Beton Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Son yüzyılın en önemli inşaat malzemelerinden bir tanesi olan beton, kullanım alanı oldukça fazla bir malzemedir. Kullanım alanının çok olmasından ötürü birçok türü de bulunmaktadır. Gelin hep beraber beton türlerini inceleyelim.

1.) Brüt Beton

Oldukça kaliteli bir malzemeden meydana gelen brüt beton, iyi bir görüntü için ideal bir türdür. Rahatça pürüzsüz bir hale gelebilen Brüt Beton, estetik olarak da ideal bir görüntü sunmasıyla bilinmektedir. Brüt beton kaplama yaparken kullanılabilecek en ideal beton çeşitlerinden bir tanesidir. Brüt betonda, normal betondan farklı olarak agrega boyutları daha küçük seçilmektedir.

2.) Polimer Beton

İşçilik ve zamandan tasarruf sağlayan prefabrik polimer kanal sistemleri, klasik kanal sistemlerinden daha ekonomik ve kolay monte edilebilmektedir. Plastik, paslanmaz ve polimer yapıdaki farklı ızgara tipleriyle projeniz için gerçek bir çözüm kaynağı olup yüksek dayanıklılık ve mukavemet içerir. Tasarımından dolayı yüksek debide su akışı sağlayan, kendiliğinden kilitleme sistemi ile aplikasyon kolaylığı sağlayan mükemmel bir kanal sistemidir.

3.) Hazır Beton

Hazır beton, inşaat santrallerinde hazırlanarak, inşaat alanına götürülmüş olan beton çeşitidir. Bu nedenle bu ismi almıştır. Beton malzemeleri belirli oranlarda belirlenerek hazır beton oluşturulmaktadır. İnşaat şirketleri kendi istekleri doğrultusunda betonun yoğunluğuna ve yapısına karar vermektedirler. Piyasada beton dendiğinde akla “hazır beton” gelir.

4.) Baskı Beton

Baskı beton kullanım alanı açısından oldukça yaygın bir malzemedir. Popülaritesini her türlü desenin basılabilmesinden ve her zemine uygun olmasından almaktadır. Baskı betonun estetik anlamada da avantajları söz konusudur. Oldukça doğal bir görünüme sahip olan baskı beton, oldukça retro bir hava vermektedir. Baskı betonda yalnızca %10 kimyasal madde bulunmaktadır. Bu da diğer betonlara göre oldukça doğal malzemelerden üretildiğini ortaya koyar.

 

5.) Wash Beton

Yüksek miktarda çimento barındıran ve içerisinde çakıl taşı burunduran bir malzeme olan Wash Beton, renkli yapısıyla sıklıkla kullanılan bir beton türüdür. Oldukça yüksek kuvvetle preslendiğinden sağlam bir yapıya sahiptir. Tamamen doğal taşlardan meydana gelir ve bu sebeple aşınma hemen hemen hiç görülmemektedir.

6.) Püskürtme Beton

Püskürtme beton, yüksek basınca sahip bir pompa aracılığı ile hava püskürtülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Püskürtme betonda normal betona nazaran daha fazla çimento bulunmaktadır. Püskürtme beton özellikle binaların yüksek katlarında kullanılır. Oldukça güçlü bir biçimde püskürtüldüğünden direkt püskürtüldüğü yere yapışır ve kısa sürede sertleşir. Özellikle binaların duvarlarında ve kolon kısımlarında kullanımı yaygındır.

7.) Forta Ferra beton
1 kg’da 220.000 adet lif vardır.
m3’te 2-5 kg kullanımı tavsiye edilir.
Betona homojen dağılır.
3 boyutludur. Hasır gibi 2 yönlü çalışmaz
Yüksek süneklik ve enerji yutma kapasitesine sahiptir.
Korozyon riski yoktur. Paspayı kullanmaya gerek kalmaz.

8.) Fiberbeton
Fiberbeton eskiden antik harç yapımında ve sıvada kullanılan donatının (at kılı ve saman gibi) günümüzdeki çağdaş uygulamasıdır. Bu lifler betona homojen olarak karışır.
Beton ilk döküldüğü saatlerde kuvvetli rüzgar, sıcak hava, beton sıcaklığının yüksek olması gibi durumlarla karşı karşıya kalınca plastik rötreye uğrar. Fiberbeton plastik rötreyi engeller.
Betonun donma çözünme dayanımını artırır
Bu betonun esas tercih edilme nedeni; ilk saatlerde çatlamaya karşı dirençli olduğu içindir.

9.) Drabeton
Bu betonun içinde çelik tel donatıları kullanılır. 3 boyutlu bir donatı sistemi elde edilir.
Homojen olarak dağıldığı için karmaşık yüklere karşı koyar.
Uçları kancalı yapısıyla ankraj sağlar.
Hasır çelik uygulamasında donatının doğru yere konulması pratik olarak güçtür. Drabetonda donatı 3 boyutlu dağıldığı için avantajlıdır.

10.) Viskobeton
Kendiliğinden yerleşir. Akıcı kıvamlıdır.
Vibratörle yerleştirme ve sıkıştırma gerektirmez.
Sık donatıların arasından hızla geçer.
Şehir merkezlerinde gece beton dökümlerinde, vibratör uygulamanın zor olduğu durum ve zamanlarda kullanılır.
Yüzey düzeltme işçiliği gerektirmez.