Arsa Sahibi Bir Müteahhite Bina Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bir arsanız var ve müteahhite vermeden önce aklınızda birçok soru mu var? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.
Arsasını müteahhite kat karşılığı teslim edecek olan arsa sahibinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.
Arsa sahibi olan herkesin arsalarına bina yapacak kadar birikimi olmayabilir. Bu gibi bir durumda ilk akla gelen çözüm yolu müteahhit ile anlaşmak ve yapılacak olan bina için daire karşılığında söz konusu arsanın verilmesidir. Bu işlem kat karşılığı arsa olarak bilinmektedir ve bir sözleşme içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kat karşılığı arsa projesinin iki taraf için de avantajlı olması için sözleşme bünyesinde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Arsa sahibinin binadan kaç daire ya da hangi katları alacağı tamamen müteahhit ile yapılan sözleşmeye bağlıdır.

SÖZLEŞME NOTER TARAFINDAN DÜZENLENMELİ

Kat karşılığı arsa uygulamasında kurumsal müteahhitlik firmaları ile herhangi bir sorun yaşanma ihtimali düşük olmasına rağmen tecrübe eksikliği olan müteahhitler ile birçok problem yaşanabilmektedir. Sözleşmedeki maddeler yok sayılarak binanın belirlenen tarihte teslim edilmemesi, yanlış malzeme kullanımı gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda arsa sahibinin dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır.
Kat karşılığı arsa sözleşmesinde sözleşmenin noter tarafından düzenlenmesi ve her iki tarafın da hakkını gözetecek maddelerin sözleşmede yer alması gerekmektedir. Aksi halde sözleşme geçersiz sayılacaktır. Diğer yandan arsa sahibinin, müteahhit ile kat karşılığı anlaşmadan önce dikkat etmesi gerekenleri şu şekilde sıralayalım:

 

• Arsa sahibi mutlaka kurumsal müteahhitlik firmalarına öncelik vermeli, bu durumda bile firmayı iyice araştırarak daha önce yaptığı projeleri detaylıca araştırmalıdır. Arsa sahiplerine tavsiyemiz: Müteahhitin daha önce inşaat yaptığı arsaların sahipleriyle görüşsünler, müteahhitten memnun kalıp kalmadıklarını sorsunlar.

• Müteahhit ile anlaşmadan önce arsa sahibinin söz konusu müteahhit ile alakalı bilgi toplaması, gerekirse hakkında bir dava açılıp açılmadığını incelemesi gerekmektedir.

• Taraflar arasında yapılacak olan sözleşmede arsa sahibinin binanın teslim tarihi ile alakalı net bir ibarenin sözleşmede yer almasını sağlaması gerekmektedir. Normal şartlar altında projelerde bu süre 12-18 ay arasında değişmektedir.

• Projede kullanılacak olan malzeme kalitesinin sorgulanması, kaliteli malzeme kullanılması koşulunun sözleşmede yer alması önemlidir.

• Sözleşmede daire paylaşımının nasıl yapılacağı detaylıca belirtilmeli, her bir dairenin aynı kalitede yapılması sağlanmalıdır. Aksi halde müteahhit lüks daireleri alabilir ve arsa sahibine alt kattaki daireleri verebilir. Sözleşmenin sonuna şöyle bir madde konabilir: “Müteahhit, tüm dairelerde aynı malzemeyi kullanacak ve aynı kalitede işçilik yaptıracaktır.”
Arsa sahibinin müteahhite bina yaptırırken yukarıda bahsettiğimiz konulara dikkat etmesi olası bir sorunun çıkmasını büyük bir ölçüde önler ve aynı zamanda projenin zamanında teslim edilmesi konusunda da yaptırıcı bir etkisi olacaktır.