
Marion Mahony Griffin, küçük yaşlarda etkisi altına girdiği mimarlık büyüsü ile kaplanmış ve mimar kuzeni Dwight Perkins’ten etkilenerek gelecekte bu mesleği yapmak istediğinden emin biri olarak büyümüştür. Eğitimine iyi okullarda devam eden Marion Mahony, mimarlık eğitimi için girdiği MIT’den 1894 yılında mezun olmuştur. Eğitimini Amerika’nın en iyi okullarından birinde tamamlayarak, hayranlık duyduğu mesleğe adımını atmıştır. Dünyanın ilk kadın mimarı olarak kendini göstermesi ve yapmış olduğu işlerle de Marion Mahony daima bir ilk olmuştur.
Dünyada ilk lisanslı kadın mimar olarak bilinen Marion Mahony, işe ilk girdiği dönemlerde mobilya üzerine yoğunlaşmış ve çalışmalarını bu alanda sergilemiştir. Binaların görünümü ve peyzaj alanında da bolca çalışma gösteren Marion Mahony çalışmaları için ödüllendirilmeyen mimarlar arasında yer almaktadır. Çalışmaları hakkında çok fazla kaynak olmamasına rağmen dünya üzerinde en iyi tasarımlara sahip olan ve mimarlık alanında gösterdiği başarı ile ünlenen Marion Mahony, ünü Amerika’dan çıkarak Avrupa’ya ve Hindistan’a yayılmıştır.

 

Mimarlık alanında kendi başarısını ortaya koymak ve gölgede kalmamak adına kendi ofisini açan Marion Mahony, alanında çoktan üne kavuşmuştur. Avrupa ve Hindistan üzerindeki etkisi yadsınamayacak şekilde belli olmasıyla birlikte davetler almaya başlamıştır. Hindistan Lucklow Üniversitesi bu alanda Marion Mahony’i ülkesine davet edip, üniversite kütüphanesini tasarlama görevi kendisine verilmek istenmiştir. Teklifi kabul eden başarılı mimar Hindistan’a gittiğinde orada geçirdiği bir kazanın ardından hayatını kaybetmiştir.
Marion Mahony Mimari Eserleri;
• Ruhlar Kilisesi
• Gerald ve Hattie Mahony Residence
• Edward P. Irving Evi
• Robert Mueller Residence
• Niles Kulüp Şirketi
• David Amberg Residence
• Henry Ford Residence
• Capitol Tiyatrosu
• Vaughan Griffin Evi
Hayatının birçok alanda çeşitli başarı yerleştiren Marion Mahony, mimarlık alanında kendini göstermiş ve Dünyanın ilk kadın mimarı olarak anılmaktadır. Sayısız çalışma ve başarı elde etse dahi çalışmaları kendi adıyla nadiren bilinmekte ve başarıları farklı şirketler için gösterilmektedir.