Bir Kariyer Basamağı: PMP Sertifikası

Proje Yönetimi konusunda dünya çapında geçerli olan Project Management Professional (PMP) Sertifikası kariyer yaşamında önemli bir rol oynuyor.
Gün geçtikçe iş dünyasında artan rekabet ortamı alanında uzman olan kişilerin tercih edilmesine sebep oluyor. Yalnızca iyi bir öğrenim görmenin, yabancı dilleri bilmenin her zaman yeterli olmadığı kariyer hedefleri için çok daha iyi bir donanıma sahip olunması bekleniyor. Bu da çalışanların kariyerlerinde yükselmek için alanları için gerekli olan belli niteliklere sahip olmasını zorunlu kılıyor.

PMP Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

Proje Management Professional, yani “Proje Yönetim Uzmanı” Sertifikası, proje yönetimi konusunda yalnızca ülke çapında değil, dünyada da geçerliliğini kanıtlamış bir sertifikadır ve Project Management Institue tarafından verilir.
Bir projenin baştan sona aksamadan gidebilmesi için iyi bir iş birliği, organizasyon, koordinasyon ve planlama gerekir. Aksi halde hem zaman hem de maliyet açısından zarara uğramak söz konusu olabilir.
Proje yönetimi uzmanları firmalar için bu gibi olumsuz riskleri ortadan kaldırırlar. Aynı projede yer alan tüm tarafların tek bir terminoloji ve metodoloji etrafında birleştirerek projelerin sorunsuz ilerlemesi ve başarıyla tamamlanmalarını sağlarlar.
Çalışanların bu konudaki yetkinliklerini kanıtlamalarını sağlayan sertifika ise PMP Sertifikasıdır.

 

PMP Sertifikası Nasıl Alınır?

PMI tarafından verilen sertifikanın başvurusu, değerlendirilmesi ve sonuçlanması ortalama olarak 1 yıllık süreyi kapsamaktadır. Sertifika başvuru ve sınav süreci ise şu şekilde ilerler;
1) Sertifikayı almak için yapılacak olan başvurunun ardından başvuru ücretini ödemek için 90 günlük süre tanınır. Eğer bir PMI üyesi iseniz ödemeniz gereken tutar 1500$, değilseniz cebinizden 1800$ gibi bir masraf çıkacaktır.

2) Başvuruların kontrol aşaması başlar. PMP sertifikası başvuru sürecinin daha başında bir hata olup olmadığına dair gerekli kontroller yapıldıktan sonra hataların düzeltilmesi 5 iş günü sürer.

3) Başvuruların denetlenmesi gerçekleştirilir. Bu sürecin ardından ise panel değerlendirmesi gelir. 10 iş günü içinde yeterlilik düzeyi analiz edilir. Panel değerlendirmeleri temel alınarak adaylara sınava girmeleri için 1 senelik zaman dilimi tanınır.

4) Sınavda adaylara 170 tane soru sorulur. Bu sorulardan 20 tanesi sınav kapsamında değil, gelecek için referans oluşturacak şekilde değerlendiriliyor. Kalan 150 tanesi arasından adayların doğru cevaplamış olduğu sorular başarı oranlarını belirliyor. Eğer aday başarısız olursa PMP sertifikası sınavına 1 sene için de iki kere daha girme hakkına sahip oluyor.

5) Sınavı geçenlerin değerlendirilmeleri yapıldıktan sonra kişilere 74 soruluk bir mail gönderilir. Soruların 3 hafta içinde tamamlanması gerekir. Bunun ardından adaylar 3 yıl geçerli olan sertifikayı almaya hak kazanır.

PMP Sertifikası Ne Kazandırır?

1969 yılında ABD’de kurulan ve 100.000’in üzerinde üyesi bulunan PMI’ın 1984 yılından beri verdiği sertifika alanında hızla ilerlemek isteyenler için bir kariyer basamağı niteliği taşır. PMP Sertifikası alanların kazanacağı avantajları ise şu şekilde sıralayabiliriz;
 Maaşınız artar. Aynı pozisyonda ve aynı tecrübede olsanız bile meslektaşlarınızdan PMP Sertifikası farkı ile ayrılıyorsanız bu durum maaşınıza da yansır. Arada ortalama 10.000$ gibi büyük bir fark olur.

 CV’nizi güçlendirir. Çoğu firma ve hatta firmalarla çalışacak müşteriler artık bu alanda sertifika sahibi olma şartı arıyor. Diğer referanslarınızın dışında PMP Sertifikası belirgin bir farkla sizi iş başvurularında diğer adaylardan ayırır.

 İş ağınızı genişletir. Yüz binlerce sertifikalı proje yönetici bulunuyor. Bu kişilerin her yıl bir araya gelmesini sağlayan ve PMI tarafından düzenlenen organizasyonlar bulunuyor. Bu organizasyon ve etkinlikler de sizin iş ağınızı genişletmek için çok iyi bir fırsat alanı sunuyor.

 Donanımınız artar. PMP Sertifikasının asıl amacı da budur. Proje yönetimindeki yetkinliğinizi maksimum seviyeye getirerek çalışacağınız projelerde bütün şartlara rağmen maksimum verim almanızı sağlar.

Özetle; PMP Sertifikası kariyerinizin daha güçlü ve becerilerinizin daha olmasını sağlayarak size büyük bir rekabet gücü kazandırır.