Aynanın Olduğu Yerde Aydınlatmayı Nasıl Gizleriz?

Ayna, ev dekorasyonunun ayrılmaz parçaları arasında yer alır. Doğru bir şekilde yerleştirildiğinde hem evin daha büyük görünmesini sağlar hem de aydınlatma ihtiyacını önemli ölçüde azaltır. Birbiriyle uyumlu ayna ve aydınlatma yerleşimi, tüm odanın sadece bir avizeyle bile aydınlatılmasına izin verebilir. Ancak birçok durumda odaların boyutu nedeniyle aydınlatma yerleşimi yapılırken birden fazla aydınlatma birimi kullanılır.
Öte yandan eğer avize veya abajur doğrudan aydınlatma sağlarsa uzun vadede göz yorucu bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu nedenle aydınlatma birimlerinin doğru bir şekilde tasarlanması ve yerleştirilmesi gerekir. Aynanın olduğu odalarda aydınlatmanın gizlenmesi, kullanıcı konforu açısından önemlidir. Ayrıca aydınlatmanın gizlenmesi, odanın estetik bir görünüme kavuşmasına yardımcı olacaktır. Aynalı odalarda aydınlatmanın gizlenmesi için izlenebilecek yöntemleri izleyerek mekan içerisinde doğru aydınlatma sağlamak mümkündür.

Aydınlatmanın Yerleşimi Önemlidir

Bütün gün gözünüzü alan bir ışığa bakmak oldukça yorucudur. Yapacağınız işe odaklanırken ya da koltukta otururken gözünüze aynadan ışık yansıması pek de tercih edilen bir durum olmaz. Bu nedenle ayna olan odalarda hem aydınlatma birimi seçimi hem de ampul seçimi büyük önem taşır.
İç mekan tasarımı yapılırken kullanılacak olan tüm ayna ve aydınlatma birimlerinin önceden tasarlanması gerekir. Plan yapılmadan uygulanan yerleşim, aynadan yansıyan ışığın rahatsız edici düzeyde olmasına neden olabilir.

 

Salonda Ayna ve Aydınlatma Birimleri Nasıl Yerleştirilmeli?

Öncelikle ışığın aynadan doğrudan yansımasının önüne geçmek gerekir. Oda içerisinde doğru bir aydınlatma sağlamak için avizenin ampullerinin tavandan yansıma yapması tercih edilir. Böylece ışık, aynaya yansıma yoluyla gelir ve daha yumuşak bir şekilde dağılır. Eğer aydınlatma birimi olarak abajur kullanılacaksa, abajurun şapkası ampulü kapatarak dolaylı bir aydınlatma sağlamalıdır.
Genellikle iç mekan tasarımı yapılırken aydınlatma birimleri mümkün olduğu kadar gizlenmeye çalışılır. Bu gizleme işlemi ise gömülü LED ve aplik uygulamalarıyla sağlanabilir. Gizlenmiş aydınlatma, estetik bir görüntü sunmanın yanı sıra odanın daha ferah görünmesine de yardımcı olacaktır.

Gömülü LED ve Aplik Uygulamaları

Aydınlatmayı gizlerken sıklıkla tercih edilen gömülü LED ve aplik uygulamaları, kullanılacak odanın özelliklerine ve kullanım amacına göre tasarlanmalıdır. Salon, daha fazla aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle kullanılacak LED ve aplik sayısı diğer odalara göre fazla olmalıdır.
Gizli aydınlatma uygulaması yaparken ilk olarak tüm aşamaların planlanması gerekir. Çünkü gömülü aydınlatma birimlerini yerleştirmeden önce küçük çaplı tadilat yapılması gerekir. Genellikle bu aydınlatma birimleri alçı tavana yerleştirilir. Tadilat kapsamında LED ampullerin yerleştirileceği özel alçı hazneler hazırlanır. Bu hazneler hazırlanırken gerekli elektrik tesisatı da döşenir.

Yatak Odasında Gizli Aydınlatma

Yatak odası ise salona göre daha az aydınlatma ihtiyaç duyar. Giysi dolabından dolayı birçok aynı bulunan yatak odalarında doğru aydınlatmanın yapılması zor olduğu kadar gereklidir. Bu nedenle yatak odası aydınlatmaları çoğunlukla gömme aydınlatma olarak tasarlanır.
Giysi dolabında ek aydınlatma sağlamak adına özel LED şeritler de kullanılmaktadır. Yatak odası abajurları, ampulü tamamen kapayacak ve ışığı aynadan yansıtmayacak şekilde yerleştirilir. Ayrıca salonun aksine avizeler de genellikle abajur başlığıyla kapatılır. Böylece yatak odasında aynadan yansıyan fazla ışığın önüne geçilir.

Banyoda, Mutfakta ve Holde Gizli Aydınlatma

Her banyoda mutlaka bir ayna bulunur. Ayrıca banyolar birçok durumda evin en loş odasıdır. Bu nedenle aydınlatma birimleri seçilirken aynanın gücünden faydalanmak gerekir. Banyoda tavan aydınlatmasının yanı sıra aynanın arkasına gizlenmiş LED aydınlatma birimleri de kullanılır. Böylece aynanın arkasından yansıtılan ışıklar odanın loşluğu giderilir. Ancak aynadan doğrudan bir yansıma olmadığı için rahatsız edici bir görüntünün önüne geçilir.
Mutfakta ise aydınlatmanın gizlenmesi için özel bir çaba göstermeye gerek yoktur. Mutfaklarda genellikle ayna bulunmaz. Bu da aynadan yansıyan ışık gibi bir sorunun ortaya çıkmasını engeller.
Ayna olan holde ise yine gömülü aydınlatma birimleri seçilebilir. Böylelikle ışığın gelme açısı sınırlandırılır ve daha yumuşak bir görüntü elde edilir.

Aydınlatma Birimleri Aynanın Önüne Nasıl Yerleştirilmeli?

Banyo başta olmak üzere hol ve yatak odasında aynanın önüne aydınlatma birimleri yerleştirilebilir. Aynanın üstüne tekli aplik yerleştirileceği gibi aynanın etrafından birden fazla aplik yerleştirmek de mümkündür. Aslında aynalı odalarda aydınlatmanın gizlenmesine gerek yoktur. Aydınlatma birimlerini doğru bir şekilde konumlandırmak, istenilen etkinin elde edilmesine yardımcı olacaktır.