%6 Komisyon İsteyen Emlakçı

%6 emlak komisyonu bazı kişilere az geliyor olabilir ama aslında hiç de öyle değil.
Hemen örnek bir bina yapalım ve örnek üzerinden anlatalım.
İstanbul’daki bir müteahhit her hangi bir arsanın maliklerine %70 oranında teklif verdi. Teklif verdiği binada 20 daire oluyor. Yani müteahhite bina bittikten sonra 6 daire kalıyor. Müteahhitin bu inşaat için her şey dahil toplam inşaat maliyet hesabı 4.000.000 TL civarında tutuyor.(Arsa sahiplerine ödediği aylık kira, taşınma, teminat, iskan vs. her şey dahil)
Bu müteahhit bu kadar uğraştan sonra kendine kalan daireleri 900.000 TL’ye satıp, yaklaşık 5.500.000 TL ciro yapıp, 1.500.000 TL kâr etmeyi öngörüyor.

 

Buraya kadar her şey tamam şimdi emlakçıya geçelim.

Emlakçı, müteahhitin dairelerini satıp %6 komisyon almak istiyor. Bazen hepsini müteahhitten istiyor, bazen bir kısmını müteahhitten alıyor. Bazen hepsini müşteriden istiyor. Çoğu zaman bu kadar yüksek oranla anlaşamıyorlar, 4-5 oranla anlaşılıyor. Ama çok büyük bir kısmının direk %6 istediğini bizzat biliyorum.
5.500.000 TL’ye tüm daireleri sattık diyelim. %6’sı 330.000 TL yapar.

Müteahhitin kârı zaten 1.500.000 TL.
Yani müteahhitin kazandığı net paranın %20’sini mi kazanacak ?!*=?2!!!
Emlakçılık mesleğine karşı çıkmıyorum, yanlış anlaşılmasın ama bazı emlakçılar mesleği ayağa düşürüyor;
Marka ayakkabı giyip, 2000 TL’lik saat, hava güneşli olmasa da Rayban (P) gözlük, kırmızı ciks bir ceket, kolunda bilezik, şekilli saçlar, Macbook seni kurtarmaz emlakçı kardeş. Bu tip emlakçıları pek sevmemekle birlikte; işini yapan, düzgün çalışan, dürüst, efendi emlakçılara saygım sonsuz.
Benim gözümde emlakçının alması gereken komisyon oranı %1-2’dir. Bu benim görüşümdür, piyasada ise bu oran benim gördüğüm kadarıyla %2-%6 arası değişmektedir.