Dört Adımda Minimalist Bir Ev Oluşturmak

Kalabalık bir ev demek temizliği meşakkatli bir ev demektir. Gelin 4 adımda minimalist bir ev nasıl oluşturulur hep birlikte inceleyelim.
Günlük yaşamın kalabalığından ve stresinden hepimiz şikayetçiğiz. Sürekli yüksek tempoda çalışmak hepimizi oldukça yormaktadır. Gün bitip de evimize döndüğümüz de aynı kalabalıkla karşılaşmak bizi bir kez daha yormaktadır. Malum, kalabalık bir ev demek temizliği meşakkatli bir ev demektir. Gelin 4 adımda minimalist bir ev nasıl oluşturulur hep birlikte inceleyelim.
Evimiz ne kadar sade olursa ev işlerinde o kadar az yoruluruz ve evimiz daha yaşanılır bir halde olur. Kalabalık eşyalardan oluşan bir evin dağınık halde gelmesi işten bile değildir. Birkaç adımda evimizi huzur dolu bir ortama çevirmek kısaca minimalist bir ev oluşturmak için 5 adım:

1-) Minimalist Bir Ev İçin İşe fazlalıklardan kurtulmakla başlayın!

Bir hevesle aldığımız aksesuarlar, artık kullanmadığımız ama aynı zamanda atamadığımız eşyalar hepimizin evinde kalabalık oluşturmaktadır. En basitinden televizyon ünitesinde yer alan akseusarlar çabuk dağılır ve sürekli onları toparlamakla uğraşırız. Eğer yalnızca süs amaçlı kullanılan eşyalarınız varsa onlardan vazgeçin. Eviniz sadeyken aynı zamanda dekoratif olabilir değil mi?

2-)En Kısa Sürede Dağılan Mutfaklar!

Mutfaklarımız, eşya sayısı bakımından genelde en kalabalık odalardan birisidir. Raflarımızda veya tezgahlarda yer alan düzgün görünümlü eşyalar sürekli dağılmakta ve onları toparlamakla uğraşırken yorulmaktayız. Sık kullanmadığımız eşyaları tezgahın alt veya üst dolaplarının sürekli açmadığımız kapakların ardına gönderme vakti geldi! Eve geldiğinizde karşılaştığınız sade bir mutfak hepimiz için huzur verici bir görüntü oluşturacaktır.

3)Renk Seçiminde Aşırıya Kaçmayın!

Her ne kadar rahatsız edici görünmese de evinizde kullandığınız renklerin (duvar kağıdı, mobilya, dolap rengi vs.) çeşitliliği arttıkça huzursuzluğumuz da artmaktadır. Bu nedenle mümkünse evinizde hakim olan tek bir renk olmalıdır. Bu renk, gözü almayan, ışığı yansıtan açık tonda bir renk olabilir. Kırmızı, kahverengi tonlarında renkler sizi sürekli bir alarm varmışcasına uyarır. Hiç düşündünüz mü markalar neden mavi ve yeşil renk tonlarına hakim logolar seçer? Çünkü bu tonda renkler, insanlara huzur verirler. Bu yüzden mümkünse evinizde mavi veya yeşil tonda renklerin hakim olmasını sağlayın. Mesela turkuaz ya da fıstık yeşili gibi huzur verici renk seçimlerinde de bulunabilirsiniz.

4-) Evinizde Yer Alan Boş Kısımların Verdiği Huzur…

Her ne kadar evlerdeki en boş oda bize kullanılmıyormuş havası katsa da aslında en yaşanılası oda orasıdır! Dekoratif ürünler size ilk başlarda hoş gelse de sonrasında temizliği ve toparlanması derken sizi gün geçtikçe daha fazla yormaktadır. Bu nedenle sade renkli bir halı, açık renk bir duvar, sade televizyon ünitesi ve halıyla uyumlu renkte kanepeler dışında pek fazla bir şeye muhtaç değilsiniz.

 

Evimi/Ofisimi Minimalist Akıma Göre Dekore Etmek İstiyorum. Nasıl Yapabilirim?

Minimalizm, ev dekorasyonunda yaygın olarak tercih edilen ama uygulaması bir o kadar zor olan akımlardan biridir. Bu akımın temel özelliği, mümkün olduğu kadar gösteriş ve şatafattan kaçınarak az eşyayla çok iş başarmaktır.
Minimalizm akımı, ilk olarak bir sanat akımı olarak ortaya çıktı. Daha sonra ev dekorasyonundan tekstile kadar tasarımın birçok alanını etkiledi. Bu akımın ana özelliği, tüm nesnelerin saf geometrik formlarında yansıtılmalarıdır. Bu durum mümkün olduğu kadar temel renkler ve şekiller kullanarak dekorasyon yapmak anlamına geliyor.

Pastel Tonu Renkler Tercih Edin

Evinizi minimalist akıma göre dekora etmek istiyorsanız işe ilk olarak sade renklerden oluşan bir renk paleti oluşturarak başlamalısınız. Renk paletiniz beyaz ve açık gri başta olmak üzere diğer pastel tonlardan oluşmalıdır.
Evinizi minimalist akıma göre dekore edecekseniz, tek bir rengin farklı tonlarından da faydalanabilirsiniz. Amacınız, ana bir renk üzerine o rengi destekleyecek ama az miktarda tezat oluşturacak diğer renkleri kullanmak olmalıdır.
Minimalizm akımında en yaygın renkler beyaz, gri ve bej olarak sayılabilir. Ancak bu renklerin popüler olması sadece bu renklere bağlı kalacağınız anlamına gelmez. Genellikle bu üç renk diğer renklerle ve ahşap mobilyalarla uyum sağladığı için tasarımcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Üç renkten biriyle sınırlı kalmak yerine açık mavi veya açık yeşil gibi pastel tonlardan birini seçebilirsiniz.

Ahşap Mobilyaları Tercih Edin

Evinizi veya ofisinizi bu akımda dekora etmek istiyorsanız, pastel renkleri ahşap mobilyalarla destekleyin. Beyaz ve griler kullanacaksanız, daha açık tona sahip ahşap mobilyaları ve zemin döşemelerini tercih edebilirsiniz.
Aynı zamanda aksesuarlarınızı seçerken de ahşabın gücünden faydalanarak dekorasyonu destekleyebilirsiniz. Kare, üçgen ve dikdörtgen gibi temel geometrik şekillere sahip ahşap aksesuarlar, tasarımın öne çıkmasına yardımcı olacaktır.
Ofisinizde minimalizm akımını yakalamak istiyorsanız koyu ahşap çalışma masalarını açık renkli yumuşak koltuk ve duvarlarla birleştirebilirsiniz. Odalardan oluşan kapalı bir ofis yerine herkesin etkileşime girebileceği açık ofis de bu akım için ideal bir seçenek olacaktır.

İskandinav Tasarımını Kullanın

Ev dekorasyonunda minimalizm akımı denilince ilk olarak akla İskandinav tasarımı gelir. İskandinav tasarımcılar, mobilyaları en sade halleriyle tüketicilere sunar. Bu tasarımda amaç, mobilyanın işlevselliğini arttırarak gereksiz kalabalık yapan tüm tasarım bileşenlerinden kurtulmaktır.
“Bir şeyin azı iyidir” prensibinden yola çıkan bu akım, mobilyalarda ve diğer aksesuarlarda işlevi azaltan tüm bileşenlerden kurtulur. Bu nedenle sunulan tasarım ürünleri en saf haliyle tüketicinin karşısında çıkar. İskandinav tasarım ürünleri, evinde veya ofisinde minimalist dekorasyon yapmak isteyen herkes için ideal bir seçim olacaktır.

Az Eşya ile Evinizi Dekore Edin

Minimalizm akımında mümkün olduğu kadar az eşya kullanmak gerekir. Örneğin salon dekorasyonu yaparken bir adet ikili koltuk, bir adet tekli koltuk ve yemek alanı yeterli olacaktır. Yemek odası takımları yerine, banklı tasarımlar tercih edilebilir.
Yatak odasında ise yere yakın bir yatak, gömülü panel dolaplar ve alçak ahşap komedinler tercih edilebilir. Diğer odalarda olduğu gibi ahşap mobilyalar açık renklerle birlikte kullanılarak az eşyayla çarpıcı bir görüntü elde edilebilir.

Her Odada Göze Çarpan Bir Eşya Olsun

Bu akımın diğer önemli bir yanı ise oda içerisinde çarpıcı bir eşyanın bulunmasıdır. Sade zemin üzerinde dikkat çeken metal iskeletli bir sandalye veya bembeyaz bir salonla tezat yaratan siyah bir koltuk kullanılabilir.
Bunun yanı sıra dikkati odadaki eşyalara çekmek yerine aksesuarlara çekmek de minimalist akıma uygun olur. Beyaz bir duvara asılan siyah beyaz fotoğraflar, canlı bitkilerden yapılan tasarım saksılar veya zıt renklere sahip koltuk yastıkları istenilen görüntünün elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Benzer Renklerle Farklı Dokuları Kullanın

Minimalist ev ve ofis dekorasyonunda, aynı renkte ama farklı dokularda olan ürünler bir arada kullanılabilir. Minimalizm akımında, farklı dokuların bir arada kullanılması en zor uygulamalardan biridir. Birbirine uyan dokular bulunduğu zaman sonuç göz alıcı olacaktır.
Örneğin ana renk olarak beyaz rengini seçip salondaki veya yatak odasındaki tüm eşyaları beyaz seçmek bir seçenek olabilir. Beyaz kumaş koltukları beyaz dokulu veya desenli halıyla birlikte kullanabilir ve beyaz mermer aksesuarlarla destekleyebilirsiniz. Doğru bir şekilde kullanıldığında farklı dokular muhteşem sonuçlar sunar.