Cüruf Nedir?

Peyzaj düzenlemeleri ve diğer inşaat alanlarında farklı malzeme kullanılması mümkündür. Bir malzemenin eşdeğer özellikte olanı ya da daha dayanıklı olanı her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle inşaat alanlarında farklı ve çok sayıda malzeme vardır. Cüruf da bu malzemelerden biridir. Peki, cüruf nedir? Cüruf, en kısa tabiri ile delikli volkanik kayalara denilmektedir. Siyah, kahverengi ya da kırmızı renklerde yer alan cüruflar genel olarak bazaltik ya da andezitik bileşimi olarak sunulmaktadır. Cüruf oluşan bir malzeme olması nedeniyle bazı bölgelerde yer almaktadır. Ancak genel olarak cüruf satışı da yapılmaktadır. Süs alanlarında kullanılmakta olan cüruf, peyzaj için oldukça etkili ve güzel görünüm sağlayan bir süs malzemesidir.
Cüruf nedir denildiğinde ilk olarak pek bilinen bir terim akla gelmese de peyzaj alnında kullanılan bir süsleme malzemesidir. Cüruf, günümüzde peyzaj da kullanılsa da geçmiş dönemlerde asfalt, veton, yol gibi alanlarda kullanılmaktaydı. Bu alanda sıkça kullanılan cüruf eski dönemlerde sıkça kullanılan bir inşaat malzemesiydi. Bu nedenle eski yapılı binalarda görmek oldukça mümkün bir durumdur. Aynı zamanda cüruf oluşumu da önemlidir. Bu nedenle detaylara bakılması ve cüruf nedir denildiğinde tam bir bilgi verilmesi önemlidir.
Nasıl Oluşur?
Volkanik patlamalar sonucunda birçok farklı maden yapıları meydana gelmektedir. Bunlar tamamen volkanik patlamaların ortaya çıkardığı ürünler olsa da farklı noktalarda kullanılmaktadır. Cüruf nedir ve nasıl oluşur denildiğinde de bir volkanik bir patlama sonucunda ortaya çıkmıştır. Yer kabuğunun üst katmanlarında yer alan bir maden olarak sunulan cüruf süsleme de etkili olsa da ev içerisinde dekor ve asfalt yapılarında kullanılır. Genel olarak lava benzeyen yapısı ile birlikte bir kaya özelliği taşımaktadır. Oluşumu nedeniyle sert ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu sayede kullanıldığı alanlarda her türlü zorluğa karşı dayanabilecek güçte bir yapıya sahiptir.
Cüruf süslemelerde kullanılsa da aslında dayanıklılığı ile çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır. Bu nedenle cüruf inşaat alanında önemli bir yapıya sahip olmasıyla birlikte yapısal olarak da gerekli dayanımı sağlar. Özellikle asfalt çalışmalarında etkili bir şekilde kullanılmaktadır.