İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ? Ücretsiz Dene
03 Eyl

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

ŞANTİYE, TADİLAT, YAPI MALZEMESİ

ASMA TAVAN NASIL YAPILIR?

İç mimari oldukça farklı boyutlara taşınan ve yeni modern sistemlerin oluşturulduğu bir alandır. Bu alanda düzen ve modernize yapısının getirileri sürekli olarak kişilerin karşısına çıkmakta ve onları farklı bir yaşam alanı olarak karşılamaktadır. Asma tavan da bu sistemlerden biridir. Alçıpan yardımı ile oluşturulan asma tavan, ev içerisine farklı bir ortam oluşturmakta ve bu ortamın devamlılığını sağlamaktadır. Ofis, ev gibi çeşitli alanlarda kullanımı olan asma tavan, dekorasyon açısından güçlü bir yapı oluşturmaktadır. “Asma tavan nasıl yapılır?” Sorusu da bu noktada merak edilen sorular arasındadır.

Asma Tavan Yapımı

Asma tavanlar çeşitli şekil ve modelde bulunabilir. Bu nedenle asma tavan yaptırmak istediğiniz alana ilk olarak bir model seçimi yapmanız gerekmektedir. Model seçimlerinde ev ya da ofis gibi asma tavan kullanmak istediğiniz yerin durumunu iyi bir şekilde belirlemeli ve ona uygun seçimler yapılmalıdır. Asma tavan seçimi yapmanız halinde asma tavan nasıl yapılır sorusu ortaya çıkacaktır.

 

İNŞAAT HESABINI ÜCRETSİZ OLARAK DENEMEK İSTER MİSİNİZ?

Yapım Aşamaları

• Asma tavan yaptırmak için ilk olarak uzman bir kişi ile çalışmanız gerekmektedir.
• Asma tavan nasıl yapılır denildiğinde ilk işlem asma tavan için tavanın durumuna göre tavan u profilleri alt duvar yüzeyine işaretlenir.
• İşaretleme yapılan kot diğer duvarlara taşınır ve sabitleme hattı bir çırpı ile duvar boyunca çizilir.
• Tavana yerleştirilecek olan u profilleri belirlenen çizgi üzerinde yerleştirilip, sabitlenir. Bu noktada vida aralıkları 60 santimetre olmalıdır.
• Uygulama yapılacak bölgede askı çubuklarının uzaklığı belirli aralıklarla yapılmalıdır. Bu aralık sonrasında ana çubuklar ve ana profilin hangi duvara paralel olacağı belirlenir.
• Ana profiller duvar yüzeyine yerleştirilir ve sabitlenir. Seçilen asma tavan modeline göre işleme devam edilir.
• “Asma tavan nasıl yapılır?” sorusunda asıl modelin ortaya çıktığı işlem bu süreçten sonra başlamaktadır. Bu aşamada askı çubukları konumlandırılır ve yangın, havalandırma gibi durumlar için önlem alınır.
• Asma çubuklar ve tali profiller yerleştirilir. Bunun ardından alçı levha yerleştirilir ve sabitlenir.
• Sabitleme işleminin ardından tüm kontroller yapılır ve belirlenen asma tavan modeli yerleştirilerek asma tavan yapımı bitişi gerçekleştirilir.

BU YAZILARIMIZ DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesviye Betonu Nedir? 03/09/2019 Tesviye Betonu Nedir? Asmolen Döşeme Nedir? Asmolen Döşeme Nedir? 03/09/2019