İnşaat Hesabı

Bungalov Nedir?

Bungalov Nedir?

blank

Bungalov, genellikle tahtadan veya benzeri hafif bir materyalden yapılan, deniz kıyısında ya da kırda kurulmuş tek veya bir buçuk katlı küçük evlerdir. Bungalov sözcüğü Hint dilindeki bangala kelimesinden türemiştir.
İnşa edilmesi kolay olan ve dinlenme amacıyla yapılan bungalovları, ilk olarak 19. yy ortalarında İngilizler tarafından Hindistan’da inşa edilmiştir. Çoğunlukla doğal malzemelerden oluştukları için ekolojik bir yapı özelliğine sahiplerdir ve oldukça ekonomiklerdir.Ülkemizde tatil ve dinlenme amacıyla kullanılan bungalovlar, bazı ülkelerde barınma amacıyla da kullanılmaktadırlar.

Bungalovun Mimarisi Nasıl Olur?

blank

Bungalovların mimarisi oldukça basit olarak tasarlanmıştır. Ön sundurmalara ve eğimli üçgen çatılara sahiplerdir. Bungalovların dış cepheleri bulundukları bölgeye göre; fıçı tahtası, odun, ahşap, dekoratif taşlar, tuğla, alçı duvarlar gibi malzemelerden yapılabilmektedirler.
Bungalovların çatıları iste, yapıyı güneşten korumak için alçak ve eğimli olarak yapılırlar. Fakat günümüzde turizm amaçlı kullanıldıkları için çeşitli mimaride yapılarak; bungalov tanımına uymasalar da, bungalov olarak pazarlanmaktadırlar.

Bungalovların Avantajları Nelerdir?

Ahşap bungalovların çok sayıda avantajları vardır. Bunlar;
-İçerisindeki oksijen sirkülasyonu sebebiyle romatizma ve astım gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadırlar.
-Maliyetleri düşük ve uzun ömürlüdürler.
-İnşa süresi oldukça hızlıdır ve inşası kolaydır.
-Ekolojiktirler ve doğaya inşa edildikleri için huzurlu bir ortam sağlayabilmektedirler.
-Estetik görünümleriyle göze hoş gelen bir görüntü oluştururlar.
Bungalovların Maliyeti Ne Kadardır?
Bir bungalovun fiyatını; konumu, m2’si, kullanılan malzemesi ve içindeki hizmetleri gibi özellikler belirlemektedir. Bu özelliklere göre ortalama bir bungalov 25-50 bin lira arası maliyete sahip olabilmektedirler. Tabi ki lüks bir şekilde inşa edilmek istenirse bu maliyet daha da artacaktır.

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank