Çatı İzolasyon Malzemeleri

İzolasyon yapılar için gerekli olan bir ısı yalıtım sistemidir. Isı yalıtımı binaların dışarıdan gelecek olan soğuğu kırmasıyla birlikte ev içerisini daha sıcak tutmaktadır. Aynı şekilde çok sıcak günlerde de ısı yalıtımı ile yapıların daha serin bir ortama sahip oldukları bilinmektedir. Isı kaybı en çok çatılarda meydana gelmektedir. Bu oran %20 ve %25 arasında değişse de, bina içerisinde ilk hedef çatı izolasyonudur. çatı izolasyon malzemeleri için farklı şekillerde birçok malzeme kullanılabilir. Bu malzemelerin bulunulan yere göre bir seçim yapılması gerekmektedir.
Çatı izolasyon malzemeleri kapsamında yer alan malzemeler, belirli sınıflara ayrılmaktadır. Bu sınıflar güneşe karşı dayanıklı olup olmaması, en yüksek hangi sıcaklığa kadar dayandığını göstermek amacıyla ayrılmaktadır. Bir çatı için sürekli sıcak bir bölgede yer alınıyorsa ona göre en yüksek dereceye dayanan malzeme seçilmeli ve yanmaz özelliği olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede bazı ürünlerle birlikte ısı yalıtımı yaparken, ses yalıtımı da yapmak mümkündür. Çatı izolasyon malzemeleri:
• Tasyünü
• Camyünü
• Ekstrüde Polistren
• Ekspande Polistren
• Poliüretan
• Fenol Köpüğü
• Cam Köpüğü
Bu malzemeler çeşitli kimyasallar kapsamında üretilmiş ve kullanımında herhangi bir sorun çıkmayan malzemelerdir. Ancak malzemeleri içerisinde yeterince dayanıklı olmayan ve ısıya karşı alevlenme yetkisine sahip olan malzemelerde bulunmaktadır. Bu nedenle yapı içerisinde en iyi malzemelerin ve yanmaz ürünlerin kullanılması oldukça büyük önem taşımaktadır.
Çatı İzolasyonu Faydaları
Dört mevsimin yaşandığı ülkelerde soğuk ve sıcak aylar normal seviyelerinde yaşanmaktadır. Ancak bu aylarda değişen dünya yapısı daha soğuk ve sıcak günleri beraberinde getirmiştir. Bu günler için evi korumak ve ev içerisinde daha ekonomik bir ortam oluşturmak için izolasyon önemlidir. İzolasyon için yapılacak olan çalışmalarda kullanılan çatı izolasyon malzemeleri de önem arz etmektedir. İzolasyon yapımı, bir ev için ekonomik bir kurtarıcıdır. Sıcak günlerde dışarıdan gelen UV ışınlarının kırılması ve yüksek sıcaklığa kadar dayanma gücü nedeniyle ev içerisi istenilen seviyede olacaktır. Aynı şekilde soğuk kış günlerinde çatı izolasyonu ile çatı korunacak ve ev içerisinde yüksek derecelerde kombi açmak gerekli olmayacaktır.