Bir Evin İç Planı Nasıl Olmalıdır? Bir Evin Tüm Alanlarını Kullanabiliyor muyuz?

Bir ev satın alırken, satın aldığımız evin birçok kriterini gözden geçiririz. Yerleşim açısından kötü planlanmış bir ev, yaşam kalitesini ve konfor seviyesini de olumsuz yönde etkiler. Ferah bir ortam oluşturulması için eşyaların yerleştirilmesi bir süre sonra can sıkıcı bir hal alabilir.
Evlerin tüm alanlarını kullanmak mümkün değildir. Evlerin brüt alanları ve net alanları farklılık gösterir. Örneğin 100 m2 evin tüm alanlarını kullanabilmek birçok durumda mümkün olmaz. Genellikle brüt alanlar 120 – 135 m2 arasındayken net kullanım alanı 95 – 110 m2 arasında olabilir. Net kullanım alanına ek olarak binanın kat yerleşimi de kullanımı etkiler. Örneğin salonun orta yerinde kolon olması, salonun tüm alanının etkin olarak kullanılmasını önler. Konunun daha kolay anlaşılması için net ve brüt alanlar hakkında bilgi vermemiz gerekiyor.

Brüt Alan Nedir?

İnşaat projelerinde brüt alan; bir dairenin balkonlar, teraslar, baca boşluklarının eklenmesi ile oluşan toplam yüzey alanıdır. Brüt alan iç ve dış alan olarak ikiye ayrılır.
Dış Brüt Alan: Bir binanın otopark, bahçe, duvar gibi tüm bileşenlerinin dahil edilerek kapladığı toplam alana verilen isimdir.
İç Brüt Alan: Bir evin katından düşen paya, iç brüt alan deniyor. Asansör ve havalandırma boşlukları ile koridorlardan; yani kattan aldığı payın hesaba katılması ile ortaya çıkıyor.

Net Alan Nedir?

Net alan; en basit şekliyle daire içerisinde bulunan süpürülebilir alan olarak düşünebiliriz. Yani kolonlar, duvarlar hariç tutularak net alan hesaplaması yapılır. Bu alana odaların yanı sıra balkonlar ve teraslar da dahil edilir. Terasların net mi brüt mü kabul edildiği konusunda fikir birliği olmamakla birlikte büyük çoğunlukla net alana dahil edilir. Birçok konut projesin de brüt alan ve net alan arasında %20 gibi bir fark bulunur. Daire satın alırken net alana dikkat etmek gerekir. Çünkü bu alan, evde ki eşyaların yerleştirileceği alandır.
Yazının devamında daha çok normal standartlarda bir evin planlanması için ne gibi yollar izlenilmesi gerektiğinden ve üst düzey konforu nasıl elde edebileceğimizden bahsedeceğiz.

 

Bir Evin Oda Sayısı Nasıl Belirlenmelidir?

Herhangi bir evin iç planı yapılırken metrekareye(m²) göre oda sayısının belirlenmesi gerekiyor. Evin 2+1 veya 3+1 olmasına karar verirken, toplam net alanın ele alınması gerekir. Eşyaların sığmayacağı odalar yaparak oda sayısını arttırmak, hatalı bir iç planlama yapıldığı anlamına gelir. Bu sebepten dolayı odaların işlevselliğini göz önüne alarak ve ortalama eşya boyutları dikkate alınarak odaların planlaması yapılmalıdır.

Evde ki Geniş Salon Neden Önemlidir?

Herhangi bir evin iç planı yapılırken ilk olarak salonun boyutuna dikkat edilmelidir. Evde yer alan salon, net alana göre planlanmalıdır. Genellikle projelendirme aşamasında salonun net alanın yüzde 25-28’i büyüklüğünde olması önerilir. Geniş ve ferah bir salon, evin daha büyük görünmesine yardımcı olur.

Bir Evin Mutfak Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Bir evin mutfağının salona yakın olması dünya standartlarında olduğu anlamına gelir . Yabancı ülkelerde açık mutfak uygulamaları popüler olsa da Türkiye’de bu uygulama çok fazla tercih edilmemektedir. Aslında açık mutfak, yerleşim açısından düşünüldüğünde en ferah yerleşimi sunar. Alternatif olarak mutfağın salona kapı ile girildiği yerleşimler düşünülebilir. Bu sayede evin en çok kullanılan iki odası bağlanmış olur.

Bir Evde Ebeveyn Banyosu Gerekli Midir?

Evin iç yerleşimi yapılırken ebeveyn banyosunun düşünülmesi gerekir. Eğer ebeveyn banyosu olmayacaksa, normal banyonun mümkün olduğu kadar yatak odasına yakın olması gerekir. Göz önünde bulundurulmalıdır ki ebeveyn banyosu olan evlere daha fazla ilgi gösterilir.

Bir Evde Balkon Veya Teras Olmalı Mıdır?

Eğer evin brüt alanı küçük ise balkon veya teras olması odaların boyutunu küçültebilir. Böyle bir durum ile karşılaşırsak hatalı bir iç planlama yapıldığının göstergesi olarak görebiliriz . Balkon veya teras konulması, tamamıyla dairenin boyutuna bağlıdır. 100 m2 ve üzeri daireler balkon veya teras koymak, evin ferahlığını arttıracaktır. Ayrıca ev satın alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta daha vardır. Ev alırken projede balkon veya teras olarak görünen yer, iskan alındıktan sonra kapatılarak odaya dönüştürebilir. Eğer gerçekten balkon istiyorsanız, evi satın almadan önce böyle bir durum olup olmadığını sormak faydalı olacaktır.

Bir Evde Hol Ne Kadar Yer Kaplamalıdır?

Evlerde en az etkin olarak kullanılan alan holdür. Bu nedenle holün mümkün olduğu kadar az alan kaplaması gerekmektedir. Bu sayede evin toplam alanı etkili olarak kullanılabilir. Gereğinden uzun holler, kullanışlı olmayan bir iç plana yol açacaktır.

Evin İçerisinde Gömme Dolaplar Kullanılmalı Mıdır?

Evin iç planı yapılırken, yerden tasarruf etmek için inşaat aşamasında gömme dolaplar yapılabilir. Doğru bir şekilde yerleştirilen gömme dolaplar, birçok durum da evin net alanının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda inşaat aşamasında diğer duvarlar ile bütünleşik bir görüntü sunarak, evin estetik görüntüsünü arttırır.