İnşaat Hesabı

Asansör Çeşitleri

 

Asansör Çeşitleri

blank

Yapıların kullanım amacına uygun olarak farklı şekillerde asansör çeşitleri yer almaktadır. Bu asansör çeşitleri kendi içlerinde ise hız ve amaca yönelik bir sınıflandırma ile ayrılmaktadır. Bu sınıflandırma da çeşidin fazla olması, günümüzün yer aldığı koşullardır. Bu alanda asansör çeşitlerine genel olarak bakıldığında:
• Asansör
• Engelli Asansörü
• Yük Asansörü
• Hidrolik asansör
• Sedye asansörü
• Araç asansörü
• Dış cephe asansörü
• Yemek asansörü

Asansör
Genel olarak yapıların hepsinde bulunana asansör çeşididir. Bu asansör çeşidi içerisinde bina içerisinde genel olarak 4 kişiden fazlasını kabul etmemekle birlikte alışveriş merkezi gibi yerlerde 20 kişilik kapasiteye kadar çıkacak şekilde düzenlenmiştir. Genel olarak konut, alışveriş merkezi, otel, hastane, sinema, okul gibi alanlar kullanılmaktadır.
Engelli Asansörü
Engelli kişiler için özel olarak tasarlanmış olan bu asansör yapısı, yüksek yerlere iyi bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamaktadır. Merdiven kenarlarına monte edilen bu asansör yapısı engelli kişiler için günlük hayatı iyi bir şekilde kolaylaştırmaktadır. Genel olarak iş yerleri, okullar, metre, tramvay, ev gibi alanlarda kullanılmaktadır.
Yük Asansörü
Bir yerden diğer yere götürülmek istenen yüklerin kişiler ile birlikte taşınmasını sağlayan bir asansör çeşididir. Asansör çeşitleri arasında ev fazla yük kapasitesine sahip olan yük asansörü 13 bin kiloya kadar çıkabilmektedir. İnşaatlarda, çimento fabrikalarında, otoparklarda kullanılmaktadır.

 

Hidrolik Asansör
Makine dairesinin ilk durak düzeyinde yer aldığı bölgelerde kullanılan asansör çeşididir. Genel olarak hidrolik asansör, asansör çeşitleri arasında yük asansörleri için uygulanmaktadır. Hidrolik pompa sistemi ile çalışma gerçekleştirir. Genel olarak tadilat sürecinde olan binalarda, evlerde, alışveriş merkezlerinde kullanılmaktadır.
Sedye Asansörü
Hastanelerde hastaların ameliyathaneye ya da odalarına götürülmesi için kullanılan geniş ve büyük yükler taşıyabilen asansör çeşididir.
Araç Asansörü
Asansör çeşitleri arasında 8 tona kadar araç taşıma kapasitesine sahip olan bir asansör çeşididir. Son zamanlarda sık kullanılan bu asansör otopark sorununu azaltmaktadır. Genel olarak araç servisleri ve otoparklarda kullanılmaktadır.
Yemek Asansörü
Servis amacıyla kullanılan asansör çeşitleri arasında genel olarak restoranlarda ve otellerde kullanılmakta olan asansördür. Bankalarda da kullanılan bu asansör iki ayrı raf şeklinde düzenlenebilir.

 

Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
blank