BANYO VE MUTFAK ZEMİNİ NASIL SEÇİLMELİDİR, NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Mutfak ve banyo alanlarının herkes için güzel görünmesi önemlidir. Özellikle mutfak alanında farklı bir hava olduğundan dolayı kadınlar tarafından daha dikkat edilir. Bu noktada mutfak ve banyonun zemini konusunda seçim önemlidir. Hem güzel bir görüntüye yer vermek hem de belirli tadilatla alakalı konularda dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mutfak Zemini Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfağınızı yenilemek istediğinizde tüm isteklerinize cevap veren bir seçim yapmanız gerekiyor. Her ayrıntının birer birer göze alınması gereken bu noktada en öncelikli seçim mutfak zeminine ayrılmalıdır. Mutfak zemini, tüm mutfağı bir araya getirip tutan en önemli parçalardan birisidir.
Mutfak zemini seçiminde öncelikle evinizin durumunu göz önüne almanız gerekmektedir. Müstakil bir ev ya da apartman dairesi arasında farklılıklar olacaktır. Özellikle apartman dairesinde kalıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk etken, ses yalıtımı içeren bir malzemeden yapılmış olmasıdır. Diğer bir etken ise seçilecek olan zeminin kayma riski taşımaması gerekmektedir.
Zemin seçiminde bu kriterlere dikkat edildiğinde herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Ancak zemin konusunda ahşap ya da fayans kullanımına karar vermeniz gerekmektedir. Fayanslar parkelere oranla daha uzun süre dayanır ve temizliği kolay olur ancak zemin olarak daha sert ve kayma riskini fazlasıyla barındıran bir malzemedir. Aynı zamanda da tüm mutfağınızı ve evinizin konumunu düşünerek karar vermeniz gereken mutfak zemini, dekorasyon açısından tüm mutfağınıza da uyum sağlamalıdır.

 

Banyo Zemini Seçimi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Banyo tadilatında seçeceğiniz her malzemenin daha uzun süreli kullanıma sahip olması gerekmektedir. Malzeme ya da zemin seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken özelliklerden birisi, bu zeminin ya da malzemeni dayanıklılığı ve kullanım süresinin uzunluğu olmalıdır. Dayanıklılığın önemi bu noktada oldukça büyüktür. Çünkü banyo sürekli kullanıma açık alanlardan birisidir. Yeniden tadilat yaptırmak her açıdan sizleri zorlayacak bir durum olacaktır.

Banyoda kullanılacak olan zeminler çok çeşitli olarak üretilir. Özellikle banyoda seramik kullanımı olacaksa zemin ve duvar uyumuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Duvar seramikleri ile ter seramikleri bu anlamda ayı boyutlarda olmalıdır. Duvarda kullanılan desenlerin ve renklerin zeminle bir bütün olarak birbirini tamamlaması gerekmektedir. Bu gerekliliğin amacı bir bütünü koruyarak görsel amaçlı herhangi bir göz yanılmasına sebep olmamak adına yapılması gerekmektedir. Seramik seçiminde zevkinize uygun olarak zıt renk tercihleri de yapabilirsiniz. Ancak bu zıt renklerin dahi bir bütünü oluşturması gerekmektedir.

Banyo zeminleri seçiminde genellikle seramik, fayans seçimleri ön plandadır. Ancak daha farklı bir banyo yaptırma fikrindeyseniz ahşap görünümlü fayanslarda sizler için uygun olacaktır. Banyonuza parke döşetmiş gibi bir hava katan bu fayanslarda oldukça tercih edilen türde ürünlerdir. Ancak yine seçimi yapılırken boyut olarak duvar seramikleriyle aynı boyutta olmalıdır.