Binalarda İzolasyon Nasıl Yapılır?

İzolasyon Nedir?

İzolasyon ya da diğer adıyla yalıtım, çeşitli yalıtım malzemeleri aracılığıyla enerjiye set çekilmesine verilen addır. Örnek olarak ısı yalıtımı ve ses yalıtımı buna örnek gösterilebilir. Yalıtım malzemeleri sayesinde istenmeyen sesler yalıtım yapılan bölgeye girememektedir.

İzolasyon Çeşitleri Nelerdir?

Dış Cephe Isı Yalıtımı

Özellikle kış aylarında soğuk havanın evin içerisine girmesini engellemek için yapılan yalıtım, binanın dış bölgesine yapılmaktadır. Dairelerde yaklaşık %40 oranında ısı kayıplarının meydana geldiği bir gerçektir. Bu neden yapılacak olan ısı yalıtımı doğalgaz kullanımınızı da azaltarak cebinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Doğru işçilikle ve kaliteli malzeme ile yapılan dış cephe ısı yalıtımı oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Çatı İzolasyonu

Binanın ısı kaybının %25’lik kısmı çatı bölümünden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple çatı izolasyonu da önemli bir konudur. Çatılarda hem ısı hem de ses izolasyonu yapılmaktadır. Çatıda yapılan izolasyon çatının kullanım alanına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Pencere İzolasyonu

Hem ses geçiren hem de ısıyı düşüren etmenlerden olan pencereler, mutlaka izole edilmesi gereken bölgelerdendir. Çift cam kullanmak tek cama nazaran daha faydalı olsa da en iyi seçenek izole edilmiş cam kullanmaktır. Çift cam ısı kaybını %50 seviyesine indirirken izole edilmiş cam %25’e kadar indirmektedir.

Ses Yalıtımı

Bildiğiniz üzere şehir hayatının en büyük sıkıntılarından biri hiç şüphesiz gürültü kirliliğidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsanız bu durum çok daha büyük bir sıkıntı haline gelmektedir. Bu nedenle ses yalıtımı son derece önemlidir. Ses yalıtımı sizi şehrin gürültüsünden kurtaracak ve evinizde veya iş yerinizde huzurlu dakikalar geçirmenizi sağlayacaktır. Ses yalıtımı işlemi farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Gelen sesin akustiği değiştirilerek yok edilebilmekte, ses seviyesi en aza indirgenmekte ve farklı bir sesle maskelenmesi ses izolasyonu yöntemleri arasında gösterilebilir.
Ses izolasyonunda kullanılan malzeme de büyük önem taşımaktadır. Özellikle ekonomik açıdan kullanılan malzemelere dikkat edilmesi önemlidir.

 

Tesisat Yalıtımı

Tesisat yalıtımı aslında ısı yalıtımının bir parçası olarak gösterilebilir. Zira ana amaç, binanın ısısını kontrol altında tutmaktır. Binaların ısıtma ve soğutma tesisatlarının içeride yer alan bölümü (binanın duvarlarında herhangi bir yeri ısıtma – soğutma görevi olmayan yerde) izole edildiğinde önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu yüzden ısıtma ve soğutma sistemlerini oluşturan metal parçaların izole edilmesi önemlidir.

Yangın İzolasyonu

Yangın oldukça yıkıcı, can ve mal kaybına sebep olan bir afettir. Her yıl binlerce ev ve iş yeri yangın sebebiyle zarar görmektedir. Bu sebeple evinizde ve iş yerinizde yangın izolasyonu yaptırmanız büyük önem taşımaktadır. Yangın izolasyonu kısaca yangın çıkmasını önleyecek çıksa dahi binanın zarar görmemesini sağlayacak önlemler olarak özetlenebilir. Bu izolasyon yapılırken binanın türüne ve planına göre hareket edilmekte ve izolasyon bu plan çerçevesinde yapılmaktadır.