İnşaat Hesabı

Dört Adımda Minimalist Bir Ev Oluşturmak

 

Dört Adımda Minimalist Bir Ev Oluşturmak

Kalabalık bir ev demek temizliği meşakkatli bir ev demektir. Gelin 4 adımda minimalist bir ev nasıl oluşturulur hep birlikte inceleyelim.
Günlük yaşamın kalabalığından ve stresinden hepimiz şikayetçiğiz. Sürekli yüksek tempoda çalışmak hepimizi oldukça yormaktadır. Gün bitip de evimize döndüğümüz de aynı kalabalıkla karşılaşmak bizi bir kez daha yormaktadır. Malum, kalabalık bir ev demek temizliği meşakkatli bir ev demektir. Gelin 4 adımda minimalist bir ev nasıl oluşturulur hep birlikte inceleyelim.
Evimiz ne kadar sade olursa ev işlerinde o kadar az yoruluruz ve evimiz daha yaşanılır bir halde olur. Kalabalık eşyalardan oluşan bir evin dağınık halde gelmesi işten bile değildir. Birkaç adımda evimizi huzur dolu bir ortama çevirmek kısaca minimalist bir ev oluşturmak için 5 adım:

1-) Minimalist Bir Ev İçin İşe fazlalıklardan kurtulmakla başlayın!

Bir hevesle aldığımız aksesuarlar, artık kullanmadığımız ama aynı zamanda atamadığımız eşyalar hepimizin evinde kalabalık oluşturmaktadır. En basitinden televizyon ünitesinde yer alan akseusarlar çabuk dağılır ve sürekli onları toparlamakla uğraşırız. Eğer yalnızca süs amaçlı kullanılan eşyalarınız varsa onlardan vazgeçin. Eviniz sadeyken aynı zamanda dekoratif olabilir değil mi?

2-)En Kısa Sürede Dağılan Mutfaklar!

Mutfaklarımız, eşya sayısı bakımından genelde en kalabalık odalardan birisidir. Raflarımızda veya tezgahlarda yer alan düzgün görünümlü eşyalar sürekli dağılmakta ve onları toparlamakla uğraşırken yorulmaktayız. Sık kullanmadığımız eşyaları tezgahın alt veya üst dolaplarının sürekli açmadığımız kapakların ardına gönderme vakti geldi! Eve geldiğinizde karşılaştığınız sade bir mutfak hepimiz için huzur verici bir görüntü oluşturacaktır.

3)Renk Seçiminde Aşırıya Kaçmayın!

Her ne kadar rahatsız edici görünmese de evinizde kullandığınız renklerin (duvar kağıdı, mobilya, dolap rengi vs.) çeşitliliği arttıkça huzursuzluğumuz da artmaktadır. Bu nedenle mümkünse evinizde hakim olan tek bir renk olmalıdır. Bu renk, gözü almayan, ışığı yansıtan açık tonda bir renk olabilir. Kırmızı, kahverengi tonlarında renkler sizi sürekli bir alarm varmışcasına uyarır. Hiç düşündünüz mü markalar neden mavi ve yeşil renk tonlarına hakim logolar seçer? Çünkü bu tonda renkler, insanlara huzur verirler. Bu yüzden mümkünse evinizde mavi veya yeşil tonda renklerin hakim olmasını sağlayın. Mesela turkuaz ya da fıstık yeşili gibi huzur verici renk seçimlerinde de bulunabilirsiniz.

blank

4-) Evinizde Yer Alan Boş Kısımların Verdiği Huzur…

Her ne kadar evlerdeki en boş oda bize kullanılmıyormuş havası katsa da aslında en yaşanılası oda orasıdır! Dekoratif ürünler size ilk başlarda hoş gelse de sonrasında temizliği ve toparlanması derken sizi gün geçtikçe daha fazla yormaktadır. Bu nedenle sade renkli bir halı, açık renk bir duvar, sade televizyon ünitesi ve halıyla uyumlu renkte kanepeler dışında pek fazla bir şeye muhtaç değilsiniz.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank