Ev sahibi olmak hemen hemen herkesin istediği ve kendisini ve ailesini güvenceye alabilmek adına fazlasıyla önem verdiği bir konudur. Ev satın alacak olanların önüne de birbiriyle arasında uçurum sayılabilecek fiyat farkları çıkar. Hemen herkes kendi gelir durumuna uygun fiyatlarda ev almayı amaçlar. Şehrin merkezinde, site içerisinde ya da müstakil bir ev almayı amaçlayanlar olacağı gibi şehrin dışında sayılabilecek semtlerde başını sokabileceği bir yuva arayanlar da olacaktır.
Ev satın alacak kişiler kendi bütçelerine göre oldukça yüklü miktarda ödeme yapmak zorunda kalırlar. Evin fiyatından çok bütçeye oranı ve getireceği yük önem arz eder. İster oturabilmek ister de yatırım yapabilmek amacıyla ev alınsın, dikkat edilecek nokta evin değer kazanıp kazanmayacağını anlayabilmektir.

KONUT FİYATLARINI LOKASYON BELİRLER

Çok özel durumlar haricinde değer kazanacak evler tercih edilmeye çalışılır. Bir evin değer kazanabilmesi için en önemli faktör de lokasyondur. Yukarıda bahsedildiği gibi şehrin merkezindeki dairelerin büyük çoğunluğu çevre semtlerdeki daha büyük ve daha güzel evlerden pahalı olabilir. Önemli olan pahalı olması değil değer kazanabilme potansiyelidir.
Satın alınacak evin bulunduğu muhitte gelecek dönemlerde kamu ya da özel sektör tarafından yatırım yapılacaksa bu durum konut fiyatlarının artmasına ve dolayısıyla da satın alınacak evin değer kazanmasına yol açacaktır.

Ulaşım imkânları da evin değer kazanması açısından kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir etkendir. Ev satın alınırken var olan kısıtlı koşullar eğer gelecek dönemlerde elverişli hale gelecekse evin fiyatına olumlu yönde etki edecektir.

 

MUHİT YAŞAMSAL İHTİYAÇLARA CEVAP VEREBİLMELİDİR

Buraya kadar anlatılanlar ev seçiminde ön planda yer alan mali etkenlerdir. Ancak, 5 yıl sonra değerleneceği düşünülen bir evde yaşamayı düşünen bir ailenin okul çağındaki çocukları varsa ve çevrede okul yoksa bu evin alınması uygun olmayabilir.
Evde yaşayacak bireylerden birisinin ağır hastalığı bulunuyorsa, sürekli hastaneye gitmesi hatta gerektiğinde acil yollarla ulaştırılması gerekiyorsa hastanelere uzak bir ev mantıklı olmayacaktır. Aynı şekilde ileriki yıllarda değerleneceği düşünülerek alınan ancak ev sahibinin iş yerine gidebilmek için her gün yüklü miktarda yakıt parası ödemesine yol açabilecek bir ev kar ettirmekten öte zarara girilmesine dahi yol açabilir.

Ev alırken öncelikli olarak hangi amaçla alındığına dikkat edilmelidir. Yatırım amacıyla alınan bir evin önceliği gelecek yıllarda değer kazanması ve bu sürede belki de belli bir miktar kira getirisi sağlamasıdır. Ancak oturmak için alınan bir evin önceliği ihtiyaçlara uygun ulaşım ve sosyal hizmetlere yakın olmasıdır.