Evde karşılaşılabilecek en büyük sorunlardan biri çatının akmasıdır. Yetersiz yalıtımdan kaynaklanan bu durum, özellikle çatı katında, çatı dubleksinde veya kendi villasında oturanların en yaşadığı en tatsız durum olabilir. Hatta çatı katında ve çatı dubleksinde yaşayanlar, çatı tadilat masrafı konusunda birçok sorun yaşarlar. Apartman yönetmeliklerinin tam olarak bilinmediği için çatı tadilat masraflarının kimin ödeyeceği büyük bir soru işareti yaratır.

Bunların yanı sıra çatı tadilatı başlı başına ayrı bir masraftır. Genellikle tadilat sürecinde çatının aktarılması yani üstündeki kiremitlerin sökülerek sorun tespitinin yapılması gerekir. Ayrıca tadilat işini düzgün yapan bir usta bulmak da çoğu zaman oldukça zordur. Peki, çatı aktığında ne yapmak gerekir? Hangi adımlar izlenmelidir? Çatı tadilatından kim sorumlu olur? Şimdi birçok kişi tarafından sorulan bu soruların cevaplarına bakalım.

Çatı Ne Zaman Akar?

Genellikle şiddetli yağmur ve yetersiz su yalıtımı bir araya geldiğinde çatı akması sorunu ortaya çıkıyor. Ayrıca uzun süren kar yağışı ve çatıda kar birikmesi de çatının hasar görmesine neden olabiliyor. İnşaat sırasında doğru yalıtım yapılmadığı durumlarda, çatının zemini zayıflayarak çatı katındaki dairelere su akıtabiliyor.

Çatı akarken damla damla su gelebileceği gibi boya ve sıva arasında su toplanması da mümkündür. Aşırı şiddetli yağış durumunda ise su sızıntısı daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Çatı akması, çatı katında oturanlar için oldukça büyük bir sorun oluşturuyor. Hatta şiddetli akma olduğu zaman, ev sahiplerine maddi ve manevi zarar verebiliyor.

Çatı akmasını önlemek için çatının su yalıtımın yönetmelikleri uygun olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca su yalıtımı yapılırken iklim koşullarının da dikkate alınması gerekiyor. Yağışın bol olduğu yerlerde, çatının güçlü malzemeler kullanılarak yalıtılması önemlidir. Olumsuz bir durum olduğunda ise vakit kaybetmeden gerekli tadilatın yapılması gerekiyor.

Çatının Aktığı Yeri Tespit Edin

İlk olarak yapmanız gereken, çatının nereden aktığını tespit etmektir. Çatının sorunlu yerinin doğru bir şekilde tespit edilmesi, tadilatın hızlı ve sorunsuz olarak gerçekleşmesine yardımcı olacaktır. Çatının aktığı yerin tespit edilmesi bazı durumlarda zor olabilir. Örneğin tavanda belirli bir yerden su akıyorsa, büyük ihtimalle sorunlu bölge, su akan bölgeye karşılık gelecektir.

Fakat bazı durumlarda su akarak sıva ve boya arasında hapsolabilir. Bu durumda çatıdan gelen su, tavanın geniş bir bölgesini kaplayabilir. Günümüzde her türlü çatı sorunu tespit edilirken farklı cihazlardan faydalanılır. Eskiden ustanın gözle arayıp bulduğu sorun artık modern ekipmanlar sayesinde hızlı ve yüksek doğrulukla tespit edilmektedir.

Çatı Tadilatı için Proje Oluşturun

Çatının aktığı yeri belirledikten sonraki aşama, çatı tadilat projesinin oluşturulmasıdır. Projelendirme aşamasında soruna neden olan kaynak doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Tadilat projesinin amacı, ileride sorunun tekrar etmesini önlemek olmalıdır.

Çatı tadilatı, tesisat ve boya-badana gibi işlerden farklı olarak çevreyi de ilgilendiren bir süreçtir. Tadilat yapılırken iskele kurulması gerekebilir. Bu nedenle çatı tadilatı yapılırken bağlı olduğunuz belediyeden izin almanız gerekir. Tadilat izni almak için tadilat projesi hazırlanır ve belediyenin ilgili birimlerine başvurulur. İznin çıkmasından sonra projeye uygun olarak işlemlere başlanır.

Çatıda Su Yalıtımı Yapın

Çatı akması, su yalıtımının yetersiz olmasıyla ilgilidir. Bu nedenle çatı tadilatı sırasında detaylı bir yalıtım projesi de hazırlamak gerekir. Sadece akan yerden ziyade, tüm çatının su yalıtım projesinin hazırlanması ileride yaşanabilecek sorunların önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Günümüzde yeni yapılan ev ve iş yerlerinde çatı su yalıtımı yapmak zorunludur. Fakat eski evlerin yapıldığı dönemde böyle bir zorunluluk yoktu. Bu nedenle eski evlerde çatı akmasıyla ilgili herhangi bir sorun olduğunda tüm çatının su yalıtımı yapmak mantıklı bir çözüm olacaktır.

Çatı Akınca Tamirattan Kim Sorumlu Olur?

Çatı aktığı zaman ortaya çıkan en büyük sorun tadilattan kimin sorumlu olacağıyla ilgilidir. Villa gibi müstakil konutlarda çatıdan mülk sahibi sorumlu olur. Fakat apartmanlarda kat malikleri eşit sorumluluğa sahiptir. Yani çatı katında oturan bir kişi, çatıyla ilgili soru yaşarsa ortak kullanım alanı kuralları gereği tüm kat malikleri onarım için gerekli ödemeyi yapar. Bu kural, Kat Mülkiyeti Yasası kapsamında belirtilmiştir. Apartmanda daire sahibi olan herkes, çatı akması durumunda ortaya çıkan masrafları eşit olarak üstlenmekle yükümlüdür.