AVAN PROJESİ NEDİR?

Proje sistemlerinde farklı sistem ve yapılar için çizilmesi gereken belirli özellikler vardır. Projeler kendi içlerinde de ayrım gösterir. Bu ayrım kapsamında yapım alanı ve yapım işlemine göre projeler sınıflandırılır. “Avan projesi nedir?” sorusuna da bu noktada yanıt verilmektedir. Avan projesi belirli yapı ve konutla ilgili öngörülmekte olan inşaat maliyeti hesaplaması, yapı sistemi, imar yapısının plan gibi detayları göstermekte olan projeye verilen isimdir. Genel olarak avan projesi elle çizilen bir proje sistemidir. Üzerinde daha sonra değişiklik yapılması söz konusu olacağı için tüm proje el ile çizilerek, kolay değişiklik işlemleri gerçekleştirilir. “Avan projesi nedir?” sorusunun önemi gibi ölçekleri ve nasıl çizildiği de önemlidir.

Ölçekler

Her proje yapısının belirli ölçek birimleri bulunur. Bu birimlere göre avan projesi de kendine has belirli ölçeklerden sorumludur. Avan projesi için 1/1000, 1/500, 1/200 ya da 1/100 ölçeklerle çizilebilmektedir. Ancak avan projesi için en çok tercih edilen ölçek birimi genel olarak 1/200 ölçektir. Küçük yapılı alanların çizimi için de 1/50 ölçek yapısı kullanılır. Avan projesi içerisinde kat, çatı ve yapı planlarına yer verilmektedir.

 

Nasıl Çizilir?

“Avan projesi nedir? Nasıl çizilir?” gibi birçok sorunun cevabı karmaşık olarak verilmektedir. Ancak avan projesi çizimi, diğer proje çizimlerinden daha kolay bir çizim içerir. Detay yapısı fazla olsa da elle çizim nedeniyle daha kolay değiştirme sağlanır.
• İhtiyaçlara göre avan projesi de benzer katlardan biri ve diğer katların tamamının yer alacağı şekilde bir çizim gerçekleştirilmektedir. Tekrar eden kat yapılarına proje de açıklamalar yapılır.
• Plan, pafta aynı yönlerde yer alması gereken çizimlerdir. Her pafta da hâkim yapılı rüzgâr çizimi, kuzey yönü ya da manzara aynı yer de gösterilmelidir.
• Ayrım derzleri avan projesi içerisinde çizilmelidir.
• Her kat planında yer alan ve kesit geçirilen yerlerin üzerinde kesit çizgisinin gösterilmesi gerekmektedir.
• Avan projesi içerisinde asansör var ise istenilen kapasiteye göre belirlenen metrekare alanları proje içerisinde gösterilir.
• Asma tavan kullanılacak gerekli alanlar gösterilir.