Çatı İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Çatı İzolasyonu Nedir?

Binalardaki en önemli yalıtım problemlerinden bir tanesi hiç şüphesiz çatıların yalıtımsız olmasıdır. Bu durum kışın binanın sıcaklığı korunamazken, yazın da evdeki soğuk havanın korunamamasına neden olur. Bu da daha çok doğalgaz veya elektrik kullanılmasına neden olarak bu durum da maddi açıdan zarara uğramanıza neden olur.
Özellikle kış aylarında bu önemli bir problem olarak göze çarpmaktadır. Zira doğalgaz faturaları oldukça kabarık gelmekte ve maddi olarak önemli bir yük altına girmenize neden olmaktadır. Evin sıcaklığı kış aylarında son derece önemlidir. Zira soğuk havalar hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu sebeple en iyi uzun vadeli çözüm çatı izolasyonu yaptırmaktır.

Çatı izolasyonu çatının türüne göre değişik yöntemlerle yapılmaktadır. Eğer çatıda teras katı bulunuyorsa daha farklı bir yöntem izlenmektedir.

Çatı İzolasyonunda Hangi Yöntemler Uygulanır?

Çatı izolasyonu çeşitli etmenlere göre değişkenlik göstermektedir. Eğer çatıda çatı örtüsü bulunmuyorsa bu çatı çok daha kaliteli malzeme ile izole edilmelidir. Zira dışarıdan gelen soğuk hava yoğun bir biçimde binanın içerisine girecektir. Mineral yün esaslı şilteler bu iş için biçilmiş bir kaftandır. Ancak bu malzemenin de olumsuz bir yönü bulunmaktadır. En büyük sıkıntı hiç şüphesiz malzemenin ağırlık taşımaya elverişli olmamasıdır. Bu nedenle çatıda yürünebilmesi için yürüyüş alanı bırakılması gerekmektedir.
Çatı örtüsü bulunan çatılar içinse alimünyum folyo ile kaplanmış şiltelerin kullanılması yeterli olacaktır. Zira çatı örtüsünde kiremitler, havanın içeri girişini bir yere kadar önleyebilmektedirler. Folyoya sarılmış şilteler çatı üzerine zımbalanarak işlem tamamlanır. Ayrıca çatı örtüsünün altına da izolasyon yapılabilmektedir. Çatı örtüsünün altına koyulan malzeme yardımıyla, çatıların akmasının önüne geçilmektedir.

Su İzolasyonu

Çatı İzolasyonundaki en önemli unsurlardan bir tanesi de su izolasyonudur. Özellikle teras kat bulunan binalarda, bu durum daha büyük bir sıkıntı haline gelmektedir. Özellikle kış aylarında sıklıkla şikayete neden olan bu durum, su izolasyonu ile kolaylıkla atlatılabilmektedir. Sağanak yağışlarda olan çatı akıntıları hayatı oldukça olumsuz bir şekilde etkileyebilmektedir.
Eğer çatı örtüsü bulunuyorsa iş daha basittir. Bitum lehvalar bu iş için en pratik yöntemlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lehvalar birbiri ardına getirilerek çiviyle sabitlenmektedir. Biriken suların dışarı atılabilmesi için ise dere çıkışları yapılmaktadır. Bu yöntemle biriken yağmur suları kolaylıkla dışarı atılabilmektedir.
En popüler yöntemlerden bir tanesi ise sandviç paneldir. Sadece su yalıtımında değil aynı zamanda ısı yalıtımı için de kullanılan bu yöntem, iki izolasyonu içermesi sebebiyle son derece ekonomik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde iki yüzü aliminyum folyo ile sarılmış taş yünü kullanılmaktadır. Bu ürün aynı zamanda son derece kalitelidir ve rahatça montajlanabilmektedir.
Sizler de yazın ve kışın evinizde ısıyı korumak ve yakıttan büyük miktarda tasarruf edebilmek için çatı izolasyonu yaptırabilirsiniz.