BİNAMIZI YIKMALI MIYIZ YOKSA GÜÇLENDİRMELİ MİYİZ? HANGİ DURUMLARDA HANGİSİ GEÇERLİ?

Kentsel dönüşüm belirli bir süredir hayatımızın içerisinde yer alan bir konudur. Bu konu hakkında bir sürü duyum öne atılmış ve bir sürü şey söylenmiştir. Genellikle kentsel dönüşüme bünyesine alınan binalarda da yıkım işlemleri yapıldığı için her binanın yıkılacağı gibi bir algı oluşmuştur. Ancak bina yıkımı bu anlamda kolay bir konu değildir. Kentsel dönüşüme giren her bina yıkılmak zorunda olmamakla birlikte daha güçlü bir hale getirilir.
Binalarda yapılan kentsel dönüşümün asıl amacı binaların yıkılarak yeni bina yapılması ya da binanın değerini artırarak emlak piyasasına katkı sağlamak değildir. Dönüşümdeki asıl amaç deprem gibi olası doğal afetlerden korunmak amaçlı güvenliği artırmaktır. Kentsel dönüşüm sonucunda güçlenmiş ve depreme dayanıklı bir binanın emlak değerinin bu sebeplere dayalı artmasıyla birlikte asıl amacının o olduğu düşüncesi yayılmıştır. Ancak ilk ve en önemli amaç kişilerin can sağlığını korumak ve daha güvenilir bir yaşam alanı sağlamaktır.

Hangi Durumlarda Binalar Yıkılır?

Binaların yıkılma durumlarına temelde oluşan sorunlara dayanarak karar verilir. Binanız üzerinde ilk olarak riskli yapı tespiti işlemleri yapılır. Bu inceleme ve tespit sonucunda binanız riskli yapı, riskli alan ya da rezerv alanı grubuna giriyorsa binanız yıkılacaktır. Bu yıkım işlemine itiraz hakkınız bulunmaktadır. İtiraz hakkınızı kullanmanız için sunulan riskli yapı tespiti raporu sonucundan sonra 15 gün süreniz bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde yapmış olduğunuz itirazlar bakanlık tarafından konu ile ilgili kişilerce kontrol edilip sonuca bağlanacaktır. Ancak; riskli yapı grubunda yer alan binanızın yıkımına izin vermemek can güvenliğinizi tehlikeye atacaktır.

 

Bina Güçlendirme İşlemleri

Binanıza yapılacak olan riskli alan tespiti sonucu binanız bu gruplardan birisi içerisinde yer almadığı takdirde binanız için yıkım işlemi yapılmayacaktır. Binanızda yıkım yerine yapılacak olan güçlendirme işlemleri de kanun maddelerine uygun olarak yapılacaktır. Bina güçlendirme işlemlerin de ilk olarak zemin türü ve zemin grubu gibi bilgiler bina için hazırlanacak raporda belirtilir. Yetkili kişiler bu raporlara göre binanın güçlendirme öncesi inceleme yaparak bir proje ortaya çıkartırlar. Bu projenin çizilmesinde ve inceleme yapılmasındaki asıl amaç binanın hangi tür betonla yapıldığını ve projeye uygun olup olmadığını tespit etmektir.
Bina için çizilen proje de dikkat edilen hususlar oldukça önemlidir. Projeye uygun beton türüne bakılmasının ardından binadaki taşıyıcılarda farklı yük unsurlarının bulunup bulunmadığı da tespit edilir. Bu tespit sonucu güçlendirme işlemi yapılıp yapılmayacağı ortaya çıkartılır. Tespit işlemleri sonucu birden fazla çeşitte güçlendirme sisteminden binaya uygun olanı seçilerek yapılır. Genellikle binalarda güçlendirme işlemleri temelin derinleştirilmesi ve kolonların genişletilmesiyle yapılan betonarme güçlendirmelerdir. Bu güçlendirme işlemi yaklaşık olarak bir ay kadar bir süre içerisinde tamamlanarak sizlere daha güvenli bir bina sunulur.
Ekstra olarak bina risk testlerini düzenli olarak yapmanızı öneririz. Unutmayalım ki olası doğal afetlere karşı hazırlıklı olmalıyız.