Bir Yapı Nasıl Dayanıklı Hale Getirilir?

Ülkemizde şu sıralar büyük bir deprem beklenmese de hem kentsel dönüşüm çalışmaları hem de tüm yasalar kapsamında mutlaka depreme dayanıklı binalar yapılması gerekiyor. Hali hazırda dayanıksız olan binaların da dayanıklı hale getirilmesi ve bunu yaptığına dair rapor alması şarttır. Bildiğiniz gibi 17 Ağustos depreminde yaşananlar ülkemiz için çok acıklı sonuçlara yol açmış birçok insanımızı kaybetmiştik. Buradan da anladığımız üzere deprem değil dayanıksız binalar insanların hayatını kaybetmesine yol açıyor. İşte bu nedenle mutlaka yapıların dayanıklı bir halde inşa edilmesi, dayanıksız yapıların da dayanıklı bir hale getirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ufak bir depremde bile evler yıkılıp büyük zararlar ortaya çıkabiliyor.
Peki, bir yapı nasıl dayanıklı hale getirilebilir bugünkü yazımızda bu hususla alakalı konuşacağız:
Deprem konusu ortaya çıktığı zaman hep dile getirilen sismik yapı çözümünden bahsedeceğiz. Sismik yapılı tasarımlar depreme karşı dayanıklı olan binalara verilen isimdir. Sismik tasarım özellikle deprem kuşağında yer alan ülkelerde sık sık kullanılmaktadır. Bu tasarım ile yapıya her noktadan ve doğrultudan gelen sarsıntı herhangi bir zarar veremez. Yapı tüm sarsıntıları güvenli bir biçimde karşılar ve zarar görmez.

Sismik kelimesi kelime anlamı olarak “depremle alakalı” demektir. Bu nedenle de dayanıklı binalara sismik yapı adı verilmektedir. Sismik yapılar inşa edilirken mühendis ve mimarlar beraber hareket etmektedir. Sismik yapılarda mühim olan binaların deprem yönetmeliğine uygun bir biçimde tasarlanmış ve sarsıntıları her şekilde güvenle karşılayabilecek malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olmasıdır. Sismik yapılar tüm malzemelerle yapılabilmektedir. Önemli olan bu malzemelerin kullanım doğruluğudur. Hatta alanında uzman bir inşaat mühendisi olan Nejat Bayülke: “Her depremden sonra farklı malzemeyle yapıldığı halde hem yıkılan hem sağlam kalan binalar olur. Sorun bir malzeme sorunu değildir, çünkü malzemeyi doğru kullanırsanız, depreme dayanıklı bina yaparsınız” ifadelerini kullanmaktadır.

 

BİR YAPI NASIL DAYANIKLI OLUR?

Geçmiş zamanlarda binalar düşey yük planlanarak inşa edilmekteydi. Fakat dayaklı bir bina yapılmak isteniyorsa bu bina yatay düzlemde etkilenecek şekilde tasarlanmalıdır. Depremin etkisi deprem yük hesabına göre yapılmalıdır.

Deprem = Depremin ivmesi x binanın ağırlığı

Bu matematiksel ölçüm binanın depremden nasıl etkileneceğini ortaya koymaktadır. Kısaca Newton’un yer çekimi kanunu ile hesaplanmaktadır. Bu işlemin sonucunda ortaya çıkan binanın deprem karşısında kaldıracağı yüktür. Ve inşaat da bu yüke uygun olarak yapılmadır. Ayrıca formülden rahatlıkla görülebilir ki inşaatın ağırlığını gereksiz yere artırmak depremin binaya uyguladığı etkiyi arttırır.
Dayanıklı bina yapmanın bir diğer önemli noktası da zemindir. Örneğin kumun üzerine yapılan binalar deprem gibi birçok afetten hızlı bir biçimde etkilenir ve hiçbir şekilde dayanıklı olmaz. Bu nedenle yumuşak zeminlere bina yapmamak gerekmektedir. Ya da yapılacaksa öncelikle inşaat firmaları zemin üzerinde iyileştirme çalışmaları yapmalı, bina da daha sonra bu alana dikilmelidir.
Depreme en dayanıklı bölgeler kayalık yerlerdir. Genellikle tepelerde bulunan kayalar üzerine yapılan evler oldukça dayanaklı olur.

BİNANIZ SAĞLAM DEĞİLSE?

Eğer binanız sağlam değilse binaya mutlakla güçlendirme işlemleri yapılmalıdır. Bina güçlendirme işlemleri öncesinde uzmanlar binayı analiz eder ve hangi güçlendirme yönteminin kullanılması gerektiğini belirler. Bunun sonucunda da binanın kolonlarına demirlerine ya da betonuna ek yapılarak güçlendirilir. Eğer bina bu yöntemle güçlenmeyecek haldeyse ise kentsel dönüşüm kapsamında yıkılır ve yeniden yapılır.