Banyo Tadilatında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Her ev için büyük bir öneme sahip olan banyo; sağlıklı bir alana sahip olması, kullanışlı ve estetik bir görüntü içermesi açısından oldukça büyük bir hassasiyet teşkil ediyor. Evinizin daha yeni ve ferah gözükmesini sağlayan banyonuzu tadilat ettirmeden önce belli birtakım kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Bu özellikleri değerlendirerek çok güzel bir banyoya sahip olabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.
Banyo tadilatınız için öncelikle çalışacağınız kişilerle iyi bir plan yaparak, banyonuz için ideal bir proje oluşturmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise, herhangi bir mağduriyet durumuna uğramamak adına en baştan önlem alarak, işinizi garanti altına almak oluyor. Planınızı ve projenizi hazırladıktan sonra, kullanılacak malzemeleri belirleyerek banyo tadilat işlemine başlayabilirsiniz. Tadilat esnasında, tadilat işlemlerinin sırası ile yapılmasına ve kaliteli ürünlerin tadilat süresince kullanıldığından emin olmanıza dikkat etmeniz gerekiyor. Böylelikle herhangi bir aksaklığa karşı önlem alarak, işlerin en başa sarmasını önlemiş oluyorsunuz.

Banyo Zemini ve Duvar Kaplamaları Seçimi

Banyonuzda tercih edeceğiniz ıslak zemini belirlemek için banyonuzun ne kadar ışık aldığına, dekoratif banyo eşyalarınıza ve duvar renginize dikkat etmeniz gerekiyor. Islak zemin alternatifleri içerisinde bulunan; mozaik kaplamalar, doğal taş kaplamalar, fayanslar ve karolar, laminat parke ve işlenmiş ahşap sizlere seçim konusunda çeşitlilik sağlıyor.
Banyo zemin seçiminizin ardından duvar kaplaması için ideal bir ürünü tercih etmelisiniz. Bu seçenekler arasında; gerçek ahşap kaplama, ahşap görünümüne sahip kaplama, taş kaplama ve doğal modern duvar kaplamaları yer alıyor. Duvar kaplama kâğıtlarını seçerken; birinci kalite bir ürün olmasına, silinebilir olmasına, kalın gramajlı ve vinil olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer banyo duvarınızı boyamayı tercih ediyorsanız da boyama işleminden önce boyanacak duvarın temizlendiğinden emin olmalısınız.
Banyo zemin ve duvar kaplama işlemlerine geçmeden önce kesinlikle, su ve elektrik tesisatının yenilerek düzenlenmesi gerekiyor.

 

Banyo Tavanı Seçimi

Banyoların yüksek neme ve evin geneline oranla sıcak bir alana sahip olması, tavan seçim konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli niteliklerden birisi oluyor. Neme dayanıklı bir yapı tercih ederek, uzun ömürlü ve doğrudan temasa dayanıklı bir tavana sahip olabilirsiniz. Flok kaplama, PVC paneller, alçıpan tavan ve çeşitli asma tavalar seçenekler arasında sizlere sunuluyor.
Tavan seçiminizi tamamladıktan sonra tavan tadilatı yapılırken, aydınlatma sisteminin yenilenmesine ve düzenlenmesine kesinlikle dikkat etmeniz lazım.Banyo tavanınızı kaplattırmayı düşünmüyorsanız, boya yapmadan önce tavan duvarınızı temizlemeniz ve boya işlemine hazır hale getirmeniz tavsiye ediliyor. Eğer banyo içerisinde bir pencere yoksa bu işlem esnasında banyonuz için muhakkak bir havalandırma çalışması da yaptırmanız gerekiyor.

Banyo Mobilyası Seçimi

Banyonuz için zemin, duvar ve tavan kaplama tadilatını hallettikten sonra, banyonuza uygun olarak banyo mobilyaları, küvet, lavabo, klozet ve duşa kabin gibi ürünleri seçmelisiniz. Banyonuz için en ideal ürünleri seçerken, ürünlerin yüksek kalite ve kullanışlı olmasına dikkat etmeniz, uzun süreli dayanıklılık için gerekli oluyor.