Bitmeyen Kilise

Tarihin en uzun süreli inşaatına sahip olan Barcelona’da, bitmeyen bir kilise yer almaktadır. Yapımına 1883 yılında başlanan Barcelona’da ünlü bir kilise olan La Sagrada Familia kilisesinin bitimi 2026 yılında olacağı söylenmektedir. “Bitmeyen kilise” adını alan bu kilisenin 136 yıllık yapım aşaması ona bu adı vermiştir. Bitmemiş olsa da Barcelona için bir turist merkezi olan bu kilise de her yıl binlerce insan kiliseyi görmek üzere buraya geliyor. Kilisenin hikâyesi de bu noktada anlatılanlar ve kent içerisinde yayılan uğultularla duyuluyor.
Yapımına başlandığı yıldan itibaren hala yapımı devam eden bir kilise ve birçok mimar bu çalışmada yer almıştır. Yapının ilk mimari Francisco de Paula del Villar olarak göreve başlamıştır ancak dönemin kilise destekçileri arasında uzun süren bir anlaşmazlık söz konusu olmuş ve Gaudi projeye dahil olmuştur. Gaudi, dahil olduğu güden itibaren bitmeyen kilise için çalışmış ve 43 yıl boyunca tamamlanmayan bu kilise için “işverenim aceleci değil” diyerek, kilisenin yüzyıllar boyunca süreceğini bir anlamda göstermiştir. Sagrada Familia yapımı hâlâ devam etse de kiliseler arasında en ünlü kiliselerden biridir.
Bitmeyen kilise inşasına başlandığı dönemlerde Barselona bugünkü görüntüsünden bir hayli uzaktır. Kilisenin yapımına başlandığı dönemlerde çevresi toprak ve büyükbaş hayvanlarla dolu olan kilisenin etrafına büyük bir kent inşa edildi ancak kilise hâlâ bitmedir. Mimari açıdan oldukça güzel bir görüntüye sahip olmasıyla birlikte kent içerisinde kendi yapısını tamamlanmamış olmasına rağmen hala göstermektedir. Aynı zamanda bitmeyen kilise, tarihte başka ilklere de imza atmıştır.
Restorasyon tarihi yapıları korumak adına yapılan bir çalışmadır. Aslının bozulmadan ya da aslına uygun malzemeler kullanarak mimari duruşunu geri kazandırma ve sağlamlaştırma çalışmaları yapılmaktadır. İnşaatı tamamlanmadan yapılan ilk restorasyon çalışması bitmeyen kiliseye aittir. Gaudi’nin ölümüyle birlikte kilise destekçilerinden, kiliseye bir fon desteği bulunmamasıyla birlikte ve iç savaşın da etkileri ile inşaat çalışmaları yavaşlatılıyor. Daha sonra ikinci dünya savaşı sırasında da bitmeyen kilise büyük hasarlar alıyor. Bu nedenle tarihte tamamlanmamış bir yapıya yapılan ilk restorasyon çalışması bitmeyen kilise için yapılıyor.