DOKA KALIP NEDİR?

Kalıp sistemleri her geçen gün farklılaşmakta ve yeni tekniklerle sektör içerisinde kendini göstermektedir. Bu kalıplar arasında kendini gösteren ve sağlamlığını kabul ettiren kalıplar çoğu alanda uzun süredir kullanılmaktadır. Bu nedenle bir kalıp sistemi için en önemli durum sağlamlık olmalıdır. Doka kalıp sistemi de bu noktada kendini kanıtlamış bir kalıplama işlemidir. Peki, doka kalıp nedir? Doka kalıp, uç kısımlarda koruyucu malzeme bulunduran kiriş bölgelerinden oluşan bir kalıp sistemidir. Kirişlerden oluşması nedeniyle normal kalıplara göre daha uzun ömürlü bir kalıplama sistemidir. Kalıplama olarak, “doka kalıp nedir?” sorusuna bir ahşap kalıp sistemi olarak da cevap verilebilmektedir.
Malzeme aşınması, dayanıksızlık gibi durumlar inşaat alanlarında sıkça karşılaşılan ve hoş olmayan işlemlerdendir. Bu nedenle kalıplama sistemleri kullanılmaktadır. Farklı türlerde yer alan kalıplama sistemleri, her bölgeye uygun olarak ayrı ayrı tasarlanmaktadır. Doka kalıp ise bina, maden, tünel, baraj, enerji santralleri ve konutlar da kullanılmaktadır. Genel olarak inşaat maliyeti açısından yüksek olarak gözlemlense de doka kalıp, projenin son aşamasında dayanıklılık, iş yükü, zaman ve kalite kapsamından oldukça avantaj sağlayan bir kalıp sistemi olarak proje sahiplerinin karşısına çıkacaktır.

 

 

Kalıplama sistemlerinde güvenilirlik oldukça önemli bir etmendir. Genel olarak bir inşaat sektörü içerisinde kalıp sistemlerinde dayanıklılığa bakılmaktadır. Doka kalıp sistemi de bu noktada, vinç ile taşınabilecek şekildedir ve montaja dayanabilmektedir. Bu nedenle iş sağlığı ve iş güvenliği açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Doka kalıp sistemi, yapısı gereği uzun ömürlü olması ve dayanıklılığı ile inşaat sektörü içerisinde oldukça fazla kullanılan bir sistemdir.

Doka kalıp sistemleri bir yapı üzerinde kullanıldığında atalet momentinin yüksek olması nedeniyle kalıba beton dökülmesi sırasında açılmayı önler. Aynı zamanda kalıbın eğim vermesini de önleyerek daha kullanışlı bir kalıplama sistemi sunmaktadır. Pürüzsüz, sağlıklı ve daha sağlam bir yüzey elde etmek için doka kalıp kullanılması oldukça önemli bir işlemdir. Bu nedenden dolayı maliyet açısına bakmadan, projenin sonunda maliyetine oranla daha fazla işten kazanç sağlamanızı sağlayan bir sistem haline gelecektir.