[vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” el_class=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=””][vc_column_text css_animation=”” el_class=””]

Betondaki Çatlak Tipleri Nelerdir?

 

 

Betonda çatlak tipleri, birçok farklı çeşitte bulunmaktadır. Her bir çatlak için de farklı onarım teknikleri olduğundan mutlak surette bu çatlak tiplerini öğrenmek gerekmektedir. Betonarme yapılarda zaman zaman kimi çatlaklar oluşmaktadır. Bu çatlaklar şantiye şeflerinin sorumluluğu altındadır ve mutlaka hemen belirlenip müdahale edilmesi gereken sorunlardır.  Bu yazıda sizlere betonda çatlak tipleri hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

Yapısal Çatlaklar:

Betonarme yapılarda yapısal çatlaklar, yapının taşımakta zorlandığı gerilmelerden kaynaklanmaktadır. Bu tip çatlaklar genellikle zemin problemi tam çözülmemiş, herhangi bir projesi olmayan yapılarda ortaya çıkar ve oldukça tehlikelidir. Eğer bir betonda yapısal çatlak belirlendiyse mutlaka yetkili mercilere başvurmak gerekmektedir. Şayet yapı doğru düzgün bir biçimde projelendirildiyse bu tip sorunlarla karşılaşmak mümkün değildir. Yapısal çatlaklar genellikle dik yönde oluşmaktadır. Örneğin kirişin açıklık kısmının ortasında ya da konsol mesnetin üstünde oluşabilirler.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” el_class=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” width=”1/1″][ev_gap height=”20″][ev_teaser teaser_text_align=”left” teaser_layout=”right” teaser_head_text=”İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”#ffffff” teaser_text_font_size=”” bg_color=”#262626″ bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”right” button1_text=”ÜCRETSİZ DENE” button1_link=”https:/insaathesabi.com/insaat-hesabi-yakinda/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-angle-double-right” button2_icon=””][/ev_teaser][ev_gap height=”30″][/vc_column][/vc_row][vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”” el_class=””]

Uygulama Sebepli Çatlaklar:Uygulama kökenli çatlaklar genellikle yaşlanmış ya da taze betonarmelerde görülmektedir. Bu çatlaklar da kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar:

• Taze beton çatlakları
Bu tip çatlaklar betonun kalıba yerleştirilmesinden sonraki ilk 30 dakika ila 5 saat arasında gerçekleşmektedir. Genellikle döşeme gibi geniş yüzeyli betonarmelerde görülür. Bu çatlak tipi 10cm uzunlukta da 2 metreye varan uzunlukta da görülebilir. Bu çatlaklar derinleştikçe betonun dayanıklılığı açısından büyük sorunlar oluşturabilmektedir.
a. Oturma Çatlakları: Bu çatlaklar üst düzeye yakın kısımlarda oluşur. Genellikle yeni dökülmüş, fazla su kullanılarak karılmış betonlarda görülmektedir. Taze betonun bulunduğu bölgeye tam olarak oturmaması olarak açıklanabilir.
b. Plastik Büzülme Çatlakları: Bu çatlaklar kuru, sıcak ve rüzgarlı günlerde yapılan betonarmelerde görülebilmektedir. Genellikle yüzeyseldir ve yapının güvenliği açısından herhangi bir problem oluşturmaz.
c. Kısıtlanmış Rötre Çatlakları: Bu tip çatlaklar, kullanılan donatıların ve perdelerin büzülme ve kısılma yapmasından ötürü oluşmaktadır. Kısıtlanmış Töre Çatlaklar genellikle çimento dozajının fazla olduğu noktalarda görülmektedir.

• Sertleşmiş Beton Çatlakları

Sertleşmiş Beton Çatlakları, uzun yıllar ya da bir ay boyunca beklemiş betonlarda görülmektedir. Bu çatlaklar başta küçük olsa da daha sonra büyür hatta soyulma, kırılma ve patlamaya da neden olabilir. Bu tip çatlaklara mutlaka ama mutlaka önlem almak gerekmektedir. Aksi takdirde betonarme tamamen tahrip olabilir.

ÇATLAKLAR NASIL ONARILMAKTADIR?

Betonarme yapılarda oluşan çatlakların onarılması için mutlaka çatlakların oluşumlarını tamamen gerçekleştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde onarılan yer daha sonra tekrar bozulabilir. Yapının bu çatlaklardan ötürü işlevini kaybetmesinden sonra onarım yapıldığı takdirde tamir işlemi başarılı bir biçimde gerçekleşecektir. Çatlak onarımı yapılırken ayrıca zararlı çevre koşullarına da dikkat etmek gerekmektedir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk havalar, onarımı olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Bu nedenle alanında uzman bir kişinin gerekli gözlem ve deneyleri yaptıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirmesi şarttır.

[/vc_column_text][ev_teaser teaser_text_align=”center” teaser_layout=”” teaser_head_text=”” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”” teaser_text_font_size=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”right” button1_text=”ÜCRETSİZ DENE” button1_link=”https:/insaathesabi.com/insaat-hesabi-yakinda/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-angle-double-right” button2_icon=””][/ev_teaser][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][vc_separator color=”mulled_wine” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][ev_gap height=”20″][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][ev_big_heading big_heading_text_align=”center” secondary_head=”” secondary_head_font_size=”” secondary_head_color=”” primary_head=”BU YAZILARIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR” primary_head_font_size=”26″ primary_head_color=”” remove_line=”” css_animation=”bottom-to-top”][/ev_big_heading][ev_gap height=”20″][ev_blog_slider slider_type=”type2″ slider_title=”” blog_post_number=”9″ item_number=”3″ autoplay=”true” blog_orderby=”date” blog_order=”desc” css_animation=”” blog_category_list=”yapimalzemesi,santiye” blog_format_list=”image,gallery,video,audio,quote”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][ev_gap height=”20″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_gap height=”50″][vc_separator color=”mulled_wine” align=”align_right” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_teaser teaser_text_align=”center” teaser_layout=”” teaser_head_text=”” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”” teaser_text_font_size=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”left” button1_text=”TÜM YAZILAR” button1_link=”https://insaathesabi.com/blog/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-stack-overflow” button2_icon=””][/ev_teaser][/vc_column_inner][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_gap height=”50″][vc_separator color=”mulled_wine” align=”align_left” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]