Bungalov Nedir?

 

Ahşap evler insan doğasında uygun ve sağlık açısından oldukça yararlı nefes alabilen evlerdir. Ülkemizde ne kadar da beton ve çelik evler fazla olsa da ahşap evlerde yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde ağaç rezervi fazla olmasına rağmen tercih edilen malzeme genelde betondur. Yani betonarme binalardır. Turizimin gelişmesi ve doğaya olan talep artması sebebiyle ülkemizde BUNGALOV evlerin artışı söz konusu olmuştur. Bungalov, genellikle tahtadan veya benzeri hafif bir materyalden yapılan, deniz kıyısında ya da kırda kurulmuş tek veya bir buçuk katlı küçük evlerdir. Bungalov sözcüğü Hint dilindeki bangala kelimesinden türemiştir.
İnşa edilmesi kolay olan ve dinlenme amacıyla yapılan bungalovları, ilk olarak 19. yy ortalarında İngilizler tarafından Hindistan’da inşa edilmiştir. Çoğunlukla doğal malzemelerden oluştukları için ekolojik bir yapı özelliğine sahiplerdir ve oldukça ekonomiklerdir. Ülkemizde tatil ve dinlenme amacıyla kullanılan bungalovlar, bazı ülkelerde barınma amacıyla da kullanılmaktadırlar. Bungalovun en önemli özelliği ahşap malzemeden oluşmasıdır. Çelik beton gibi malzemeler insan sağlığı açısından iyi malzemeler değillerdir fakat ahşap malzemeler insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bungalov evler doğa ile iç içe oldukları için ahşap malzemeden yapılmaktadır. Ülkemizde genelde üçgen formda evler oldukça yaygınlaşmaktadır. Turizm açısından önemli bir yer tutar.

Bungalovun Mimarisi Nasıl Olur?

Bungalovların mimarisi oldukça basit olarak tasarlanmıştır. Ön sundurmalara ve eğimli üçgen çatılara sahiplerdir. Tabi ki üçgen çatıların olmasının sebebi kar ve yağmur açısından sıkıntı çıkarmaması içindir. Bungalovların dış cepheleri bulundukları bölgeye göre; fıçı tahtası, odun, ahşap, dekoratif taşlar, tuğla, alçı duvarlar gibi malzemelerden yapılabilmektedirler.

Bungalov içerisinde önemli olan az yer kaplayan fakat konforun önde olduğu birçok bölümün sığdığı evlerin olmasıdır. Mutfak, WC, duş, yatak odası, teras, salon, oturma alanı gibi alanların olması gerekir. Bu alanların genişliği bungalovun temel alanına bağlı olarak değişir. Bungalov evlerde ahşabın ısı kaybı olduğundan ısı yalıtımı ve daha önemlisi yangına karşı yalıtımı çok önemlidir. Bu yalıtımlardan en önemlisi ahşaba sürülen kimyasal malzemelerdir. Çünkü vernikler tiner ile oldukları için yanıcıdırlar. Buna karşı yangın yalıtımı kesinlikle olmalıdır.
Bungalovların çatıları iste, yapıyı güneşten korumak için alçak ve eğimli olarak yapılırlar. Fakat günümüzde turizm amaçlı kullanıldıkları için çeşitli mimaride yapılarak; bungalov tanımına uymasalar da, bungalov olarak pazarlanmaktadırlar.

Bungalovların Avantajları Nelerdir?

Ahşap bungalovların çok sayıda avantajları vardır. Bunlar;
-İçerisindeki oksijen sirkülasyonu sebebiyle romatizma ve astım gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olmaktadırlar.
-Maliyetleri düşük ve uzun ömürlüdürler.
-İnşa süresi oldukça hızlıdır ve inşası kolaydır.
-Ekolojiktirler ve doğaya inşa edildikleri için huzurlu bir ortam sağlayabilmektedirler.
-Estetik görünümleriyle göze hoş gelen bir görüntü oluştururlar.

Bungalovların Maliyeti Ne Kadardır?

Bir bungalovun fiyatını; konumu, m2’si, kullanılan malzemesi ve içindeki hizmetleri gibi özellikler belirlemektedir. Bu özelliklere göre ortalama bir bungalov 25-50 bin lira arası maliyete sahip olabilmektedirler. Tabi ki lüks bir şekilde inşa edilmek istenirse bu maliyet daha da artacaktır.