BİMS NEDİR?

Yalıtım günümüzün en önemli inşaat işlemlerinden biridir. Günümüzde tüm inşaat firmaları yalıtım konusuna ekstra bir özen göstermektedir. Ses yalıtımı ve ısı yalıtımı yapmak için farklı materyaller kullanılmaktadır. Bu materyaller yalıtım konusunda ekstra bir durum sağlamaktadır. “Bims nedir?” denildiğinde ise ses ve ısı yalıtımı içerisinde kullanılmakta olan kütlesi düşük dayanıklı bir malzemedir. Bims aynı zamanda pomza taşı ismi ile de anılmaktadır. Genel olarak yalıtım sistemlerinde kullanılmasının farklı nedenleri de bulunmaktadır. Peki bims nedir? Neden gereklidir?
Bims, kütlesinin düşük olmasının sağladığı avantaj ile volkanizma sonucu oluşmuş doğal bir malzemedir. Kristalize, gözenekli, fiziksel, kimyasal ve tüm süngerimsi etmenlere karşı dayanıklı olarak bilinen bir malzemedir. Dayanıklı olması nedeniyle yapılar için sıkça tercih edilmektedir. Bu yapının her türlü etmene karşı korunmasında ilk adım olarak düşünülebilir.

 

 

Neden Gereklidir? Özellikleri Nelerdir?

“Bims nedir? Ne işe yarar?” gibi sorular genel olarak inşaat sektörü dışında pek bilinmemektedir. Ancak dış ve iç cephe alanlarında bims büyük bir öneme sahiptir. Yapı elemanları içerisinde, döşeme, asmolen yapı gibi elemanlarda kullanılmaktadır. Bims dayanıklılık nedeniyle, ses ve ısı yalıtımı kapsamında hammadde olarak kullanılır. Bu noktada bims özellikleri devreye girmektedir. Bims özellikleri oldukça fazla ve yapıda etkili bir şekilde kullanılan özelliklerdir.Bims özellikleri;

Depreme karşı dayanıklılık: Deprem çoğu yapı elemanına zarar veren bir doğal afettir. Bu nedenle yapı elemanları için daha sağlam malzemeler gereklidir. Bims yüksek elastik yapısı nedeniyle depreme karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir.
Yangına karşı dayanıklılık: Erime sıcaklığı yüksek malzemeler yapılar için uygun malzemelerdir. Bu nedenle yapıların içlerinde yangına dayanıklı ve erime sıcaklığı yüksek malzemeler kullanılması gerekmektedir. Bims yüksek erime sıcaklığına sahip yapısı ile bu konuda yangına dayanıklı bir işlem gerçekleştirmektedir.
Nem dengeleme: Yapı iç ve dış cephe yalıtımında kullanılan bir malzeme olması ile su giriş ve çıkışını engelleyecek yapıya sahiptir. Bünyesinde yüksek miktarda su buharı tutabilmesiyle birlikte nem ve rutubet konusunda iç cephede sağlıklı bir ortam oluşturur. Bims bu açıdan hem sağlıklı hem de dayanıklı bir yapı elemanıdır.