CİLA YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Evinizde tadilat yaptırmak istediğinizde ilk değiştirmek istediğiniz şey evinizin boyaları olacaktır. Çünkü boyalar yıllar içerisinde dökülmeye ya da aşınmaya başlar. Aynı zamanda, kir tutan boyalarda evin görünümüne kötü bir etki yapacaktır. Bu nedenle evinizi yeniden boyatmak istediğinizde kolay temizlenebilen ve kir tutmayan boya çeşitlerinden seçmeniz en doğrusu olacaktır. Aynı zamanda boya işleminiz bittikten sonra boyanız üzerine cila yaptırmakta boyanızı oldukça iyi gösterecektir.

Cila, bir yüzeyi parlatmak, dayanıklılığını artırmak ve çizilmesini engellemek amacıyla kullanılan organik maddeler içeren kimyasal bir bileşiktir. Duvar boyası, ahşap malzemeler gibi yerlerde kullanılan cila işlemi kullandığınız yerde parlama yaparak çok eski bir eşyayı dahi yeni gibi gösterebilir. Bu nedenle cila yapmak önemli bir noktada yer almaktadır. Ahşap üzerine de yapılabilen cilalama işlemi ahşap malzemelerinizin parlak görünüme kavuşmasına ve aynı zamanda daha iyi korunmasına yardımcı olacaktır.

 

Cila yapımının sonucu güzel olsa dahi cila yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler bulunuyor. Bu anlamda ilk olarak cila yaparken, cilanın içerisindeki kimyasal maddeleri solumamaya özen göstermemiz gerekmektedir. Çünkü içerisinde bulunan kimyasal etmenleri soluduğunuzda direk ciğerlerinize giderek size kötü bir şekilde dönüş yapacaktır. Baş ağrısı, boğaz, göz ve burun rahatsızlıklarına neden olacağı gibi çocuklar üzerinde de astıma sebep olacaktır. Bu nedenle boya üzerine cila yapılıyorsa kesinlikle pencereler açılmalı ve direkt olarak solunum sağlanmamalıdır. Direkt solunum sağlandığında hemen açık havaya çıkmanız gerekmektedir.
Parke gibi ahşap yüzeylere uygulanacak olan cila uygulamasında da dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bu noktalar daha doğru ve pürüzsüz bir cila tekniği için gereklidir. Cila yaparken dikkat edilmesi gereken maddeler aşağıda verilmiştir.
 Parke yüzeyinde toz olmamalı ve temiz olmalı
 Yüzey üzerinde herhangi bir çizik, çatlak ya da boşluk oluşumu varsa öncelikle bu noktalar doldurulmalıdır. Eğer parke dışında ahşap bir yüzeye uygulanıyorsa bu işlem zorunlu değildir.
 Cila öncesinde, cila yapılacak bölgenin tiner yardımı ile inceltilmesi daha sonra cila uygulanması gerekmektedir.

Bu maddeler, cila uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardır. Bu durumlarda tadilat işlemlerini yapan kişiler, ustalar daha dikkatli çalışarak pürüzsüz bir iş ortaya çıkarmaktadır. Boya üzerine uygulandığı gibi parke, ahşap gibi malzemelere de uygulanan cila işleminde yine direkt olarak solumak doğru değildir.

Cila yapmak zorlayıcı bir iştir. Uygulanacak yüzeye düzgün ve pürüzsüz bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu nedenle tadilat işi yapan firmalar tarafından cilalama konusunda daha yetenekli kişiler tarafından uygulanabilir. Aynı zamanda bu firmalarda çalışanlar cilalama konusunda ustalaşmış ve gerekli bilgilere sahip kişilerdir. Her türlü gerekli önlem alınarak uygulama işlemine geçilir. İşlem bittiğinde cila yapılan bölgede parlak, çizilmeye karşı dayanaklılık içeren bir görünümüne sahip olur. Aynı zamanda yüzeyin renginde herhangi bir değişime sebep olmaz.