İnşaat Hesabı

Beton Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

[vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” el_class=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=””][vc_column_text css_animation=”” el_class=””]

Beton Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Son yüzyılın en önemli inşaat malzemelerinden bir tanesi olan beton, kullanım alanı oldukça fazla bir malzemedir. Kullanım alanının çok olmasından ötürü birçok türü de bulunmaktadır. Gelin hep beraber beton türlerini inceleyelim.

1.) Brüt Beton

Oldukça kaliteli bir malzemeden meydana gelen brüt beton, iyi bir görüntü için ideal bir türdür. Rahatça pürüzsüz bir hale gelebilen Brüt Beton, estetik olarak da ideal bir görüntü sunmasıyla bilinmektedir. Brüt beton kaplama yaparken kullanılabilecek en ideal beton çeşitlerinden bir tanesidir. Brüt betonda, normal betondan farklı olarak agrega boyutları daha küçük seçilmektedir.

2.) Polimer Beton

İşçilik ve zamandan tasarruf sağlayan prefabrik polimer kanal sistemleri, klasik kanal sistemlerinden daha ekonomik ve kolay monte edilebilmektedir. Plastik, paslanmaz ve polimer yapıdaki farklı ızgara tipleriyle projeniz için gerçek bir çözüm kaynağı olup yüksek dayanıklılık ve mukavemet içerir. Tasarımından dolayı yüksek debide su akışı sağlayan, kendiliğinden kilitleme sistemi ile aplikasyon kolaylığı sağlayan mükemmel bir kanal sistemidir.

3.) Hazır Beton

Hazır beton, inşaat santrallerinde hazırlanarak, inşaat alanına götürülmüş olan beton çeşitidir. Bu nedenle bu ismi almıştır. Beton malzemeleri belirli oranlarda belirlenerek hazır beton oluşturulmaktadır. İnşaat şirketleri kendi istekleri doğrultusunda betonun yoğunluğuna ve yapısına karar vermektedirler. Piyasada beton dendiğinde akla “hazır beton” gelir.

4.) Baskı Beton

Baskı beton kullanım alanı açısından oldukça yaygın bir malzemedir. Popülaritesini her türlü desenin basılabilmesinden ve her zemine uygun olmasından almaktadır. Baskı betonun estetik anlamada da avantajları söz konusudur. Oldukça doğal bir görünüme sahip olan baskı beton, oldukça retro bir hava vermektedir. Baskı betonda yalnızca %10 kimyasal madde bulunmaktadır. Bu da diğer betonlara göre oldukça doğal malzemelerden üretildiğini ortaya koyar.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” el_class=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” width=”1/1″][ev_gap height=”20″][ev_teaser teaser_text_align=”left” teaser_layout=”right” teaser_head_text=”İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”#ffffff” teaser_text_font_size=”” bg_color=”#262626″ bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”right” button1_text=”ÜCRETSİZ DENE” button1_link=”https://insaathesabi.com/insaat-hesabi-yakinda/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-angle-double-right” button2_icon=””][/ev_teaser][ev_gap height=”30″][/vc_column][/vc_row][vc_row row_id=”” row_layout=”false” type=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” no_with_border=”” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=””][vc_column bg_color=”” bg_position=”50% 0″ bg_repeat=”no-repeat” bg_cover=”false” padding_top=”” padding_bottom=”” margin_top=”” margin_bottom=”” css_animation=”” width=”1/1″][vc_column_text css_animation=”” el_class=””]

5.) Wash Beton

Yüksek miktarda çimento barındıran ve içerisinde çakıl taşı burunduran bir malzeme olan Wash Beton, renkli yapısıyla sıklıkla kullanılan bir beton türüdür. Oldukça yüksek kuvvetle preslendiğinden sağlam bir yapıya sahiptir. Tamamen doğal taşlardan meydana gelir ve bu sebeple aşınma hemen hemen hiç görülmemektedir.

6.) Püskürtme Beton

Püskürtme beton, yüksek basınca sahip bir pompa aracılığı ile hava püskürtülmesi şeklinde uygulanmaktadır. Püskürtme betonda normal betona nazaran daha fazla çimento bulunmaktadır. Püskürtme beton özellikle binaların yüksek katlarında kullanılır. Oldukça güçlü bir biçimde püskürtüldüğünden direkt püskürtüldüğü yere yapışır ve kısa sürede sertleşir. Özellikle binaların duvarlarında ve kolon kısımlarında kullanımı yaygındır.

[/vc_column_text][ev_teaser teaser_text_align=”center” teaser_layout=”” teaser_head_text=”” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”” teaser_text_font_size=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”right” button1_text=”ÜCRETSİZ DENE” button1_link=”https://insaathesabi.com/insaat-hesabi-yakinda/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-angle-double-right” button2_icon=””][/ev_teaser][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][vc_separator color=”mulled_wine” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][ev_gap height=”20″][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][ev_big_heading big_heading_text_align=”center” secondary_head=”” secondary_head_font_size=”” secondary_head_color=”” primary_head=”BU YAZILARIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR” primary_head_font_size=”26″ primary_head_color=”” remove_line=”” css_animation=”bottom-to-top”][/ev_big_heading][ev_gap height=”20″][ev_blog_slider slider_type=”type2″ slider_title=”” blog_post_number=”9″ item_number=”3″ autoplay=”true” blog_orderby=”date” blog_order=”desc” css_animation=”” blog_category_list=”yapimalzemesi” blog_format_list=”image,gallery,video,audio,quote”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/1″][ev_gap height=”20″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner css_animation=””][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_gap height=”50″][vc_separator color=”mulled_wine” align=”align_right” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_teaser teaser_text_align=”center” teaser_layout=”” teaser_head_text=”” teaser_head_text_font_size=”” teaser_head_text_color=”” teaser_text_font_size=”” bg_color=”” bg_type=”” overlay_pattern=”” teaser_height=”” buttons_type=”” button1_skin=”extra-color-3″ button1_icon_alignment=”left” button1_text=”TÜM YAZILAR” button1_link=”https://insaathesabi.com/blog/” button2_skin=”default” button2_icon_alignment=”left” button2_text=”” button2_link=”” button1_icon=”fa fa-stack-overflow” button2_icon=””][/ev_teaser][/vc_column_inner][vc_column_inner css_animation=”” width=”1/3″][ev_gap height=”50″][vc_separator color=”mulled_wine” align=”align_left” style=”shadow” border_width=”2″][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank